M. Chodorkovskis kalbėjo, kad V. Putinas savo šantažu pasiekė ribą ir ant stalo metė visus turimus kozirius: ir mobilizaciją, ir „referendumus“, ir grasinimus branduoliniu ginklu.

„Putinas savo įprastu stiliumi stengiasi įbauginti Vakarus, įbauginti Ameriką ir Ukrainą. Galbūt prieš penkis mėnesius kas nors būtų išsigandęs, tačiau dabar atsitraukt negali sau leisti niekas – nei Ukraina, nei ją palaikančios JAV, nei Vakarai“, – kalbėjo jis.

Visgi V. Putino jau niekas nebebijo ir jo šantažas naudos neduos. Anot opozicijos veikėjo, Rusijos kariai po pirmųjų 100 tūkst. lavonų savo ginklus nukreips į patį Rusijos prezidentą, o tokiomis sąlygomis kaip dabar to ilgai laukti nereikės.

Pasak M. Chodorkovskio, rusams dabar liko kelios išeitys – kaip įmanoma vengti mobilizacijos, vykti į frontą ir mirti arba nukreipti ginklą į Kremlių.

„Manau, kad trečiasis variantas nutiks po pirmųjų 100 tūkst. lavonų, o to dabartinėmis mobilizacijos sąlygomis to ilgai laukti nereikės. Putinas ant stalo metė visas kortas, daugiau kortų jis neturi“, – kalbėjo jis.

M. Chodorkovskis sakė, kad dauguma jo pažįstamų Maskvoje šaukimus gavo jau pačią mobilizacijos paskelbimo dieną.

Paklaustas, ar V. Putinas jau yra priėmęs sprendimą dėt taktinio branduolinio ginklo panaudojimo, M. Chodorkovskis sakė: „Aš tikiuosi, jog V. Putinas supranta, kad taktinio branduolinio ginklo panaudojimas karine prasme beveik nieko nepakeis. V. Putinas gerai supranta, kad jo buvimo vieta ir sprendimų priėmimo centrų vietos gerai žinomos, tad branduolinio ginklo panaudojimas iškart sulauks atsakomojo smūgio. Be to, po taktinio branduolinio ginklo panaudojimo Putinas netektų visų taip vadinamųjų „naudingų idiotų“ Europoje paramos. O tai tik mažoji problema. Didžioji problema, kad Indija ir Kinija gana aiškiai pasakė, kad tokia idėja jiems nepatinka“, – kalbėjo M. Chodorkovskis.

JAV įspėjo Rusiją dėl branduolinio smūgio katastrofiškų pasekmių

Jungtinės Valstijos privačiai įspėjo Rusiją dėl katastrofiškų pasekmių, jei ji per savo invaziją Ukrainoje panaudotų branduolinius ginklus, sakė amerikiečių valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį, po ukrainiečių pergalių mūšio lauke skelbdamas dalinę mobilizaciją, netiesiogiai pagrasino panaudoti branduolinius ginklus.

Sekmadienį parodytame interviu A. Blinkenas patvirtino pranešimus, kad Jungtinės Valstijos privačiai ne kartą įspėjo Rusiją vengti branduolinio karo.

„Labai aiškiai kalbėjome su rusais viešai, taip pat privačiai, [ragindami] nutraukti kalbas apie branduolinius ginklus“, – Niujorke vykstančios Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos kuluaruose televizijos „CBS News“ laidai „60 Minutes“ sakė A. Blinkenas.

„Labai svarbu, kad Maskva iš mūsų išgirstų... jog pasekmės būtų šiurpios. Pasakėme tai labai aiškiai, – pažymėjo JAV valstybės sekretorius. – Bet koks branduolinių ginklų panaudojimas katastrofiškai paveiktų, žinoma, juos panaudojusią šalį... ir daugelį kitų.“

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas sekmadienį kitame interviu sakė, jog Vašingtonas „labai aukštais lygiais“ yra įspėjęs Maskvą dėl branduolinių ginklų panaudojimo „katastrofiškų pasekmių“.

JAV ir jų sąjungininkės „ryžtingai atsakytų“, sakė J. Sullivanas CBS laidai „Face the Nation“.

„Esame aiškiai ir konkrečiai pasakę, ką tai nulemtų“, – pridūrė jis.

Rusija ir JAV yra didžiausios pasaulio branduolinės galios. Rusijos karinė doktrina leidžia panaudoti mūšio lauke taktinius branduolinius ginklus siekiant priversti priešą atsitraukti.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis laidai „Face the Nation“ sakė, kad V. Putino grasinimai „galėtų būti“ realūs ir kad Rusijos kariuomenės veiksmai prie ukrainiečių atominių elektrinių yra „pirmieji jo branduolinio šantažo žingsniai“.

„Jis nori išgąsdinti visą pasaulį“, – apie V. Putiną sakė V. Zelenskis.

„Nemanau, kad jis blefuoja. Manau, kad pasaulis atgraso ir sulaiko šią grėsmę. Mums reikia toliau spausti jį, neleisti jam tęsti“, – pridūrė V. Zelenskis.

Išskyrus JAV, jokia šalis nėra panaudojusi branduolinių ginklų mūšio lauke. 1945 metais amerikiečiams numetus atomines bombas ant Japonijos Hirošimos ir Nagasakio miestų, žuvo per 200 tūkst. žmonių, o po kelių Japonija kapituliavo ir taip baigėsi Antrasis pasaulinis karas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)