Šis istorinis teisės aktas buvo paskutinis įstatymas, dėl kurio Europos Parlamente balsavo 72 britų deputatai, po savo šalies išstojimo paliksiantys ES asamblėją. Jis atveria kelią Jungtinei Karalystei penktadienį 23 val. Grinvičo (šeštadienį 1 val. Lietuvos) laiku oficialiai palikti ES. Beveik visoje žemyninėje Europoje tuo metu bus vidurnaktis, Britanijoje – 23 valanda.


Paskelbus balsavimo rezultatus, EP nariai ėmė dainuoti žinomą škotų liaudies atsisveikinimo dainą „Auld Lang Syne“.

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas tvirtina, kad tą dieną „Brexit“ bus užbaigtas. Tuo tarpu Bendrija akcentuoja, kad prasidės kitas, sudėtingesnis vadinamųjų skyrybų etapas – derybos dėl sutarties, apibrėšiančios būsimos santykius tarp ES ir JK.

Tos derybos tęsis visus metus. „Brexit“ susitarime numatytas pereinamasis 11 mėnesių laikotarpis, per kurį JK ir Bendrijos ryšiai išliks daugmaž tokie patys kaip dabar. Per tą laikotarpį Londonas ir Briuselis turėtų susiderėti dėl naujų prekybos santykių.

B. Johnsonas atmeta galimybę prašyti pratęsti pereinamąjį laikotarpį.

Daugiau skaitykite:

Pereinamuoju laikotarpiu paprasti britai ir ES šalių piliečiai nepajus akivaizdžių pokyčių, o Londonas toliau mokės į Bendrijos biudžetą.

Tačiau nuo šio savaitgalio JK nebeturės savo atstovų ES institucijose ir nebedalyvaus priimant sprendimus. Ji oficialiai bus „trečioji šalis“ - ES nepriklausanti valstybė. Ji bus artima kaimynė, svarbi prekybos ir saugumo partnerė, tačiau nebepriklausys ES bendrajai rinkai su 450 mln. gyventojų.

„Brexit“ yra praradimas mums visiems“, – po antradienį vykusio įprasto ES ministrų susitikimo sakė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Ševčovičius .

Pasak jo, labai svarbu, kad Bendrija per derybas dėl būsimų santykių su JK išlaikytų vienybę.

Susitikime dalyvavęs britų Europos reikalų ministras Christopheris Pincheris buvo nusiteikęs optimistiškai.

„Mūsų laukia visiškai kitoks pasaulis ir visiškai kitokie santykiai“, – sakė jis.

„Tik atsisveikinimo agonijoje pažvelgiame į meilės gilumą“, – prieš balsavimą kreipdamasi į europarlamentarus britų rašytoją George'ą Eliotą citavo Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Visuomet mylėsime jus ir niekada nebūsime toli. Tegyvuoja Europa“, – pridūrė ji.

Tuo metu Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas pareiškė: „Sunkiausia dalis laukia priešakyje,.. dabar pereisime prie reikalo esmės.“

Briuselyje posėdžiaujančiame EP daugelis įstatymų leidėjų aiškiai sakė, kad balsuoja už JK išstojimo susitarimą ne dėl to, kad palaiko „Brexit“, bet siekdami išvengti chaotiško Britanijos pasitraukimo iš bloko be susitarimo scenarijaus.

Visgi kai kurie parlamentarai išreiškė skausmą ir nusivylimą bei pabrėžė ne tik Jungtinės Karalystės vaidmenį plėtojant Europos suvienijimo projektą, bet ir jos indėlį į istorines kovas su tironija žemyne.

„Jei galėtume sustabdyti „Brexit“ balsuodami „ne“, aš būčiau pirmas, kuris tai pasiūlytų“, – sakė buvęs Belgijos premjeras ir „Brexit“ grupės EP pirmininkas Guy Verhofstadtas.

„Iš tiesų, tai yra liūdnas dalykas“, – sakė jis, primindamas du pasaulinius karus, suniokojusius Europą XX a. pradžioje.

„Mums liūdna matyti pasitraukiant šalį, kuri dukart mus išlaisvino, dukart savo krauju išlaisvino Europą“, – pareiškė G. Verhofstadtas.

JK lieka viena

„Skyrybų“ susitarimas, kuris buvo ratifikuotas trečiadienį, gina ES valstybių piliečių, šiuo metu gyvenančių Jungtinėje Karalystėje, ir britų, dabar gyvenančių Bendrijos narėse, teises. Jame taip pat įtvirtinti JK finansiniai įsipareigojimai ir muitų režimas, pagal kurį JK priklausanti Šiaurės Airija turės toliau laikytis didelės dalies ES taisyklių.

B. Johnsonas, Britanijos monarchė Elizabeth II ir aukščiausius postus užimantys Briuselio pareigūnai susitarimą pasirašė praėjusią savaitę. Europos Parlamento ratifikavimas yra formalumas, tačiau ši procedūra būtina pagal ES įstatymus.

„Brexit“ šalininkai išstojimą iš Bendrijos laiko išsivadavimu nuo vadinamosios eurokratijos.

Nigelo Farage'o vadovaujamos „Brexit“ partijos europarlamentarai trečiadienį planuoja šventę Briuselyje, o po jos penktadienį vyks švęsti išstojimo į Londoną.

Tačiau B. Johnsonas, atsižvelgdamas į gilų šalies visuomenės susiskaldymą, kurį išprovokavo 2016-ųjų referendumas dėl „Brexit“, stengiasi viešai nedžiūgauti. Jis atmetė iniciatyvą leisti „Brexit“ užbaigimą sausio 31-ąją 23 val. Grinvičo laiku simboliškai paminėti Big Beno dūžiais. Vestminsterio rūmų Laikrodžio bokšte esantis varpas nuo 2017 metų restauruojamas ir skamba tik ypatingomis progomis.

Nors premjeras gali jaustis ramiau, turėdamas tvirtą daugumą parlamente, jam tenka susidurti su „Brexit“ priešininkų apmaudu, vėl sustiprėjusiu prieš „Brexit“ nusistačiusios Škotijos nepriklausomybės šalininkų judėjimu ir JK įmonių nerimu, kaip pajamas ir darbo vietas paveiks nevaržomos prieigos prie ES bendrosios rinkos praradimas.

Dabar B. Johnsonui svarbiausia – pademonstruoti, kad JK gali veikti viena pasaulyje, vis dažniau purtomame trijų didžiausių žaidėjų – JAV, ES ir Kinijos - geopolitinių grumtynių, darančių įtaką prekybos, technologijų, saugumo garantijų ir klimato kaitos politikai.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (270)