Apie savo netikėtą atsistatydinimą įtakingas bloko vidaus rinkos komisaras pranešė likus dienai iki naujos EK sudėties pristatymo. Birželio mėnesį rinkimuose triumfavusi U. von der Leyen netrukus turėtų pristatyti naująją EK sudėtį.
„Nedelsdamas atsistatydinu iš Europos komisaro pareigų“, – pranešė jis laiške Komisijos vadovei, kurį paskelbė tinkle X. U. von der Leyen prieš tai paragino Prancūziją į būsimą Komisiją deleguoti kitą kandidatą.
„Prieš kelias dienas, derybų dėl būsimos kolegijos finiše, paprašėte Prancūzijos atšaukti mano kandidatūrą – dėl asmeninių priežasčių, kurių su manimi niekada asmeniškai neaptarėte“, – rašė laiške T. Bretonas.
Jis kaltino U. von der Leyen mainais Prancūzijai pasiūlius „tariamai įtakingesnį portfelį“ naujojoje Komisijoje.
Th. Bretonas iki šiol ėjo vidaus rinkos komisaro pareigas ir buvo atsakingas už ES pramonės ir skaitmeninę politiką. Jis, be kita ko, pasisakė už griežtesnį didelių skaitmeninių bendrovių, tokių kaip „Google“, „Apple“ ir „Meta“, reguliavimą.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pasiūlė Th. Bretoną kaip Prancūzijos atstovą EK. Turint omenyje Prancūzijos vaidmenį 27 valstybes vienijančioje ES, Th. Bretono paskyrimas naujai vidaus rinkos komisaro kadencijai buvo praktiškai garantuotas.
Th. Bretono ir U. von der Leyen santykiai jau seniai buvo laikomi įtemptais.
Į pareigas perrinkta Komisijos pirmininkė iš šalių narių reikalavo pasiūlyti po vieną vyro ir moters kandidatūrą. Tačiau daugiau kaip pusė ES valstybiš iš 27 šio reikalavimo nepaisė.
U. von der Leyen antradienį Strasbūre turėtų paskelbti naujosios Komisijos sudėtį.
Prancūzija pasiūlė užsienio reikalų ministro kandidatūrą
Prancūzija į Europos Komisijos narius siūlys užsienio reikalų ministrą Stephane’ą Sejourne, netikėtai atsistatydinus Briuselio autoritetingajam Thierry Bretonui, pirmadienį pranešė prezidento Emmanuelio Macrono biuras.
S. Sejourne „atitinka visus būtinus kriterijus“, sakė Eliziejaus rūmai, pabrėždami jo ankstesnę patirtį vadovaujant liberalų frakcijai „Renew“ Europos Parlamente, ir pridūrė, kad jis turėtų gauti portfelį, panašų į tą, kurį turėjo Th. Bretonas ir kuriame pagrindinis dėmesys būtų skiriamas „pramonės bei technologijų suverenumui ir Europos konkurencingumui“.