Irano revoliucinė gvardija penktadienį per karinį paradą pademonstravo vidutinio nuotolio raketą „Khoramshahr“, galinčią pasiekti taikinius Izraelyje ir didžiojoje Artimųjų Rytų regiono dalyje. Tą pačią dieną Irano valstybinė televizija parodė vaizdo įrašą, kuriame matyti bandomasis „Khoramshahr“ paleidimas. Šio bandymo vieta ir laikas pranešime neminimi, bet panašu, kad jis buvo nufilmuotas per nesėkmingą Irano raketos paleidimą anksčiau šiais metais.
Neaišku, iš kur D. Trumpas gavo informaciją, kurią jis paviešino, bet ji tikriausiai nebuvo gauta iš JAV žvalgybos agentūrų, nuolat stebinčių raketų paleidimus visame pasaulyje. Prezidentas galėjo lengvai patikrinti Centrinės žvalgybos valdybos arba kitų agentūrų turimus duomenis, kad įsitikintų, jog Irano raketos paleidimas iš tikrųjų įvyko.
Savo „Twitter“ žinutėje D. Trumpas vėl griežtai sukritikavo susitarimą dėl Irano branduolinės programos, sudarytą vadovaujant ankstesnio JAV prezidento Baracko Obamos administracijai.
„Iranas ką tik atliko balistinės raketos, galinčios pasiekti Izraelį, bandomąjį paleidimą, – rašė jis. – Jie taip pat dirba su Šiaurės Korėja. Ne kažin koks tas mūsų susitarimas!“
Sutartis tarp Irano ir šešių galingųjų šalių turi užkirsti galimybę šiitiškai respublikai pasigaminti branduolinių ginklų, bet nedraudžia plėtoti raketų programos.
Vienas iš trijų pareigūnų, sakiusių, kad praeitą savaitę nebuvo paleista jokia Irano raketa, pridūrė, kad D. Trumpo žinutė buvo didelė staigmena su Irano reikalais dirbančiais JAV pareigūnais. Visi trys pareigūnai nesutiko viešinti savo vardų, nes nebuvo įgalioti kalbėti žvalgybos klausimais.
D. Trumpas užsiminė galintis iš naujo derėtis dėl branduolinio susitarimo arba iš jo pasitraukti. Praeitą savaitę per Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją jis sakė, kad ši sutartis yra „akibrokštas“ Jungtinėms Valstijoms ir „tikriausiai labiausiai vienašališka sutartis per Amerikos istoriją“.
JAV Jungtinio štabų vadų komiteto viršininkas generolas Josephas Dunfordas antradienį sakė, kad Iranas laikosi sutarties, oficialiai vadinamos Bendruoju išsamių veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA). Jis pabrėžė nerimaujantis dėl Irano veiksmų kitose srityse, pavyzdžiui, susijusių su balistinių raketų kūrimo programa ir pagalba ekstremistinėms grupuotėms.
J. Dunfordas nesutiko atskleisti, kokių rekomendacijų pateikė D. Trumpui, kaip turėtų būti pasielgta susitarimo dėl Irano branduolinės programos atžvilgiu.