Mozambike patvinusios upės jau užliejo nemažą dalį šalies teritorijos, o dėl nesiliaujančio lietaus vandens lygis toliau kyla, todėl pavojuje atsidūrė laikiną prieglobstį ant namų stogų ar medžių radę žmonės, sako gelbėtojai.

„Susidarė ekstremali humanitarinė padėtis, kuri su kiekviena valanda blogėja“, – antradienį sakė Herve Verhooselis iš Pasaulio maisto programos.

Anot jo, daugybė žmonių yra įstrigę ant namų stogų ir aukštesnėse reljefo vietose šalia Beiros uostamiesčio. Pasaulio maisto programos darbuotojai rūpinasi, kad šiuos žmones pasiektų lėktuvais gabenami pagalbos paketai su maisto produktais, geriamuoju vandeniu bei antklodėmis.

Patvinus Pungvės ir Buzio upėms susidarė „visomis kryptimis daugybę mylių nusidriekę vidaus vandenynai“, sakė H. Verhooselis.

„Iš oro matomiems žmonėms, galima sakyti, pasisekė. Dabar svarbiausias prioritetas yra kiek įmanoma daugiau jų išgelbėti ir nugabenti į saugią vietą“, – kalbėjo jis.

Mozambiko centrinius regionus nusiaubęs ir didžiulės žalos padaręs ciklonas „Idai“ vėliau nuslinko į kaimyninę Zimbabvę, į kurią atnešė smarkių liūčių. Zimbabvės kalnuose iškritusio lietaus vanduo plūsta atgal į Mozambiką, dar labiau blogindamas padėtį potvynių jau užlietose šalies teritorijose.

„Padėtis baisi, – naujienų agentūrai AP sakė Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus atstovė Caroline Haga. – Vakar žvalgėme padėtį iš oro ir matėme daugybę žmonių ant namų stogų ir medžių šakų. Vanduo tebekyla, o mes desperatiškai stengiamės išgelbėti kiek įmanoma daugiau žmonių.“

Anot jos, nuotraukos iš palydovų padeda gelbėtojams nustatyti rajonus, kur susidariusi kritiškiausia padėtis.

Potvyniai siaubia ir Malavį bei Zimbabvę – čia žuvo šimtai žmonių, daugybė dingo, o tūkstančiai gyventojų atsidūrė pavojuje.

Mozambiko prezidentas Filipe Nyusi pirmadienį sakė, kad per cikloną „Idai“ galėjo žūti daugiau kaip 1 000 žmonių. Gelbėjimo tarnybų atstovai sako nežinantys, ar aukų skaičius iš tiesų perkops tūkstantį, tačiau pabrėžia, jog tai didžiausia tokio pobūdžio nelaimė per daugiau kaip du dešimtmečius.

Labiausiai nukentėjo 500 tūkst. gyventojų turintis Beiros uostamiestis, kur buvo sugriauta tūkstančiai namų. Mieste ir jo apylinkėse nėra elektros, sugadintos beveik visos ryšių linijos.

Smarkiai nuniokota ir pagrindinė Beiros ligoninė. Apie didžiulius sugriovimus pranešama iš Dondo bei Šimojo miestų Mozambiko centrinėje dalyje.

Humanitarinės pagalbos organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF) pranešė, kad jos veikla Beiroje ir kituose vietiniuose pagalbos centruose „visiškai sustabdyta“, tačiau ieškoma būdų atnaujinti darbą.

Zimbabvėje aukų skaičius padidėjo iki 98, pranešė šalies vyriausybė. Itin smarkiai nukentėjo Čimanimanio miestas kalnuose. Visiškai atkirsti į miestą vedantys keliai, todėl jį pasiekti galima tik sraigtasparniu.

Malavio vyriausybė skelbia apie 56 žuvusius žmones ir 577 nukentėjusiuosius. Dar trijų asmenų ieškoma. Pietiniame Nsandžės regione dėl potvynių be namų liko apie 11 tūkst. šeimų.

Raudonojo Kryžiaus pranešime sakoma, kad ciklonas „Idai“ padarė „didžiulę ir siaubingą“ žalą Mozambiko Beiros mieste, kurį talžė ketvirtadienį vakare.

Vėliau ciklonas nuslinko į kaimyninę Zimbabvę – kur siautė įnirtingi vėjai ir kilo staigių potvynių, sugadinusių kelių ir sugriuvusių namų.

„Ciklono „Idai“, užklupusio Mozambiko Beiros miestą, padarytos žalos mastas yra didžiulis ir siaubingas“, – sakoma Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacijos (IFRC) pareiškime.

Jame nurodoma, kad 90 proc. miesto, kuriame gyvena 530 tūkst. žmonių, ir jo apylinkės yra „apgriautos ar sugriautos“.

„Situacija baisi. Nuniokojimo mastas milžiniškas, – sakė IFRC atstovas Jamie LeSueuras. – Beveik viskas sugriauta. Ryšių linijos visiškai nutrauktos, keliai sunaikinti. Kai kurios paveiktos bendruomenės nepasiekiamos.“

Sekmadienį griuvus didelei užtvankai buvo atkirstas paskutinis kelias į Beirą, sakė jis.

Naujienų agentūros AFP iš oficialių šaltinių surinktais duomenimis, Mozambike žuvo 73 žmonės, 55 iš jų – Beiroje, o Zimbabvėje žuvo 89 žmonės.

Zimbabvėje dingusiųjų yra mažiausiai 150; manoma, kad tarp jų yra daug vyriausybės darbuotojų, kurių gyvenamąjį kompleksą užliejo potvynio vandenys.

Mozambiko aplinkos ministras Celso Correia perspėjo, kad žuvusiųjų skaičius didės.

„Galvoju, kad tai didžiausia stichinė nelaimė, kokią yra patyręs Mozambikas. Viskas sugriauta“, – sekmadienį vakare AFP sakė jis. Ministras kalbėjo Beiros tarptautiniame oro uoste, kuris dėl ciklono padarytos žalos buvo uždarytas, bet dabar vėl dirba.

Zimbabvėje „Idai“ griovė namus ir tiltus, palikdamas nuniokotą ruožą, kuris, pasak gynybos ministro pareigas einančio Perrence'o Shiri, „primena didelio karo padarinius“.

„Padaryta daug žalos mūsų objektams ir žmonėms“, – lankydamasis rytiniuose šalies rajonuose televizijai sakė jis.

Kelius prarijo didžiules įgriuvos, tiltus į šipulius sudaužė staigūs potvyniai, pranešė AFP fotografas.

„Tai didžiausia žala infrastruktūrai, kokią esame patyrę“, – sakė Zimbabvės transporto ir infrastruktūros plėtros ministras Joelis Biggie Matiza.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (24)