„Tai kaimyninė šalis, ir nors mes su Gruzija kaip tokia santykių nepalaikome, vis dėlto padėtis šioje šalyje negali nekelti mūsų susirūpinimo“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Sakartvele protestai dėl „užsienio agentų“ įstatymo projekto vyko antradienį ir trečiadienį, o Maskvos reakcija pasirodė jau po to, kai Sakartvelo valdančioji partija „Kartvelų svajonė“ nusprendė atšaukti šio įstatymo priėmimą.

Skelbiama, kad prie sienos su Rusija susidarė spūstys

Rusijos propagandiniai kanalai skelbia, kad naktį iš kovo 8-osios į 9-ąją netoli Aukštutinio Larso, prie vienintelio sausumos sienos kirtimo punkto Sakartvelo–Rusijos pasienyje, susidarė milžiniška spūstis Sakartvelo pusėje.

Spūstis gali būti susijusi su nestabiliu sienos kirtimo punkto darbu. Liudininkų teigimu, spūstis driekiasi keletą kilometrų, joje įstrigo automobilių tiek rusiškais, tiek sakartveliškais valstybiniais numeriais.

Apie spūstį rašo „Telegram“ pokalbių grupės „Verchnij Lars“ naudotojai ir kiti „Telegram“ kanalai, cituodami liudininkus. Propagandinis „Izvestija“ pranešė apie šimtus automobilių rusiškais ir sakartveliškais numeriais bei pasidalijo vaizdo įrašu.

„Siena atidaryta, nedidelė spūstis Rusijos Federacijos pusėje, o Sakartvelo pusėje – didelė spūstis, visi stovi“, – parašė viena iš pokalbių grupės „Verchnij Lars“ naudotojų apie situaciją 1 val. vietos laiku. Apie spūstį informavo ir portalo „Yandex“ žemėlapių skiltyje: 2.45 val. spūsties ilgis siekė apie septynis kilometrus.

Tačiau spūstys galėjo susidaryti visai ne dėl įvykių Tbilisyje. Sienos kirtimo punktas neveikė nuo kovo 5 d. dėl prastų oro sąlygų ir didelės lavinų tikimybės, jis buvo atidarytas kovo 7 d. vakare.

Sakartvelo valdžia atsisakė įstatymo, išprovokavusio masinius protestus

Sakartvelo valdančioji partija ketvirtadienį paskelbė atšaukianti prieštaringai vertinamą „užsienio agentų“ įstatymo projektą, kuris sukėlė masinius protestus šioje Kaukazo šalyje.

„Kaip valdančioji partija, atsakinga kiekvienam visuomenės nariui, nusprendėme besąlygiškai atšaukti šį įstatymo projektą, kurį palaikėme“, – sakoma partijos „Kartvelų svajonė“ pareiškime jos interneto svetainėje.

Šie planai sukėlė dvi dienas trukusius didelio masto protestus šalyje, kuri siekia įstoti į Europos Sąjungą ir NATO.

Tiek JAV, tiek ES išreiškė susirūpinimą dėl įstatymo projekto, kuris, kritikų teigimu, yra panašus į Rusijos teisės aktus, taikomus pilietinei visuomenei slopinti.

Savo pareiškime „Kartvelų svajonė“ teigė, kad įstatymo projektas buvo „pristatytas blogoje šviesoje ir klaidinančiu būdu“, ir pridūrė, kad pradės viešas konsultacijas, kad „geriau paaiškintų“ įstatymo tikslą.

Protestai

Sakartvelo valdžia vėl panaudojo jėgą prieš demonstrantus, kurie trečiadienio vakarą Tbilisyje protestavo dėl prieštaringai vertinamo „užsienio agentų“ įstatymo projekto.

Pasak liudininkų, demonstrantai apsupo parlamentą, kai kurie jų bandė patekti į pastatą. Atsakydamos policijos pajėgos, kaip ir vakarą prieš tai, panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas, apie tai pranešė Rusijos ir Sakartvelo naujienų agentūros bei televizijos stotys.

Keli žmonės buvo suimti, pranešė laikraštis „Georgia Today“. Stebėtojai apskaičiavo, kad trečiadienį demonstrantų buvo nuo 10-15 tūkstančių, t. y. daugiau nei antradienio vakarą, kai buvo suimti 66 žmonės.

Siūlytame įstatymo projekte, panašiame į Rusijos teisės aktus, nevyriausybinės organizacijos (NVO) ir žiniasklaidos priemonės, kurios iš dalies finansuojamos iš užsienio, būtų laikomos „užsienio agentais“.

Pasiūlymu oficialiai siekta atskleisti pinigų srautus iš užsienio, tačiau protestuotojai baiminasi, kad šia nuostata siekiama persekioti vyriausybės kritikus ir susidoroti su opozicija.

Įstatymo projektą pateikė valdančioji partija „Kartvelų svajonė“. Antradienį jam preliminariai pritarė parlamentas.

Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili antradienio vakarą kreipėsi į demonstrantus, siūlydama savo paramą, ir pareiškė, kad vetuos įstatymą, jei jis bus priimtas parlamente.

JAV valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price‘as trečiadienį perspėjo, kad „Kremliaus įkvėptas“ įstatymo projektas yra „nesuderinamas su aiškiu Sakartvelo žmonių noru integruotis į Europą ir demokratine šalies plėtra“.

„Tokių įstatymų priėmimas, mūsų nuomone, pakenks Sakartvelo santykiams su strateginiais partneriais ir kels pavojų Sakartvelo euroatlantinei ateičiai“, – sakė N. Price‘as Vašingtone.

Estijos, Latvijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministrai trečiadienį bendrame pareiškime taip pat išreiškė susirūpinimą dėl įstatymo projekto.

„Raginame Sakartvelo parlamentą atsakingai įvertinti tikruosius šalies interesus ir susilaikyti nuo sprendimų, galinčių pakenkti Sakartvelo žmonių siekiams gyventi demokratinėje šalyje, kuri žengia į ES ir NATO“, – rašoma jų pareiškime. Kartu jie paragino Sakartvelo vyriausybę gerbti žmonių teisę į taikius protestus.

Estija taip pat iškvietė Sakartvelo ambasadorių Taline, kad išreikštų nepasitenkinimą įstatymo projektu, kurį Estija apibūdino kaip „aiškų prieštaravimą“ ankstesniam Sakartvelo įsipareigojimui siekti europinės integracijos.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)