Britų ir Europos pareigūnai bei diplomatai skausmingai ir piktai reagavo į Donaldo Trumpo vadovaujamos JAV vyriausybės aukščiausio rango asmenų privačių žinučių apie planus rengti oro smūgius prieš hučių sukilėlius Jemene nutekinimą.
Vienas Jungtinės Karalystės diplomatas sakė buvęs priblokštas pirmadienio vakarą paaiškėjusio efektingo nutekinimo, ir apibūdino jį kaip „beprotišką“. Diplomatas pažymėjo, kad tai dar labiau sustiprino įspūdį, jog būtent J. D. Vance’as yra toji jėga, kuri kursto JAV priešiškumą Europai. Tai, pasak asmens, privertė kitus, įskaitant D. Trumpą, užimti griežtesnę poziciją, nes jis „nenori atrodyti silpnesnis už Vance’ą“.
Viešumoje Jungtinės Karalystės ministrai ir pareigūnai stengėsi sumažinti atskleistų faktų žalą, primygtinai tvirtindami, kad aljansas su JAV yra tvirtas, o ryšiai išlieka saugūs.
Tačiau buvęs JK gynybos sekretorius Grantas Shappsas teigė, kad kai kuriems D. Trumpo administracijos nariams akivaizdžiai reikia iš pagrindų pakeisti požiūrį į savo sąjungininkus. Pasak G. Shappso, jie klydo sakydami, jog Europos kariškiai nieko nepadarė, kad išspręstų Irano remiamų hučių, nusitaikiusių į komercinę laivybą, problemą.
Nutekintose žinutėse netgi buvo kalbama apie tai, kaip priversti Europą „atlyginti“ JAV karinių veiksmų išlaidas. Iš tiesų, kaip teigiama pranešimuose, planuojamus oro smūgius, išsamiai aptartus privačioje „Signal“ programėlės pokalbių grupėje, rėmė britų degalų papildymo lėktuvai.
J. D. Vance’as šįkart pasirodė kaip nuo gyvenimo atitrūkęs teoretikas, bet jis tikrai padarys klaidų ir galiausiai patirs fiasko.
„Sutinku, kad Europa turi daugiau nuveikti saugumo srityje, – rašė G. Shappsas X socialiniame tinkle. – Tačiau [ministras pirmininkas] seras Keiras [Starmeris] turėtų priminti Jungtinėms Valstijoms, kad Jungtinė Karalystė čia užėmė vadovaujančias pozicijas. Leidau surengti 4 RAF smūgius prieš hučius, ir Karališkasis jūrų laivynas gynė Raudonosios jūros laivybą. Mūsų pajėgos rizikavo savo gyvybėmis, kad apsaugotų prekybą. Kai kam Vašingtone tą reikia priminti.“

Britų opozicinės Liberalų demokratų partijos lyderis Edas Davey sakė: „J. D. Vance’as ir jo bičiuliai aiškiai netinka vadovauti grupiniam pokalbiui, jau nekalbant apie stipriausias pasaulyje karines pajėgas. Tai turi priversti mūsų saugumo tarnybas sunerimti dėl žvalgybinės informacijos, kuria su jais dalijamės.“
Kitur Europoje diplomatų tone buvo labiau justi liūdesys ir rezignacija.
Bet kokia viltis, kad J. D. Vance’as ir jo kolegos tik viešai demonstruoja agresiją prieš Europą, o privačiai yra nusiteikę palankiau, išblėso.
„Skaudu matyti, kaip jie kalba apie Europą, kai mano, kad niekas nesiklauso, – sakė vienas ES diplomatas, kuriam, kaip ir kitiems, buvo suteiktas anonimiškumas, kad galėtų atvirai išsakyti savo nuomonę. – Tačiau kartu tai nestebina... Tiesiog dabar matome jų samprotavimus visu jų nediplomatiškumu“.
Vienas ES pareigūnas teigė, kad J. D. Vance’as „šįkart pasirodė kaip nuo gyvenimo atitrūkęs teoretikas, bet jis tikrai padarys klaidų ir galiausiai patirs fiasko“. Po to tam tikru momentu JAV vėl taps patikima partnere, sakė pareigūnas.
Antrasis ES diplomatas pritarė, kad ši istorija leidžia spėti, jog Amerika vieną dieną vėl taps patikima Europos sąjungininke. „Kol kas, nepaisant kartais gražių diplomatinių žodžių, pasitikėjimas sugriautas, – sakė diplomatas. – Nėra sąjungos be pasitikėjimo. Todėl manau, kad Europa turi padaryti daug daugiau, nes neturi kito pasirinkimo.“
Kalbėdamas apie europiečių „susimokėjimą“, vienas aukštas ES pareigūnas pridūrė: „Sąskaitos dar negavome“.