Belizo Archeologijos instituto vadovas Jaime Awe teigė, kad Nohmulo kompleksui Belizo šiaurėje padaryta žala buvo pastebėta praėjusią savaitę. Šis apeigų centras yra mažiausiai 2 300 metų senumo ir yra svarbiausia archeologinė vietovė Šiaurės Belize, netoli sienos su Meksika, rašo huffingtonpost.ca.

„Neįmanoma patikėti tokiu neišprusimu ir abejingumu… Jie naudojo šiuos akmenis keliui užpilti, - sakė priblokštas J. Awe. – Tai tarsi smūgis į pilvą, tai siaubinga“.

Nohmulo piramidė buvo atsidūrusi privačiame cukranendrių lauke ir neturėjo akmenų lygiais šonais, kurie būdingi rekonstruotoms ar geriau išsilaikiusioms piramidėms. Tačiau J. Awe netiki, kad statybininkai maždaug 30 m aukščio piramidę galėjo palaikyti natūraliu kalnu, nes šis istorinis paminklas buvo gerai žinomas, be to, šiose vietovėse vyrauja lygumos.

Nuotraukose iš įvykio vietos matyti, kaip ekskavatorius ardo nuožulnius piramidės šonus, palikdamas tik vidinį kalkakmenio mūrą ir atverdamas siaurą majų patalpą virš vieno nugriauto skyriaus.

Belizo policija teigia pradėjusi šio incidento tyrimą ir svarsto galimybę statybų įmonei iškelti baudžiamąją bylą. Nors Nohmulo kompleksas yra privačioje teritorijoje, šalies įstatymai numato, kad visi priešispaninės eros paminklai yra saugomi valstybės.

Belizo visuomeninė organizacija „Piliečiai už laisvę savo veiksmais“ („Citizens Organized for Liberty Through Action“) arechologinės vietos nuniokojimą pavadino „nepadoriu pavyzdžiu, kaip negerbiama aplinka ir istorija“.

Tai ne pirmas kartas, kai Belize, turinčiame 250 tūkst. gyventojų ir nusėtame šimtais istorinių majų statinių, sugriaunamos piramidės. Tačiau mažai jų buvo tokios didelės kaip Nohmulo.

Bostono archeologijos profesorius emeritas Normanas Hammondas, 9-ajame dešimtmetyje dirbęs su archeologijos projektais Belize, elektroniniame laiške rašė, kad „majų piliakalnių griovimas kelių statyboms Belize yra epideminė problema. Tačiau pastaroji, regis, bus pati didžiausia“.

Vidurio Floridos universiteto Antropologijos fakulteteo vadovas Arlenas Chase`as teigė: „Archeologus glumina tokie atvejai, tačiau Belize labai ribota infrastruktūra, kurią būtų galima pasitelkti prižiūrint kultūrinį palikimą“.

„Deja, (archeologinių paminklų niokojimas – aut. Past.) yra pernelyg išplitęs, bet paprastai ne reikšmingos vietovės centre“, - rašė jis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (21)