Kairiųjų liberalių pažiūrų Londono dienraštis INDEPENDENT rašo, kad žudynės Konektikute ilgam įstrigs žmonių atmintin. Net pagal Amerikos standartus toks žuvusių žmonių skaičius yra ypatingai didelis, ypač todėl, kad sušaudyti maži vaikai. Žudynės įvyko prieš pat šventes, vaikams pradedant svajoti apie būsimas Kalėdų dovanėles. Tai turėjo būti džiaugsmo, taikos ir meilės metas. Keisčiausia, kad žudynės įvyko ne senojo fronto teritorijose, kur visuomenė yra persmelkta ginklų kultūros, bet miesčioniškoje ir turtingoje Naujosios Anglijos valstijoje, toli nuo laukinių Vakarų. Liūdniausia, kad tokie incidentai, kaip žudynės Konektikute, JAV tampa rutina ir nieko nebestebina.
Įsišaknijusi priklausomybė nuo ginklų
Vienos kairiųjų pažiūrų dienraštis STANDARD komentuoja, kad ginklų įstatymas JAV neturėtų būti šventas ir neliečiamas. Amerikos šaunamųjų ginklų įstatymai siekia tolimas dienas, kai žmonės visai kitaip žiūrėjo į ginklus. Kai prieš 221 metus buvo priimta JAV Konstitucijos pataisa apie ginklų laikymą, vieninteliai ginklai buvo paprasti pistoletai ar medžiokliniai šautuvai. Tai nė kiek nepanašu į dabartines masinio žudymo mašinas, kurių pilna namuose nuo Meino iki Teksaso. Civilizuotai XXI a. visuomenei savigynai nereikia pusiau automatinių puolamųjų šautuvų, koks buvo panaudotas Niutaune. Šiandien JAV yra būtinos esminės mąstymo permainos ir suvokimas, kad liberali ginklų kontrolė ir privatus ginklavimasis nepadarys Amerikos saugesne vieta gyventi. Priešingai.
Britų verslo leidinys ECONOMIST pateikia nuomonę, kad geriausia ginklų kontrolė – kai nėra jokių ginklų. Tačiau visų ginklų draudimas JAV neįvyks, nes tiesiog fiziškai neįmanoma iš apyvartos išimti 300 mln. ginklų. Tad kalbos apie griežtėjančią ginklų kontrolę JAV nieko neduos ir tokių žiaurių žudynių, kokios įvyko praėjusį penktadienį, deja, nesustabdys. Tikėtina, kad bus pradėta daug drąsesnė diskusija nei iki šiol, B.Obamai siūlant griežtinti ginklų kontrolės įstatymus, kas buvo net neįmanoma per jo pirmąjį valdymo laikotarpį.
Kairiųjų pažiūrų Amsterdamo dienraštis DE VOLKSKRANT rašo, kad net sugriežtinti ginklų įstatymai nesustabdys tokių žudynių, kokios įvyko Niutaune. Liberalių ginklų įstatymų šalininkai yra teisūs, kad ginklai patys neiššauna. Valstybėse, kuriose sunku įsigyti ginklus, išprotėjęs žudikas suras ir kitų būdų įvykdyti savo nusikaltimą. Šalyse, kur ginklai yra kontroliuojami griežtai, irgi pasitaiko masinių žudynių: 2011 m. balandį Olandijoje nušauti 7 žmonės, Anglijoje 2010 m. birželį – 12, Vokietijoje 2009 m. kovą – 16 žmonių. Įstatymai mūsų negali apsaugoti nuo vienišo vilko, trokštančio išreikšti savo neapykantą visuomenei, nors ir galėtų sumažinti tokių įvykių tikimybę. Tokios žudynės vis iškelia klausimą: ar masinės kultūros eskaluojama prievarta turi įtakos pašlijusios psichikos žmonėms?
Kol kas ginklų lobistai dominuoja
Liberalių pažiūrų Lisabonos dienraštis PUBLICO teigia, kad dauguma amerikiečių painioja ginklų turėjimą su laisve, tačiau dabar pats laikas, kad prezidentas B.Obama padėtų šioms pavojingoms „laisvėms“ tašką. Jei tokia prielaida būtų teisinga, tada eiliniai piliečiai galėtų nusipirkti ginklus prekybos centre. Būtina apriboti ginklų pasiekiamumą tam, kad būtų išvengta masinių žudynių. Taip pat lengviau yra uždrausti ginklus nei išsiaiškinti, kas dedasi kiekvieno išprotėjusio amerikiečio galvoje. B.Obama dabar nebeturi ką prarasti, tad atėjo laikas imtis drastiškų priemonių.
Konservatyvių pažiūrų Berlyno dienraštis WELT AM SONNTAG rašo, kad neatsižvelgiant į stiprią ginklų lobizmo tradiciją, JAV piliečiai jau seniai trokšta griežtesnių ginklų laikymo įstatymų.
