Po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios, kai tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ nariai įvykdė pražūtingas atakas Niujorke ir Vašingtone, Rumunijoje ir JAV kalbėta apie „CŽV rėmimo centrus, objektus, kuriuos rumunai skirtų CŽV pareigūnams, kad šie galėtų organizuoti savo veiklą kitose šalyse“, – sakė Ioanas Talpes vaizdo interviu laikraščiui „Adevarul“.
„Nuo pat pradžių nebuvo nė vieno objekto, vadinto sulaikymo centru. Tai buvo tiesiog tranzito centras“, – sakė jis, pabrėždamas, jog Bukareštas tuo metu laukė, kada jam bus uždegta žalia šviesa įstoti į NATO.
„Rumunijos nedomino, ką daro amerikiečiai – sąmoningai rodydami jiems, kad gali mumis pasitikėti“, – aiškino J.Talpesas, vadovavęs Rumunijos užsienio žvalgybos tarnybai 2000–2004 metais.
„Aišku tai, jog mes nežinojome apie sulaikytų asmenų buvimą“, – pridūrė jis, duodamas interviu, kuris buvo paskelbtas internete šeštadienį.
Antradienį JAV Senato paskelbta sukrečianti tyrimo ataskaitos santrauka oficialiai patvirtino, kad CŽV naudojo kankinimus, tardydama įtariamus teroristus, sučiuptus po rugsėjo 11-osios atakų.
Tame dokumente nurodoma, kad 119 žmonių buvo sučiupti ir laikomi „juoduosiuose objektuose“ kitose šalyse. Paskelbtoje santraukoje užtušuota, kuriose šalyse veikė tie centrai, bet ekspertai kelia prielaidą, jog jie veikė Rumunijoje, taip pat Lenkijoje, Lietuvoje, Tailande ir Afganistane.
Rumunija niekada nėra pripažinusi, kad jos teritorijoje veikė slapti CŽV kalėjimai.
Tuometis prezidentas Ionas Iliescu (Jonas Ilijesku) šią savaitę sakė „nieko nežinojęs“ apie tuos reikalus, o premjeras Victor Ponta (Viktoras Ponta) pareiškė, kad į tokius klausimus turėtų atsakyti užsienio reikalų ministras.
Tačiau Užsienio reikalų ministerija komentuoti atsisakė.