ES patvirtino savo aukštų pareigybių sąrašą, ir „Euronews“ pristato asmenis, kurie galėtų formuoti ES politiką ateinančius penkerius metus.

Liepos 18 dieną Vokietijos atstovė Ursula von der Leyen užsitikrino Europos Parlamento narių pritarimą antrai Europos Komisijos pirmininkės kadencijai ir dabar turi suburti savo geriausių komisarų komandą.

Tai aukščiausio rango ES vykdomosios valdžios pareigūnai, ir kiekvienas iš jų nominuojamas vis atskiros valstybės narės.

Kaip ir nacionalinių vyriausybių ministrai, kiekvienas iš jų gauna išsamią politikos santrauką, pavyzdžiui, prekybos politikos, migracijos ar ES biudžeto valdymo klausimais.

U. von der Leyen galės pasirinkti, kaip formuoti ir paskirstyti komisarų portfelius – ir ji yra pažadėjusi įsteigti kai kuriuos naujus komisarų postus, pavyzdžiui, gynybos bei būsto.

Kiekviena šalis komisaro postui privalo pasiūlyti bent po vieną asmenį, tačiau U. von der Leyen laikosi konvencijos, kurią ji inicijavo praėjusio proceso metu – ši konvencija numato, kad šalys turi pasiūlyti tiek vyrą, tiek moterį, kad būtų užtikrinta lyčių pusiausvyra.

Nors ji prašė oficialias kandidatūras pateikti iki rugpjūčio pabaigos, daugelis pavardžių jau buvo paskelbtos arba nutekintos anksčiau – ir panašu, kad dauguma lyderių ignoruoja jos prašymą į komisarus siūlyti tiek vyrą, tiek moterį.

Ši U. von der Leyen rekomendacija nėra teisiškai privaloma, tačiau ji užtikrina galimybę suformuoti labiau lyčių atžvilgiu subalansuotą Komisiją – ir praplečia Komisijos pirmininkės galimybes pasirinkti kandidatą savo nuožiūra.

Kol kas kandidatai oficialiai paskelbti 17-os iš 27-ių ES valstybių narių.

Visas kandidatų sąrašas Europos Parlamentui bus pristatytas rudenį, o prieš balsavimus Europos Parlamente kiekvieną kandidatūrą dar apsvarstys specialūs komitetai.

„Euronews“ apžvelgia, ką kiekviena šalis gali pasiųsti į Briuselį ir kokių postų jos siekia.

Austrija

Įraše, kurį paskelbė socialinės žiniasklaidos platformoje X, federalinis kancleris Karlas Nehammeris naujuoju Austrijos komisaru nominavo dabartinį finansų ministrą Magnusą Brunnerį.

M. Brunnerį jis apibūdino kaip „patyrusį vyriausybės politiką, turintį daug kompetencijos finansų, ekonomikos ir konkurencijos politikos srityje tiek nacionaliniu, tiek Europos lygmeniu“, ir užsiminė, kad Austrija norėtų gauti ekonomikos portfelį.

Pagal vyriausybės koalicijos susitarimą komisarą turėjo nominuoti centro dešinioji Austrijos liaudies partija (OVP), tačiau koalicijai priklausantys žalieji suabejojo, ar atsistatydinus ministrui pirmininkui Sebastianui Kurzui, ši nuostata vis dar galioja.

Briuselyje sklando gandai, kad Austrijai gali atitekti žemės ūkio sritis, nes U. von der Leyen ją norėtų atiduoti kuriam nors kandidatui iš jos pačios Europos liaudies partijos. Kiti užsiminė ir apie finansus.

Belgija

Po birželio mėnesį įvykusių federalinių rinkimų Belgija bando suformuoti savo pačios vyriausybę iš tikėtinos penkių partijų koalicijos. Per šias derybas greičiausiai bus susitarta dėl aukščiausių postų, įskaitant ir ES komisaro postą.

Didžiausia partija, konservatyvusis Naujasis flamandų aljansas (N-VA), jau panaudojo didžiąją dalį savo svertų, kad galėtų pretenduoti į premjero postą, todėl, pasak šaltinių, susipažinusių su derybomis dėl koalicijos, komisaro pareigos ES gali atitekti jaunesniajai partnerei – greičiausiai centristiniam Reformistų judėjimui (MR).

Tarp galimų MR kandidatų yra dabartinis Komisijos narys Didier Reyndersas ir Sophie Wilmes – buvusi ministrė pirmininkė, o dabar Europos Parlamento narė. Jei kandidatą tektų nominuoti Flandrijos socialistų partijai „Vooruit“, tikėtina pavardė būtų Belgijos sveikatos apsaugos ministras Frankas Vandenbroucke.

