Praėjusią savaitę Pietų Ramiojo vandenyno regione siautęs ciklonas sustiprėjo iki aukščiausios penktosios kategorijos superaudros, nuniokojusios Saliamono Salas, Vanuatu, Fidžį ir Tongą.
Pabrėždama, kad pagalbos pastangas sunkina dėl koronaviruso pandemijos pasaulyje įvesti apribojimai, labdaros organizacija „World Vision“ perspėjo, jog iki 35 proc. visų 300 tūkst. Vanuatu gyventojų neteko namų ir glaudžiasi laikinose pastogėse.
„Pastogė šiuo metu tikrai lieka aktualiausia problema“, – naujienų agentūrai AFP sakė „World Vision“ Vanuatu skyriaus direktorė Kendra Gates Derousseau.
Pasak jos, kuriose vietovėse nuostolių mastas buvo didesnis nei 2015 metais, kai šalį talžė vėliausia penktosios kategorijos ciklonas „Pam“. Tąsyk stichija sulygino su žeme sostinę Port Vilą ir sunaikino beveik du trečdalius Vanuatu ekonominio pajėgumo.
„Po „Pam“ žmonės sugebėjo gana greitai atsistoti ant kojų, uždengti stogus ir vėl užsodinti sodus“, – sakė ji.
„Kalbant apie „Harold“, namai sudaužyti į šipulius; jų net neįmanoma surinkti“, – pridūrė K. Gates Derousseau.
Anot jos, didelė žala buvo padaryta Sekminių, Aobos ir Šventosios Dvasios saloms. Pastarojoje saloje esančiam Vanuatu antrajam pagal dydį miestui Luganviliui audra sudavė tiesioginį smūgį.
Salų valstybėje mirčių skaičius siekia tris, nors K. Gates Derousseau perspėjo, kad jis gali padidėti, kai bus gauta informacijos iš atokių labai smarkiai nukentėjusių vietovių.
Tuo metu Saliamono Salose žuvo 27 žmonės, nuplauti nuo tarp salų kursavusio kelto denio, o Fidžyje, kaip informavo Raudonasis Kryžius, gyvybės neteko dar vienas žmogus.
Tongoje, kur buvo smarkiai apgadinti mažiausiai trys kurortai ir daugiau nei 400 namų, jokių aukų neužregistruota.
Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotojas humanitariniams reikalams Markas Lowcockas pažadėjo skirti 2,5 mln. JAV dolerių geriamajam vandeniui, maistui, pastogei ir sveikatos priežiūrai Vanuatu.
„Vanuatu vyriausybė ir pirmieji sureagavę tarnybų darbuotojai atliko puikų darbą – apsaugojo žmones, kol dar nesmogė audrą ir patenkino neatidėliotinus poreikius jai smogus“, – cituojamas jis JT pareiškime.
„Kai paaiškės sunaikinimo mastas, šios JT lėšos leis užtikrinti, kad pagalba bus tiekiama ir pasieks žmones, kuriems jos reikia“, – pažymėjo M. Lowcockas.
COVID-19 pandemija apsunkino stichijos padarinių likvidavimo operaciją Vanuatu, o pati šalis yra nelinkusi atidaryti savo sienų, norėdama išlikti viena nedaugelio valstybių, kur nepatvirtinta jokių užsikrėtimo koronavirusu atvejų.
K. Gates Derousseau teigimu, tai reiškia, kad pagalba kai kuriose Vanuatu rajonuose skirstoma lėtai, tačiau vyriausybė negali sau leisti rizikuoti, kad būtų įvežta liga.
„Iš išorės atrodo, kad padėtis beviltiška“, – sakė „World Vision“ skyriaus vadovė.
„Tačiau nėra jokio kito pasirinkimo: COVID-19 protrūkis po ciklono būtų protu nesuvokiama“ tragedija, pabrėžė ji.
Australija ir Naujoji Zelandija lėktuvais pristatė Vanuatu atsargų, o Kinija, kaip pažymėjo K. Gates Derousseau, taip pat išsiuntė lėktuvą, prikrautą atsakui į COVID-19 reikalingų medicininių priemonių.
Ji nurodė, kad visos užsienio valstybių siunčiamos prekės pristatomos laikantis griežtų karantinavimo reikalavimų.