Beveik valandą skaitydamas savo pareiškimą tvirtu ir užtikrintu balsu, B.Manningas sakė, kad pasiųstas į Iraką jautėsi esantis svetimas ginklo draugams ir nejautė palankumo armijai, kuri "atrodė nevertinanti žmonių gyvybių".
25 metų B.Manningas, laikomas ikiteisminiame arešte kariniame kalėjime, sakė padarysiantis kaltės pripažinimo pareiškimą dėl dešimties švelnesnių kaltinimų iš 22 jam pateiktų, tačiau neigsiantis norėjęs padėti Amerikos priešams. Už tą nusikaltimą numatomas laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Teismas sutiko priimti jo sprendimą sutikti su švelnesniais kaltinimais, dėl kurių B.Manningui gresia 20 metų laisvės atėmimas kariniame kalėjime už įslaptintos informacijos nutekinimą australo aktyvisto Juliano Assange'o tinklalapiui "WikiLeaks", viešinančiam vyriausybių paslaptis.
Tačiau prokurorai ketina siekti, kad karys būtų nuteistas pagal 12 kitų kaltinimų.
Skaitydamas savo pranešimą tribunolui, B.Manningas sakė iš pradžių mėginęs susisiekti su tradiciniais žiniasklaidos kanalais - laikraščiais "The Washington Post", "The New York Times" ir "Politico", kol galiausiai nusprendė perduoti tuos dokumentus "WikiLeaks".
Jis pripažino galėjęs armijos numatoma galimybę kreiptis į kariuomenės spaudos tarnybą, tačiau aiškino nemanęs, kad tai padėtų.
"Mes reikalus tvarkome ne taip", - aiškino jis.
Eilinis pasiuntė "WikiLeaks" du kariuomenės dokumentus, kuriuose buvo fiksuojami JAV kampanijų Irake ir Afganistane kasdieniai incidentai.
"Man jie įkūnija konfliktų Irake ir Afganistane slaptąją tikrovę", - B.Manningas sakė teismui.
"Tuo metu tikėjau - ir tebetikiu - kad tie (žurnalai) yra svarbiausi mūsų laikų dokumentai", - sakė jis, pridūręs, kad nori norėjo "įžiebti debatus šalyje dėl kariuomenės vaidmens ir apskritai dėl užsienio politikos".
B.Manningas taip pat nutekino daugybę konfidencialių JAV diplomatinių pranešimų ir vaizdo įrašą, nufilmuotą iš vienos JAV atakos sraigtasparnio, Tame vaizdo įraše matomas incidentas, per kurį žuvo irakiečių civilių.
B.Manningas sakė pirmąjį karinių dienoraščių rinkinį išsiuntęs "WikiLeaks" iš knygyno "Barnes & Noble" Rokvilio mieste Merilande, nes jo namuose interneto ryšys buvo dingęs dėl pūgos.
Karys sakė nusprendęs bendradarbiauti su "WikiLeaks", nes iš to, ką buvo skaitęs, susidarė įspūdį, kad ši organizacija "viešino neteisėtus veiksmus ir korupciją", taip pat yra "beveik akademinio pobūdžio".
Tačiau B.Manningas pažymėjo niekada nesiekęs sukelti pavojaus JAV politikai arba pareigūnams ir kariams, tvirtindamas, nutekino tik tuos dokumentus, kurie, kaip jis buvo "absoliučiai įsitikinęs", nepakenks šaliai.
B.Manningas savo pranešime prisistatė esantis jaunas karys, besidomintis "geopolitikos reikalais ir informacijos technologijomis".
Jis sakė užsirašęs į armiją būdamas 20 metų, norėdamas "sukaupti tikro pasaulio patirties ir, būdamas kariu, įgyti galimybę mokytis koledže".
"Atrodė, kad juo labiau stengiausi pritapti savo darbe, juo labiau tai atgrasydavo mano kolegas", - aiškino jis. Tuo tarpu incidentas su sraigtasparniu, kurio vaizdo įrašą jis nutekino, B.Manningui sukėlė siaubą.
"Tapome apsėsti (pastangų) sučiupti ir žudyti žmones taikinius", - aiškino jis.
B.Manningas taip pat prisiminė epizodą, kai jo buvo paprašyta patikrinti 15 asmenų areštą, atliktą Irako federalinės policijos.
Kai jis nustatė, kad vienintelis tų žmonių nusikaltimas buvo straipsnių, kritikuojančių korupciją Irako premjero Nuri al Maliki vyriausybėje, spausdinimas, kario viršininkai liepė nutraukti tą tyrimą.
"Negalėjau patikėti tuo, ką išgirdau", - sakė B.Manningas.
Jis pasakojo, jog juo daugiau pranešimų perskaitydavo, juo labiau įsitikino, kad tokia informacija turi būti paviešinta.
"Būdamas analitiku, visada norėjau išsiaiškinti tiesą", - sakė karys.
B.Manningo pasiūlymas pripažinti dalį kaltės buvo pateiktas kariniam tribunolui Fort Mido bazėje Merilande jo advokato Davido Coombso, o karys patvirtino suprantantis šio pasiūlymo galimas pasekmes.
Pagal šį susitarimą jis pripažįsta vaizdo įrašo ir dokumentų su informacija apie civilių žūtį per JAV operacijas Irake ir Afganistane, "neteisėtą pasisavinimą ir sąmoningą perdavimą".
Karys taip pat pripažįsta "suvokdamas, sąmoningai ir savo noru" perdavęs "WikiLeaks" įslaptintus diplomatinius pranešimus.