Portfelis, kurį gautų Belgijos atstovas, priklausys nuo kandidato: ekonomikos, jei tai būtų D. Reynders; užsienio reikalų (pavyzdžiui, plėtros), jei tai būtų S. Wilmees, arba sveikatos apsaugos, jei tai būtų F. Vandenbroucke.

Bulgarija

Bulgariją ištiko politinė krizė, kai šio mėnesio pradžioje žlugo paskutinis bandymas suformuoti mažumos vyriausybę, vadovaujamą centro dešiniosios partijos GERB. Tai padidino tikimybę, kad Bulgarijoje bus surengtas dar vienas rinkimų turas, todėl diskusijos dėl ES komisarų ar jų portfelių kol kas nevyksta.

Šiuo metu Bulgarijos atstovė Komisijoje yra Iliana, einanti inovacijų, mokslinių tyrimų, kultūros, švietimo ir jaunimo reikalų komisarės pareigas. Ji pakeitė Mariją Gabriel, kuri 2023 metų gegužės mėnesį atsistatydino, kad galėtų imtis užduoties formuoti naują koalicinę vyriausybę.

Kroatija

Bent keli šaltiniai „Euronews“ sakė, kad dabartinė Komisijos pirmininko pavaduotoja Dubravka Šuica greičiausiai išsaugos savo postą. Neseniai ji nusprendė pasilikti demokratijos ir demografijos komisarės pareigose, nors po birželio mėnesį įvykusių rinkimų turėjo alternatyvią galimybę tapti Europos Parlamento nare.

ES diplomatai spėlioja, kad D. Šuica gali tapti potencialia kandidate į sveikatos apsaugos komisarus, nors neseniai paskelbtame „X“ įraše ji išreiškė susidomėjimą būsto klausimais.

Kipras

Jo kandidatas kol kas nežinomas, o dabartinė Komisijos narė Stella Kyriakides paskelbė, kad nebegrįš.

Vienas ES diplomatas „Euronews“ patvirtino, kad Kiprą domina naujai paskelbta Viduržemio jūros regiono komisaro pareigybė.

Čekija

Ministras pirmininkas Petras Fiala socialiniame tinkle X paskelbė, kad jo vyriausybė „vienbalsiai susitarė“ į komisaro postą nominuoti pramonės ir prekybos ministrą Jozefą Sikelą.

J. Síkela Briuselyje gerai žinomas dėl savo vaidmens, kai Čekija pirmininkavo ES Tarybai. Tuo metu jis pasiekė, kad būtų susitarta dėl dujų kainų viršutinės ribos, siekiant sumažinti priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro. Jį itin išgarsino frazė, jog „sušauks tiek Energetikos tarybos posėdžių, kiek reikės“.

Panašu, kad Čekija ignoravo U. von der Leyen prašymą pasiūlyti tiek vyrą, tiek moterį, tačiau sklando gandai, kad į komisaro nominaciją pretendavo ir naujoji Europos Parlamento narė Danuše Nerudova.

Kitame socialinio tinkle X pranešime P. Fiala išreiškė pageidavimą, kad postas atspindėtų Čekijos vietą „Europos centre“. J. Sikela, turintis derybinės patirties, galėtų būti stiprus kandidatas į energetikos arba prekybos srities komisarus.

Danija

Dar nepatvirtinta, bet ES diplomatai mano, kad tai gali būti socialistas Danas Jorgensenas, pasaulinės klimato politikos ir vystymosi ministras.

Iki 2013 metų jis ėjo Europos Parlamento Aplinkos komiteto pirmininko pavaduotojo pareigas, todėl jis yra minimas tarp kandidatų su klimatu susijusiam portfeliui.

Estija

Europos Vadovų Taryba jau paskyrė ministrę pirmininkę Kają Kallas į ES vyriausiojo diplomato, oficialiai vadinamo vyriausiuoju įgaliotiniu užsienio reikalams ir saugumo politikai, postą, tačiau šį paskyrimą dar turi patvirtinti Europos Parlamentas.

Eidama Estijos ministrės pirmininkės pareigas, K. Kallas buvo vienas iš griežčiausių balsų, smerkiančių Rusijos invaziją į Ukrainą ir reikalaujančių sankcijų bei karinės paramos.

Suomija

Birželio mėnesį ministras pirmininkas Petteri Orpo patvirtino, kad Suomijos kandidate į Komisijos narius buvo nominuota Europos Parlamento narė Henna Virkkunen. H. Virkkunen Europos Parlamente dirba nuo 2014 metų. Prieš tai ji ėjo įvairias pareigas Suomijos vyriausybėje, įskaitant švietimo, viešojo administravimo ir transporto ministrės pareigas.

Vienas iš prioritetų yra saugumo sritis, tačiau diplomatai taip pat išreiškė pageidavimus, susijusius su konkurencingumu. Būdama Europos Parlamento nare, H. Virkunnen aktyviai sprendė klausimus, susijusius su transportu, energetika ir skaitmeniniais reikalais.

Prancūzija

Anot liepos 25 dieną prezidento Emmanuelio Macrono laiško, nusiųsto U. von der Leyen, Prancūzijos kandidatu į Komisijos narius vėl buvo nominuotas dabartinis Komisijos narys Thierry Bretonas.

Tačiau Prancūzijoje tvyrant politiniam nestabilumui ir pasikeitus ministrui pirmininkui, dar gali būti pasiūlyta ir nauja pavardė.

Th. Bretonas anksčiau ėjo technologijų bendrovės „Atos“ generalinio direktoriaus ir ekonomikos, finansų bei pramonės ministro pareigas. Kai kas siūlo jį vėl paskirti vidaus rinkos komisaru – šiame poste jis dirba nuo 2019 metų.

Vokietija

ES lyderių paskirta ir Europos Parlamento narių slaptu balsavimu išrinkta Ursula von der Leyen yra pirmoji oficialiai patvirtinta Kolegijos narė, eisianti Europos Komisijos pirmininkės pareigas.

Graikija

Kandidatu paskelbtas buvęs ES Regionų komiteto pirmininkas Apostolas Tzitzikostas.

A. Tzitzikostas gali būti geras pasirinkimas sanglaudos politikos postui.

Vengrija

Ministras Pirmininkas Viktoras Orbanas pareiškė, kad komisaro postui vėl nominuos dabartinį Komisijos narį, plėtros komisarą Oliverį Varhelyi.

Anksčiau buvo kalbama, jog kandidate į komisarus taip pat gali tapti Europos Parlamento narė Eniko Gyori.

ES diplomatai anksčiau pranešė, kad Budapeštas vis dar tikisi gauti ES plėtros portfelį, nors išsaugoti tą patį asmenį tame pačiame poste šalims pavyksta retai.

Airija

Airijos vyriausybė į komisaro postą pasiūlė Michaelą McGrathą. Nuo 2022 metų gruodžio iki 2024 metų birželio jis ėjo finansų ministro, o dar anksčiau – viešųjų išlaidų ministro pareigas.

M. McGrathas padėjo sukurti Airijos valstybinį turto fondą, į kurį suplaukę šalies pelno mokesčiai naudojami studijų įmokoms, sąskaitoms už energiją ir vaikų priežiūros išlaidoms sumažinti.

Tikėtina, kad Airija sieks į ekonomiką orientuoto portfelio, pavyzdžiui, finansinių paslaugų komisaro posto.

Italija

Tarp kandidatų dažnai minima Europos ministro Raffaelės Fitto, šiuo metu atsakingo už Italijos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo fondą, pavardė. Jis yra buvęs dešiniosios Europos konservatorių ir reformistų (ECR) frakcijos pirmininkas, ir ministrei pirmininkei Giorgiai Meloni gali pasirodyti, kad jo populiarumas ir pripažinimas tarp Europos Parlamento narių reiškia, jog jo kandidatūra yra neišvengiama.

Jei ne, į komisarus galėtų pretenduoti diplomatė ir dabartinė žvalgybos vadovė Elisabetta Belloni.

R. Fitto galėtų būti puikus kandidatas Italijos trokštamam portfeliui, apimančiam sanglaudos politiką, t. y. trečdalio ES biudžeto valdymą, taip pat bloko ekonomikos atsigavimo fondo priežiūrą ir U. von der Leyen planą, kaip sumažinti administracinę naštą. Jei ne, Italijai galėtų atitekti maisto (įskaitant žemės ūkį ir maisto saugą) arba pramonės portfelis.

Latvija

Latvija į Briuselį vėl nusprendė siųsti tą patį asmenį – Komisijos pirmininkės pavaduotoją Valdį Dombrovskį, šiuo metu atsakingą už prekybą ir ekonomiką.

