Manal al-Sharif tapo pasauliniu kovos už lyčių lygybę Artimuosiuose Rytuose simboliu, kai praėjusių metų balandį, per patį Arabų pavasario įkarštį, svetainėje „YouTube“ pasirodė vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip ji vairuoja automobilį Chobaro gatvėmis. Vėliau ji buvo suimta ir įkalinta devynioms dienoms.
Šį trečiadienį Vašingtone už didelio dėmesio sulaukusį aktyvizmą ji turėjo būti pagerbta per organizacijos „Vital Voices“ apdovanojimų ceremoniją. Ši Jungtinėse Valstijose įsikūrusi organizacija kovoja už moterų teises ir palaiko glaudžius ryšius su valstybės sekretore Hillary Clinton.
Tačiau iki ceremonijos likus dviem dienoms, organizatoriai sužinojo, kad išsiskyrusi, vieniša motina M.al-Sharif nusprendė neatvykti į Jungtines Valstijas, būgštaudama dėl savo ir savo šeimos saugumo. Viename elektroniniame laiške ji rašė, kad po filmuotos kalbos, kurią ji neseniai sakė per Oslo laisvės forumą - kasmet Norvegijoje vykstančią žmogaus teisių konferenciją, kritikuodama represyvius Saudo Arabijos įstatymus ir socialines normas, sukėlė konservatyvių asmenų pasipiktinimą ir virtinę grasinimų.
Įtampa kyla ir artėjant birželio 17 dienai, kai bus minimos pirmosios „vairavimo protesto“ metinės. Šio protesto metu dešimtys moterų, tarp jų ir pati M.al-Sharif, sėdo už vairo, nepaklusdamos diskriminuojantiems šalies įstatymams, draudžiantiems moterims vairuoti automobilį.
Aiškindama sprendimą nevykti į Jungtines Valstijas, ji sakė: „Grasinimai, kurių sulaukiau po kalbos Osle, privertė mane mažiau reikštis viešumoje, kad galėčiau pasirengti birželio 17-osios metinėms“.
Tai ne pirmas kartas, kai M. Al-Sharif tapma taikiniu dėl savo veiklos. Praėjusį mėnesį „The Independent“ ji pasakojo, jog dėl savo išaugusio politinio profilio prarado darbą Saudo Arabijos kontroliuojamoje naftos įmonėje, kur daugiau kaip dešimt metų dirbo su informacijos apsauga.
Vahabizmo, vienos griežčiausių islamo srovių, dvasininkas, šeichas Abdul Azizas al-Tarifi dėl jos yra paskelbęs ir vieną fatvą, kurioje įvardijo ją „hipokrite“ - tai apibūdinimas, reiškiantis abejonę jos atsidavimu religijai. Ši fatva taip pat prisidėjo prie pavojaus jos saugumui.