„Nei Rusijai, nei Baltarusijai – kaip ir bet kuriai kitai šaliai – nevalia leisti piktnaudžiauti mūsų vertybėmis, įskaitant ir teise į prieglobstį, nevalia leisti kenkti mūsų demokratijoms“, – teigiama po susitikimo Briuselyje išplatintame 27 Europos Sąjungos valstybių narių lyderių pareiškime.

Šis pareiškimas – svarbi D. Tusko, kuris praeitą savaitę paskelbė, jog Lenkija laikinai nebeteiks prieglobsčio imigrantams, patekusiais į Lenkiją per šalies sieną su Baltarusija, pergalė. Migrantų antplūdis, anot Lenkijos vyriausybės vadovo, yra Rusijos vykdomo „hibridinio karo“ kampanija, skirta destabilizuoti Lenkiją.

„Išskirtinės situacijos reikalauja atitinkamų priemonių“, – teigiama pareiškime.

D. Tuskas vylėsi, jog Europos Sąjunga palaikys idėją, jog šalis, argumentuodama saugumo priežastimis, gali laikinai suspenduoti prieglobsčio teises – ir tokį pritarimą gavo.

„Ką tik grįžau iš susitikimo su įtakingiausiais valdžios lyderiais. Ką norėjau pasiekti, tą ir pasiekiau“, – žurnalistams pasidžiaugė Lenkijos ministras pirmininkas.

Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen palankiai įvertino lyderių diskusiją kaip „realistišką ir nuoširdžią – ko jau seniai reikėjo migrantų ir prieglobsčio prašytojų klausimu“, „Politico“ teigė vienas su diskusijos susipažinęs Europos Sąjungos diplomatas, panoręs išlikti anonimu.

„Mums reikalingos strateginės diskusijos“, – akcentavo M. Frederiksen.

Antrasis diplomatinis šaltinis pridūrė, kad derybų „būta gerų“, „ne pernelyg skaldančių“ – tai esminis skirtumas nuo ankstesnių migracijai skirtų diskusijų.

Pareiškimas, atspindintis griežtesnį Europos Sąjungos lyderių požiūrį migracijos klausimais, ką lėmė auganti parama dešiniojo sparno politinėms partijoms, taip pat ragina imtis „ryžtingesnių veiksmų visais lygmenimis siekiant palengvinti, paspartinti ir suintensyvinti grįžimą iš Europos Sąjungos, tam išnaudoti visus Sąjungos politinius sprendimus, instrumentus ir priemones, įskaitant diplomatiją, vystymąsi, prekybą ir vizas“.

Abu diplomatiniai šaltiniai sakė dabar besitikintys, kad Europos Komisija parengs reikiamų teisinių sprendimų, kurie palengvins deportacijas iš bloko, sudarys teisinį pagrindą už Sąjungos ribų steigti priėmimo centrus ir įgalins valstybes nares saugumo sumetimais uždaryti savo išorės sienas.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sulaukė konkrečių klausimų, kiek teisiškai pagrįsti ir įgyvendinami būtų tokie migracijos ribojimai.

„Turi būti labai aišku, kad viena valstybė prieš kitą vykdo hibridinę ataką“, – paklausta, kaip Europos Komisija rengs prieglobsčio ribojimų taisykles, atsakė U. von der Leyen.

Paklausta apie su migrantų priėmimo centrų steigimu susijusius etinius aspektus, Europos Komisijos pirmininkė atsakė, kad yra daug su tokių centrų veikla susijusių „atvirų klausimų“.

Baigiamajame pareiškime neužsimenama apie Europos Sąjungos Migracijos ir prieglobsčio paktą, baigtą derinti šiais metais, tačiau sulaukusį daugelio šalių, įskaitant Lenkiją, kritikos. Tai dar viena D. Tusko, kuris nepritarė bet kokiam paminėjimui, pergalė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją