Nepale per šeštadienį įvykusį žemės drebėjimą aukų skaičiui tebeaugant, pranešta, kad žuvusiųjų yra jau 4010, sužeistųjų daugiau kaip 7500, rodo Nacionalinio nepaprastųjų operacijų centro skelbiami duomenys.
Jungtinės Amerikos Valstijos siunčia 10 mln. dolerių vertinamos pagalbos krovinių nukentėjusiems per žemės drebėjimą Nepale žmonėms, sakė mirties ir sugriovimų vaizdų sukrėstas valstybės sekretorius Johnas Kerry, pareiškęs „nuoširdžiausią užuojautą“ Nepalo žmonėms.
Pagalbos organizacijos „Gelbėk vaikus“ (Save the Children) tarnautojas Bradas Kerneris pažymėjo, kad vaikams reikia paprasčiausių dalykų. Jis perspėja apie vandeniu ir ir plintančias užkrečiamas ligas, keliančias didžiulį pavojų žmonėms, kurie susigrūdę miniomis gyvena tiesiog lauke arba laikinose stovyklose.
„Daugybė žmonių miega lauke, jie visi – benamiai. Kuo ilgiau jie liks lauke ir gyvens stovyklose“, tuo labiau trūks švaraus vandens, sakė B.Kerneris.
„Mes stengiamės užtikrinti, kad būtų prieinama pastogė, maistas ir vanduo, – pažymėjo vaikų sveikata besirūpinančios organizacijos darbuotojas. – Dalijame kūdikių komplektus: antklodes, muilą, kitas naujagimiams reikalingas priemones;nes kaip tik jie yra jautriausi tokiomis sąlygomis“.
Pentagonas pranešė, kad per žemės drebėjimą Nepale buvo dvi JAV armijos vadinamųjų žaliųjų berečių būriai, kurie liko šalyje ir padeda paieškos ir gelbėjimo darbams.
Pasak Pentagono atstovo, pulkininko Steve Warreno, kalnuose buvo 26 JAV kariai, kurie kartu su Nepalo kariais dalyvavo mokymuose. Liko šalyje ir krovininio JAV lėktuvo C-130 11 asmenų įgula, jeigu prireiktų evakuoti amerikiečius iš nelaimės zonų.
Be to iš Kalifornijos pirmadienį išskrido d JAV karinių oro pajėgų krovininis lėktuvas C-17 su gelbėtojų komanda, kuri Nepalą turėtų pasiekti antradienį.
Gelbėtojų su sunkiąja pjaustymo įranga ir gelbėjimo reikmenimis būriai kiaurą parą leidžiasi šalies vieninteliame tarptautiniame oro uoste prie sostinės Katmandu, kuri buvo nuniokota per šeštadienį smogusį 7,8 balo žemės drebėjimą
Pareigūnai nurodo, kad jau yra žinoma daugiau negu 3 300 katastrofos aukų. Pačiame Nepale stichija pareikalavo 3 218 žmonių gyvybių, tapdama didžiausia gaivaline nelaime šioje drebėti linkusioje Himalajų šalyje per pastaruosius 80 metų.
Namų netekusios šeimos, ligoniai ir pagyvenę žmonės susispietė parkuose ir kitose atvirose vietose Katmandu, o tie, kurių būstai atlaikė šeštadienio drebėjimą, nesiryžta grįžti namo dėl pakartotinių požeminių smūgių.
„Tai košmaras, kada liausis šis pakartotiniai smūgiai?“, – sėdėdama po brezentu klausė 70 metų Sanu Ranjitkar. Ant veido ji buvo užsidėjusį deguonies kaukę, o glėbyje laikė suspaudusi savo šunį.
Nuo šalčio ir lietaus galėdami saugotis tik plastiko plėvelėmis daugelis sakė, kad jie desperatiškai laukia pagalbos ir informacijos, ką daryti toliau.
„Yra tiek daug baimės ir pasimetimo“, – sakė Bijayus Sreshthas, atidžiai klausydamasis, ar per radiją nebus paskelbta kokių nors vyriausybės pranešimų.
„Mes nežinome, ką daryti toliau ar kiek ilgai čia būsime“, – pridūrė B.Sreshthas, kuris po žemės drebėjimo atbėgo į parką ieškoti prieglobsčio su trimis vaikais, žmona ir motina.
Vyriausybės pareigūnai sakė, kad išsigelbėjusiems reikia tonų švaraus vandens ir kitų būtinų atsargų.
Jie taip pat nurodė, kad būtina suaktyvinti paieškos ir gelbėjimo pastangas toliau nuo sostinės esančiuose rajonuose.
„Mums reikia daugiau sraigtasparnių gelbėjimo operacijoms kaimo vietovėse“, – AFP sakė Vidaus reikalų ministerijos atstovas Laxmi Prasadas Dhakalas.
„Mums taip pat reikia būtinų atsargų, tokių kaip maistas ir švarus vanduo, padėti išsigelbėjusiesiems“, – sakė jis.
Per šeštadienio drebėjimą dar maždaug 90 žmonių žuvo aplinkinėse šalyse, įskaitant mažiausiai 67 Indijoje ir 20 Tibete.
Požeminis smūgis sukėlė sniego laviną Evereste, aukščiausiame pasaulio kalne, kuri palaidojo dalis bazinės stovyklos ir pareikalavo mažiausiai 18 žmonių gyvybių.
Pakartotiniai požeminiai smūgiai sekmadienį toliau drebino žemę, keldami naujas sniego griūtis ir sėdami dar didesnę paniką.
Kaip nurodė verslo tyrimo firmos IHS Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono vyriausiasis ekonomistas Rajivas Biswasas, atstatymo darbai skurdžiam Nepalui atsieis daugiau kaip 5 mlrd. dolerių, arba maždaug 20 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP).
Griuvėsiais virto didžiuma sostinės Katmandu istorinio centro. Išsigelbėjusiųjų padėtį apsunkina elektros tiekimo sutrikimai ir trūkinėjantis mobilusis ryšys.
„Nežinau, kodėl dievai nori, kad mes taip kentėtume“, – sakė pakelėje sėdėjęs 34 metų krautuvininkas Rabi Shrestha.
Pranešdamas naujausią informaciją apie aukas šalies vyriausiasis kovos su nelaimių padariniais pareigūnas sakė, kad gelbėtojų komandos taip pat turi suintesyvinti žmonių, kuriuos užvertė sugriūvusių pastatų nuolaužos, paieškas.
„Mūsų pastangos šiandien taip pat bus sutelktos į išsigelbėjusiųjų tose vietose, kur sugriuvo dideli pastatai, paieškas“, – sakė Rameshworas Dangalas, vadovaujantis Vidaus reikalų ministerijos nacionalinių nelaimių padarinių likvidavimo departamentui.
Istorinis devynaukštis Dharaharos bokštas, kuris buvo viena iš dažniausiai turistų lankomų vietų, tapo vienu iš pastatų, kurie šeštadienį buvo sulyginti su žeme.
Policija, remdamasi informacija apie parduotus bilietus, nurodė, kad maždaug apie 150 žmonių galėjo būti šiame 60 metrų aukščio bokšte, kai ėmė drebėti žemė.
„Jau buvo ištraukta 30 lavonų. Nežinome išgelbėtųjų skaičiaus, tačiau pagala buvo suteikta daugiau kaip 20 sužeistųjų“, – nurodė vietos policijos pareigūnas Bishwa Rajas Pokharelis.
Vidaus reikalų ministerijos atstovas L.P.Dhakalas sakė, kad vyriausybė suaktyvino ir pastangas padėti atokiems rajonams, esantiems netoli žemės drebėjimo epicentro.
Gurkų rajono, esančio netoli drebėjimo centro rajono vyresnysis pareigūnas Prakashas Subedi sakė, kad gelbėtojams kalnų keliais pasiekti tuos, kuriems reikia pagalbos, trukdo nuošliaužos ir griūtys.
Pagalbos grupės „World Vision“ narys Mattas Darvasas nurodė manąs, kad daug tokių atokių bendruomenių yra pasiekiamos tik sraigtasparniu.
„Tokie kaimai dažnai būna nukentėję nuo nuošliaužų, ir visai neretenybė, kai ištisi kaimai su 200, 300 ar net iki tūkstančio gyventojų yra visiškai palaidoti krentančių uolų“, – sakė jis.
Lietuvė: stovykla primena karo zoną
Lietuvė alpinistė Edita Nichols iki sekmadienio vakaro Nepalo laiku buvo sveika ir saugi, kaip ir likusi komandos „Altitude Junkies“ dalis, rašoma alpinistės tinklaraštyje editanichols.com.
Ji vis dar yra bazinėje Everesto stovykloje, čia visi labai nerimauja dėl pakartotinių smūgių, kurie niekaip nesiliauna. Keli buvo ir sekmadienį, jie sukėlė griūtis, tačiau, laimei, niekas nebuvo sužeistas.
Sekmadienį susisiekti su bazine stovykla buvo galima tik fragmentiškai. Ji neturi interneto prieigos, o jos balso skambučiai iškraipyti.
Nors trumpųjų žinučių paslauga tam tikrą laiką veikė, lietuvei buvo sunku jas gauti.
„Kiek anksčiau ji sakė, kad bazinė stovykla primena karo zoną. Kiek galima suprasti iš kitų pranešimų, sužeistieji evakuojami sraigtasparniais. Ryt ryte planuojama evakuoti tuos, kurie įstrigo virš Khumbu ledokričio pirmoje ir antroje stovyklose. Dėl griūties padarinių šiuo metu ledokritis yra nepraeinamas.
Dėl savo charakterio Edita galvoja ne apie kopimą į išsvajotąją Lotsę, o apie humanitarinę krizę Nepale, todėl ji kreipėsi į Pasaulio maisto programą, kurioje dirba, siūlydama savo paramą koordinuojant pagalbą ekstremalioje situacijoje Nepale“, – rašoma tinklaraštyje editanichols.com.
UNICEF: drebėjimo padariniai gresia beveik milijonui vaikų
Nepale, kurį šeštadienį sukrėtė galingas žemės drebėjimas, nusinešęs jau daugiau kaip 3 600 gyvybių, beveik milijonui vaikų yra skubiai reikalinga pagalba, pirmadienį pranešė JT vaikų agentūra.
UNICEF perspėjo, kad tūkstančiams vaikų, kurių namai sugriuvo ir kurie rado prieglobstį atvirose vietose sostinėje Katmandu, gresia ligos.
„Mažiausiai 940 tūkstančių vaikų, kurie gyvena rajonuose, smarkiai nuniokotuose žemės drebėjimo Nepale, reikalinga skubi humanitarinė pagalba“, – sakoma pranešime.
„Ribota prieiga prie vandens ir sanitarijos kelia vaikams didelį vandeniu platinamų ligų pavojų, ypač jog kai kurie vaikai gali būti atskirti nuo savo šeimų“, – sakoma jame.
UNICEF nurodė, kad ji mobilizuoja savo darbuotojus ir siunčia du krovininius lėktuvus su 120 tonų humanitarinių atsargų, įskaitant gydymo ir ligoninės atsargas, palapines bei apklotus.
Europos Parlamentas pagerbė aukų Nepale ir Viduržemio jūroje atminimą
Pirmadienio vakarą Strasbūre prasidėjusioje Europos Parlamento plenarinėje sesijoje europarlamentarai tylos minute pagerbė balandžio 25 d. įvykusio žemės drebėjimo Nepale aukų ir balandžio 20 d. Viduržemio jūroje nuskendusių migrantų atminimą. EP pirmininkas Martinas Schulzas išreiškė nuoširdžią Parlamento užuojautą aukų šeimoms ir artimiesiems.
EP pirmininkas pažymėjo, kad žemės drebėjimas Nepale, pareikalavęs 4000 aukų ir 6500 sužeistųjų, tapo didžiausia nelaime šaliai per pastarąjį šimtmetį. Jis atkreipė dėmesį į nušluotus kaimus, sugriautus kelius ir elektros linijas, vandens ir maisto trūkumą, vildamasis, kad tarptautinė pagalba nedelsiant pasieks šalį.
M. Schulzas taip pat priminė balandžio 20 d. tragediją Viduržemio jūroje, kai bėgdami nuo karo, bado ir skurdo nuskendo beveik 1000 migrantų. Jis apgailestavo, kad Europos politiniuose debatuose nematyti pažangos šiuo klausimu.
EP pirmininkas kartu paminėjo Indoneziją, kur devyni žmonės laukia mirties bausmės įvykdymo. Tarp jų yra vienas prancūzas, du australai ir penki kiti užsieniečiai. 2013 m. kovo mėn. Indonezijos prezidentas panaikino mirties bausmės moratoriumą ir atmetė nuteistųjų prašymus pasigailėti. M. Schulzas ragino panaikinti jiems skirtas bausmes ir sugrąžinti moratoriumą.