Ekspertų duomenimis, stipriausiai nukentėjo verslininkas Olegas Deripaska. Sankcijos įvestos jo kompanijoms „En+“, „US Rusal“ ir dar šešioms su O. Deripaska susijusioms įmonėms. Jo turtas nepraėjus nė parai sumažėjo 1,3 mlrd. dolerių.
Beveik tiek pat neteko O. Deripaskos partneris, vienas iš įmonės „Norilsko nikelis“ savininkų Vladimiras Potaninas. Tiesa, verslininkui naujos JAV sankcijos netaikomos. „Norilsko nikelio“ akcijų, kurių V. Potaninui priklauso 32,9 proc. (O. Deripaskai – 27,8 proc.) vertė nuo ryto sumažėjo daugiau nei 16 proc.
Beveik milijardo dolerių neteko Viktoras Vekselbergas, kuriam priklauso 26,5 proc. „Rusal“ akcijų.
DELFI primena, kad penktadienį JAV Iždo departamentas pranešė, kad JAV į sankcijų sąrašą įtraukė 38 rusų verslininkų, oficialių pareigūnų ir kompanijų.
Sankcijos įvestos septyniems Rusijos oligarchams, kuriuos JAV kaltina palaikant ir finansuojant prezidento Vladimiro Putino siekį pakirsti Vakarų demokratijų pagrindus. Aukšto rango JAV pareigūnai šiuos verslininkus apibūdino kaip V. Putino „artimiausios aplinkos“ žmones.
„Jungtinės Valstijos imasi šių veiksmų, atsakydamos į tebesitęsiančią ir vis įžūlesne tampančią Rusijos valdžios kenkėjišką veiklą, kurią ji vykdo visame pasaulyje“, - sakė vienas iš pareigūnų.
Į sankcionuojamųjų sąrašą taip pat įtraukta ginklais prekiaujanti valstybinė Rusijos bendrovė, jos patronuojamoji įmonė ir vienas Rusijos bankas.
„Rusijos vyriausybė veikia neproporcingai oligarchų ir valdžios elito naudai“, - sakė JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas. Jis apkaltino Maskvą „visame pasaulyje“ vykdant „kenkėjiškas veiklas, įskaitant nesibaigiančią Krymo okupaciją ir smurto kurstymą Rytų Ukrainoje“.
Maža to, Rusija tiekia „reikmenis ir ginkluotę“ Sirijos prezidentui Basharui al-Assadui, kuris juos naudoja „bombarduodamas savo šalies civilius“, „siekia pakirsti Vakarų demokratijų pamatus ir vykdo kenkėjišką kibernetinę veiklą“, vardijo JAV iždo sekretorius.
Į sankcijų sąrašą įrašyti „Gazprombank“ valdybos pirmininkas Andrejus Akimovas, verslininkai Vladimiras Bogdanovas, Olegas Deripaska, Tulos apskrities gubernatorius Aleksejus Djuminas, politikas Michailas Fradkovas, verslininkas Sergejus Fursenko, Rusijos Regionų vystymo ministras Olegas Govorunas, verslininkas Suleimanas Kerimovas, Rusijos vidaus reikalų ministras Vladimiras Kolokolcevas, Rusijos Federacijos Tarybos Tarptautinių reikalų komiteto vadovas Konstantinas Kosačiovas, VTB banko prezidentas Andrejus Kostinas, vienas iš Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ vadovų Aleksejus Mileris, Rusijos Saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas, rusų politikas ir verslininkas Vladislavas Reznikas, verslininkas Igoris Rotenbergas, verslininkas Kirilas Šamalovas, Rusijos valdininkas Jevgenijus Školovas, verslininkas Andrejus Skočas, politikas Aleksandras Toršinas, politikas Vladimiras Ustinovas, Rusijos vidaus reikalų ministerijos pareigūnas Timuras Valiulinas, verslininkas Viktoras Vekselbergas, politikas Aleksandras Žarovas, Rusijos Rosgvardijos direktorius Viktoras Zolotovas.
Olegas Deripaska yra žinomas Rusijos verslininkas, neseniai įsivėlęs į skandalą. Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas savo tinklaraštyje paskelbė medžiagos, rodančios, jog oligarchų medžiotoja prisistatanti mergina, Nastia Rybka, ilsėjosi O. Deripaskos jachtoje. Toje pačioje jachtoje buvo ir Rusijos vicepremjeras Sergejus Prichodko. A. Navalnas priėjo išvados, kad O. Deripaska su vicepremjeru jachtoje aptarinėjo verslo ir tarptautinius klausimus.