ES diplomatai „Euronews“ patvirtino, kad šalis sieks portfelio, susijusio su ekonomika arba finansais. Tačiau V. Dombrovskis taip pat galėtų padėti Ukrainos ekonomikos atkūrimo sferoje, atsižvelgiant į tai, kad jam ši problematika yra artima, arba tose srityse, kurios susijusios su ES saugumu.

Lietuva

„Euronews“ įvardija, kad tikėtinas Lietuvos kandidatas į komisarus yra užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Jei taip, jis tikriausiai siektų su ES išore ir užsienio politika susijusių, pavyzdžiui, plėtros ar gynybos, komisarų postų. Jis yra užsitikrinęs viešą Manfredo Weberio, visos ES centro dešiniųjų politinės grupės EPP lyderio, paramą. Tačiau, nors kitų stiprių kandidatų nematyti, G. Landsbergio kandidatūra dar tikrai nėra patvirtinta.

Jam reikės Lietuvos parlamento ir prezidento Gitano Nausėdos, sukritikavusio šį pasirinkimą, paramos. G. Nausėda pareiškė, kad šalis turėtų siekti ekonomikos portfelio ES vykdomojoje valdžioje, ir šiuo metu derasi su ministre pirmininke Ingrida Šimonyte.

Dar daugiau sumaišties įnešė vienam žinomam Lietuvos politikui artimas šaltinis, kuris „Euronews“ atskleidė, jog U. von der Leyen Komisija Vilniui neoficialiai pasiūlė transporto komisaro portfelį, tačiau I. Šimonytė jį atmetė kaip G. Landsbergiui netinkamą kryptį.

Liuksemburgas

Sklando dvi pavardės, tačiau ministras pirmininkas turi pasirinkti tik vieną iš jų.

Pagal Krikščionių socialinės partijos (CSV) ir Demokratų partijos (DP) koalicinį susitarimą oficialiu kandidatu pakeisti dabartinį Liuksemburgo užimtumo ir socialinių reikalų komisarą Nicolas Schmitą – pagrindinį socialistų kandidatą neseniai vykusiuose ES rinkimuose – turėtų tapti Europos Parlamento narys Christophe Hansenas.

Ch. Hansenas turi patirties Europos Parlamento tarptautinės prekybos, užimtumo ir socialinių reikalų, transporto bei turizmo komitetuose. Tačiau ES diplomatai taip pat užsiminė, kad Ch. Hansenas galėtų pretenduoti į žemės ūkio sritį, kurią U. von der Leyen norėtų atiduoti savo pačios Europos liaudies partijai.

Malta

Ministras Pirmininkas Robertas Abela patvirtino, kad Maltos kandidatu į Europos Komisiją buvo pasirinktas Glennas Micallefas. Jis yra buvęs premjero administracijos vadovas ir bus pirmasis ne politikas, tapęs Maltos komisaru.

Per vieną interviu Maltos žiniasklaidai, kuriame patvirtino savo pasirinkimą, R. Abela paaiškino, kad vengė rinktis žmogų iš savo vyriausybės, nes „šaliai reikia sutelkto darbo ministerijose“.

R. Abela anksčiau į komisarus norėjo nominuoti sveikatos apsaugos ministrą Chrisą Fearne`ą, tačiau Ch. Fearne`as šiuo metu yra teisiamas dėl korupcijos skandalo, susijusio su ligoninių privatizavimu. Po pirmojo teismo sprendimo K. Fearne`as atsiėmė savo kandidatūrą į ES, nors tvirtina esąs nekaltas.

Nyderlandai

Nyderlandų ministras pirmininkas Dickas Schoofas nusprendė rinktis saugų kelią ir į komisarus nominavo dabartinį Komisijos narį Wopke Hoekstrą. „Tai reiškia, kad Nyderlandai turi stiprų kandidatą į svarbų portfelį“, – socialiniame tinkle X parašė D. Schoofas.

W. Hoekstros Krikščionių demokratų partija nebeturi savo atstovų vyriausybėje, tačiau jokia kita partija savo kandidatų nepasiūlė.

Tikėtina, kad Nyderlandai sieks posto, susijusio su finansais, prekyba arba ekonomika.

Lenkija

Iš pradžių sklandė kalbos, kad aukšto posto Briuselyje sieks užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis. Tačiau pagrindinį diplomatinį postą paskyrus K. Kallas, dabar lieka neaišku, ar R. Sikorskis atsisakytų vaidmens Lenkijos vyriausybėje dėl žemesnių pareigų, pavyzdžiui, gynybos komisaro posto. Kai kuriuose žiniasklaidos pranešimuose taip pat minimas Piotras Serafinas, galintis pretenduoti į postą, susijusį su energetikos politika. P. Serafinas šiuo metu yra Lenkijos ambasadorius ES, o anksčiau dirbo ministro pirmininko Donaldo Tusko personalo vadovu, kai jis vadovavo Europos Vadovų Tarybai.

