„Reikalai fronte atrodo nekaip, bet pirmaisiais 2022 metų mėnesiais viskas buvo dar blogiau. (...) Erzina, kai klausia, ką Ukraina pasirengusi daryti, su kuo Ukraina sutiks. Pirmiausia reikia atsakyti į klausimą, su kuo sutiks Putinas, nes štai kur iš kur ateina tas karas“, – paaiškino D. Kuleba.
Anot buvusio Ukrainos užsienio reikalų ministro, V. Putino tikslas labai aiškus: „Jis vienaip ar kitaip turi suardyti Ukrainos valstybę. Jo logika paprasta: kam dabar priimti dalį, jeigu galiausiai turėsiu visą?“
Kodėl delsia Vakarai
Paklaustas, kodėl Vakarai taip delsia duoti pažangios ginkluotės, galinčios pakeisti situaciją, pripažįsta, kad šis klausimas jam bene sunkiausias: „Mums, ukrainiečiams, pasisekė, kad 2022 metais JAV prezidentu buvo Joe Bidenas, nes, jeigu jo vietoje būtų buvęs kažkas kitas, galėjo būti žymiai blogiau. O J. Bidenas savo širdyje Ukrainai turėjo vietos, tik vadovavosi šaltojo karo logika. Su juo apie NATO narystę nekalbėti, apie branduolinį ginklą su juo nekalbėti, nes jam nemalonu“.
Svarbu, ką sako Trumpas, o ne jo aplinka
Dėl D. Trumpo D. Kuleba absoliučiai ramus, nes šios situacijos nebepakeisi: „Pirmiausia reikia atskirti, ką sako D. Trumpas, ir ką – jį supantys žmonės. Muskas, Trumpo sūnus – jie gali kalbėti, ką tinkami“. Anot jo, D. Trumpas akcentuoja du dalykus: kad jis viską sutvarkys, o antra – Volodymyras Zelenskis geriausias pardavėjas visame pasaulyje.
Anot buvusio Ukrainos diplomatijos vadovo, tiek V. Zelenskis, tiek V. Putinas vadovaujasi ta pačia strategija – jie D. Trumpą regi kaip galimybę: „Abu komunikuoja esantys pasirengę kalbėtis, nes nė vienas nenori nuvilti D. Trumpo. Pirmasis, kuris tą padarys, pralaimės žaidimą, taip?“
NATO nebėra patikima garantija
Į klausimą, ar Jungtinė Karalystė ar Europos Sąjunga turėtų jausti tiesioginę Rusijos grėsmę, atsako: „Nuo tada, kai prasidėjo invazija, pradėjau privačiuose pokalbiuose kolegoms sakyti, kad, jeigu jie nepadės įveikti Rusijos Ukrainoje, toliau – jų eilė. Jie sakė: Dmytro, mes tave mylime, bet mes priklausome NATO, o Putinas pulti NATO nedrįs“.
Kaip teigia D. Kuleba, NATO jau nebėra tokia patikima garantija, kokia buvo seniau, nes dabar apsauga priklauso ne nuo viso 5-ojo straipsnio, o nuo vieno vienintelio sakinio „Jungtinės Valstijos apgins kiekvieną mūsų sąjungininkų teritorijos centimetrą“: „Ir tas sakinys priklauso Bidenui. O kas, jeigu bus prezidentas, kuris taip nepasakys? Jeigu Trumpas to nepasakys, NATO skydo nebėra, ir V. Putinas galės daryti, ką tinkamas“.
Paprašytas įvardyti, kas tai galėtų būti, turi paruošęs atsakymą: „Įsivaizduokite, jeigu V. Putinas drįstų užpulti... Myliu Estiją ir Lietuvą, Latviją, nuostabūs mūsų draugai, bet rusai didžiąją dalį jų teritorijų užimtų per 24 valandas... Taigi, įsivaizduokite, kad po kelių mėnesių ar panašiai NATO pajėgos herojiškai išspiria Rusijos kariuomenę iš Baltijos valstybių... Po tų mėnesių aktyvių kovų jos atrodys taip, kaip šiandien atrodo Bachmutas ir Donbasas. Nieko nelikę. Viskas nušluota nuo žemės paviršiaus. Ar tikrai Vakarams priimtina tokia realybė?“
„Šis karas nesibaigs tol, kol V. Putinas manys, kad Ukraina neturi teisės egzistuoti. Kitaip manantys arba kvailiai, arba jiems moka rusai“, – pokalbį užbaigė buvęs Ukrainos diplomatijos vadovas.