Pastaraisiais metais galinga JAV ginklų lobizmo grupė sugebėjo pavaizduoti ginklų kritiką kaip prieš amerikietiškas tradicijas nukreiptą dezinformaciją. Tai buvo aiškus ideologinis triukas. Dauguma amerikiečių pritaria, kad būtina sugriežtinti ginklų įstatymą. Vis mažiau ir mažiau žmonių tiki lobistų argumentais, kad tokie ginklų apribojimai padarys šalį nelaisva ir nesaugia. Dabar B.Obamai – metas veikti, nes vien ašarų čia nebeužtenka.
Paryžiaus kairiųjų pažiūrų dienraštis MONDE mano, kad jei B.Obama pajudins ginklų kontrolės įstatymą, JAV pagaliau nuskandintų George’o W.Busho palikimą užmarštin ir tęstų Billo Clintono pradėtus darbus. B.Clintonas buvo aršiausias kovotojas už ginklų kontrolę. Tačiau po rugsėjo 11 d. įvykių JAV įvyko saugumo revoliucija ir B.Clintono darbai buvo sustabdyti. Niutauno žudynės paskatino senatorius grąžinti ginklų kontrolės įstatymą ant derybų stalo. Amerika vėl stovi ten pat, kur stovėjo prieš 20 metų, sumokėjusi už juos, deja, neapsakomai skaudžiai.
Ar B.Obama vėl nusiplaus rankas?
JAV interneto žurnalas SLATE ragina B.Obamą nustoti verkti ir pagaliau pradėti elgtis, kaip pridera prezidentui. Šiandien valdžia nenori kalbėti apie ginklų kontrolę, neva netinkamas laikas, neva nenorima šios tragedijos politizuoti. Tačiau tai atrodo tiesiog kvailai. Nedaroma nieko, kad ateityje panašūs šaudymai mokyklose būtų sustabdyti, nes prezidentas nenori įžeisti tėvų ir artimųjų. Bet ar jų neįžeidžia tai, kad B.Obama tiesiog nusiplauna rankas ir laikosi nuošalyje? Taip taip, tai – perdėm politiška. Žinoma, netrukus bus Kalėdos ir visi skubės pirkti dovanėles, tad viską galima užglaistyti ir negadinti šventės. Keista, kad B.Obama sugebėjo laimėti antrąją kadenciją beveik neužsimindamas apie ginklų kontrolę...
Bukarešto interneto portalas GANDUL mano, kad B.Obamos nesugebėjimas suvaldyti lobistų yra pati didžiausia JAV nesėkmė. Pirmą kartą kandidatuodamas į prezidentus, jis amerikiečiams pažadėjo, kad bus sugrąžinta bent jau tokia ginklų kontrolė, kuri buvo panaikinta 2004 m. Tačiau lobistai buvo stipresni ir jis greitai metė šią idėją. Šiemet per rinkimų kampaniją jis tendencingai vengė atsakinėti į klausimus, susijusius su ginklais. Laimėjo savo pirmąjį mandatą, jis daugeliui amerikiečių suteikė vilties. Kai kurie jo pažadai pasirodė visiškai tušti, pvz., dėl sveikatos apsaugos sistemos ir dėl ginklų. Sveikatos sistemos atveju, jis, nors ir neišpildė to, ką pažadėjo, tačiau padarė žymiai daugiau nei jo pirmtakai. Ginklų kontrolės atveju, jis nepadarė nieko. Tai – skola, kurią gražinti jis turi progą pradėjęs savo antrąją kadenciją.
Pasaulio pabaiga kvaišino galvas
JAV užsienio politikos žurnalas FOREIGN POLICY rašo, kad po šaudymo Niutaune pasigirdo kalbos, kad jaunojo žudiko motina laikė namuose ginklus, nes prijautė Išlikimo fanatikams. Šį judėjimą grindžia visuomenės fobija, kad žmonija stovi ties pasaulio pabaigos, kuriai būtina ruoštis, slenksčiu. JAV yra dešimtys tūkstančių „besiruošiančių“ šeimų, kurias vienija įvairios praktikos. Jie kaupia konservuotą maistą, generatorius ir stato įmantrius bunkerius. Taip pat renka didelius kiekius ginklų ir amunicijos tam, kad galėtų apsiginti nuo įsivaizduojamų plėšikų, jei tvarkos ir teisingumo sistema Amerikoje būtų sutrikdyta. Iš pažiūros nekaltas Išlikimo judėjimas gali būti mirtinai pavojingas. Kalbant apie vaikų žudynes Niutaune, gali būti, kad netiesiogine jų priežastimi tapo vieno asmens tikėjimas, kad Vyriausybė tuoj žlugs, civilizacija panirs į chaosą, kad dėl to reikia kaupti ginklus ir mokyti savo vaikus jais naudotis.