Portugalija

Kalbama, jog kandidatu į mokslinių tyrimų, inovacijų ir mokslo komisaro postą, kuris anksčiau jau priklausė Portugalijai, gali tapti buvęs regioninės plėtros ministras Miguelis Poiaresas Maduro. Jis taip pat galėtų pretenduoti į žemės ūkio komisarus.

M. Poiares Maduro yra susijęs su centro dešiniųjų PSD, kuri įeina į U. von der Leyen Europos liaudies partijos sudėtį.

Rumunija

Prezidentas Klausas Iohannisas anksčiau buvo minimas tarp kandidatų į Europos Komisijos vadovus ir taip pat buvo iškėlęs savo kandidatūrą į aukšto rango postą NATO. Tačiau ar jis paliks Bukareštą dėl žemesnių pareigų, atsižvelgiant į tai, kad jo pasitraukmas galėtų paspartinti pirmalaikius rinkimus, neaišku.

Tarp kitų minimų pavardžių yra europarlamentarai Siegfriedas Muresanas, kuris pretendavo į komisarus 2019 metais, ir Mihai Tudose, įtakingas Tulčos apskrities politikas.

Pasirinkusi M. Tudose, U. von der Leyen sustiprintų centro kairės atstovavimą savo kolegijoje, o tai gali būti labai svarbu, kai rudenį jai prireiks balsų iš 136 Parlamento socialistų.

Rumunijos ministras pirmininkas Marcelis Ciolacu, kurio paties lapkričio mėnesį laukia rinkimai, gali bandyti įrodinėti, kad šį kartą į komisarus nominuos vyrą, nes du paskutiniai Rumunijos postai Komisijoje priklausė moterims.

Jis išreiškė ketinimus derėtis dėl ekonomikos portfelio.

Slovakija

Šalies prezidentas Peteris Pellegrini patvirtino, kad ketvirtajai komisaro kadencijai paskirs Marošą Šefčovičių.

Nuo tada, kai pradėjo dirbti Komisijoje, karjeros diplomatas M. Šefčovičius, dirbęs Slovakijos ambasadoriumi ES, ėmėsi visų jam patikėtų pareigų – nuo žmogiškųjų išteklių ir skaitmeninės politikos iki klimato kaitos ir „Brexit“.

Kaip ir daugelį kitų šalių, Slovakiją labiausiai domintų viena iš svarbesnių politinių krypčių, pavyzdžiui, konkurencingumas, pramonė, energetika arba žaliasis susitarimas. Kalbama, kad P. Pellegrini sieks stipraus ekonomikos srities portfelio.

Slovėnija

Slovėnija į komisarus pasirinko Tomažą Veselą, kuris anksčiau ėjo Audito Rūmų pirmininko pareigas. Kandidatu į komisarus premjeras Robertas Golobas jį paskelbė dar prieš rinkimus į ES parlamentą.

Balandžio mėnesį R. Golobas nurodė pageidaujamus portfelius – demokratijos, konkurencijos, biudžeto ar finansinių paslaugų.

Ispanija

Oficialia kandidate į komisarų Kolegiją tapo Teresa Ribera, viena įtakingiausių Pedro Sanchezo vyriausybės ministrių, ir mainais į tokią įtakingą kandidatę Madridas nori kažko svarbaus.

Socialistų vadovaujama vyriausybė planuoja derėtis dėl įtakingų Komisijos vicepirmininko pareigų, kurios apima „žaliojo sandorio“, energetikos ir aplinkos apsaugos klausimus. Šalininkai teigia, kad tai derėtų su jos dabartiniu portfeliu ir ankstesne atsakomybe už ES elektros energijos rinkos reformą.

Švedija

Vyriausybė pranešė, kad pirmąja Švedijos centro dešiniųjų pažiūrų ES komisare taps Jessika Roswall, mažiau nei dvejus metus dirbusi ES reikalų ir Šiaurės šalių bendradarbiavimo ministre.

Teisės mokslus baigusi J. Roswall taip pat buvo išrinkta į parlamentą, kur dirbo su mokesčių ir vartotojų politikos klausimais.

Liepos mėnesį, kai buvo įvardyta kandidate į komisarus, J. Roswall minėjo tokius Švedijai ir ES svarbius klausimus kaip karas Ukrainoje, konkurencingumas, klimatas ir nusikalstamumas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)