„Tai yra epidemija, dėl Dievo meilės, ir ji turi liautis“, – sakė jis, šaudynes taip pat pavadinęs „visuomenės sveikatos krize“.

Ši opi tema vėl atsidūrė dėmesio centre po pastarųjų šaudynių Kolorade, Džordžijoje bei Kalifornijoje.

„Tai yra tarptautinė gėda“, – Kongreso nariams ir ginklų kontrolės aktyvistams Baltųjų rūmų rožių sodelyje sakė demokratas J. Bidenas, šalia kurio stovėjo generalinis prokuroras Merrickas Garlandas (Merikas Garlandas ir viceprezidentė Kamala Harris).

„Gana maldų, – pareiškė JAV vadovas. – Metas imtis veiksmų.“

Šešios priemonės

Kongresui nepavykstant susitarti dėl naujų plačių taisyklių, pavyzdžiui, griežtesnio ginklų pirkėjų patikrinimo, J. Bidenas pristatė šešias priemones, kurios, pasak jo, padės sušvelninti krizę.

Be palyginti nuosaikių priemonių šiuo politiškai itin jautriu klausimu, J. Bidenas taip pat pasiūlė skirti uolų ginklų kontrolės šalininką Davidą Chipmaną Alkoholio, tabako, šaunamųjų ginklų ir sprogstamųjų medžiagų biuro (ATF) vadovu.

ATF nuo 2015 metų neturi Senato patvirtinto direktoriaus, ir šis faktas atspindi politinio sutarimo stygių bet kokiais su griežtesne šaunamųjų ginklų kontrole susijusiais klausimais.

D. Chipmanas yra ATF veteranas, vėliau perėjęs dirbti į ginklų kontrolės organizaciją, ir niekas „geriau už jį neužtikrins ginklų įstatymų vykdymo“, sakė vienas Baltųjų rūmų administracijos aukšto rango pareigūnas.

Be kitų priemonių pasiūlyta nauja taisyklė, skirta „sustabdyti vadinamųjų ginklų vaiduoklių platinimą“. Baltieji rūmai sako, kad tokie savadarbiai šaunamieji ginklai kelia ypač didelį susirūpinimą, nes aptikus tokį ginklą nusikaltimo vietoje, jo neįmanoma identifikuoti ir atsekti, kam jis priklausė.

Prezidentas taip pat siūlo didinti paramą su smurtu kovojančioms agentūroms ir įpareigojo parengti pirmą išsamią ataskaitą apie neteisėtą prekybą šaunamaisiais ginklais Jungtinėse Valstijose nuo 2000 metų.

Raginimas uždrausti šturmo ginklus

J. Bidenas teigė, kad jo pasiūlymai tėra tik pradžia, ir paragino Kongresą imtis plataus užmojo priemonių, tokių kaip galingų ginklų, dažnai panaudojamų per masines šaudynes, pardavimo uždraudimas ar griežtesnės šaunamųjų ginklų pirkėjų patikros įvedimas.

J. Bidenas ketvirtadienį taip pat paragino uždrausti kariškus šturmo ginklus ir didelės talpos dėtuves privatiems piliečiams.

„Mes taip pat turėtume uždrausti šturmo ginklus ir didelės talpos dėtuves“, – pareiškė prezidentas.

„Aš žinau, kad pokalbis apie ginklus šioje šalyje gali būti sudėtingas. Tačiau net ir čia yra daug daugiau bendros kalbos, nei kas galėtų patikėti“, – sakė jis.

„Tai, kad Amerikoje kiekvieną dieną miršta tiek daug žmonių nuo ginkluoto smurto, yra mūsų, kaip tautos, charakterio dėmė“, – kalbėjo JAV prezidentas.

J. Bidenas seniai žada imtis veiksmų dėl JAV ginklų kultūros, kuri, anot jo, kursto masinių šaudynių epidemiją ir prisideda prie dar daugiau gyvybių nusinešančių, bet mažiau žiniasklaidoje nušviečiamų kasdienių ginkluotų nusikaltimų bei savižudybių bangos.

Prezidentas demokratas sako pasisakantis už griežtesnę šaunamųjų ginklų pirkėjų patikrą ir kariškų, šturmo ginklų (angl. assault weapons) uždraudimą. Tačiau abiem šioms idėjoms įnirtingai priešinamasi Kongrese.

1994-aisiais Kongresas įveikė savo nesutarimus ir įvedė 10 metų draudimą šturmo ginklams. J. Bidenas, tuo metu dirbęs Senate, palaikė šią iniciatyvą. Baigus galioti draudimui, jis nebebuvo pratęstas.

Kariškų ginklų draudimui atkakliai priešinasi respublikonai, vadinantys tai kėsinimusi į konstitucijoje įtvirtintą teisę turėti ginklų.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)