DONALDO TRUMPO INAUGURACIJA: SVARBIAUSI MOMENTAI
Sausio 20 d. D. Trumpas prisaikdintas 47-uoju JAV prezidentu.
Savo kalboje jis pažadėjo naują JAV „aukso amžių“, visgi didžiąją dalį savo niūrios inauguracinės kalbos skyrė griežtosios linijos politikai, kuria siekiama atšaukti, anot jo, „Amerikos nuosmukį“.
47-asis prezidentas savo kalboje nusitaikė į neteisėtą imigraciją ir kultūros karus. Naujasis prezidentas taip pat išdėstė savo užsienio politikos užmojus ir nurodė, kad nori būti „taikdarys ir vienytojas“
Praėjus vos kelioms valandoms po priesaikos D. Trumpas pasirašė šūsnį vykdomųjų įsakų.
Inauguracijos metu D. Trumpą supo Amerikos turtingieji, tokie kaip Elonas Muskas, Markas Zuckerbergas, Jeffas Bezosas ir Sundaras Pichai.
Per D. Trumpo inauguraciją netrūko ir keistų ar komiškų epizodų: Joe Bidenas žegnojosi, o Hillary Clinton pratrūko juoktis. Parodytu gestu šurmulį sukėlė Elonas Muskas. Plačiai aptarinėta nejauki akimirka tarp D. Trumpo ir jo žmonos Melanios.
D. Trumpas yra tik antrasis prezidentas JAV istorijoje, sugrįžęs į valdžią po to, kai buvo priverstas ją palikti, – taip dar buvo nutikę Groveriui Clevelandui 1893 m.
D. Trumpo inauguracijoje dalyvavo du lietuviai – Europos Sąjungos (ES) ambasadorė Valstijose Jovita Neliupšienė ir „Avia Solutions Group“ savininkas Gediminas Žiemelis.
Naujausia informacija apie Donaldo Trumpo inauguraciją – čia:
Antradienį ryte Volstrito akcijos pakilo ir antrąją Donaldo Trumpo kadenciją pradėjo tvirtai, tuo tarpu JAV iždo obligacijų pajamingumas sumažėjo.
Po inauguracinės kalbos pirmąją D. Trumpo darbo dieną buvo priimta daugybė įsakų imigracijos, energetikos ir kitais klausimais.
Į postą sugrįžęs prezidentas taip pat pagrasino jau nuo vasario 1 d. Kanadai ir Meksikai pradėti taikyti 25 proc. tarifus. Šis pareiškimas „šiek tiek aplamdė akcijų ateities sandorių prekybą, tačiau jos nesužlugdė“, sakė Briefing.com analitikas Patrickas O'Hare'as.
Praėjus maždaug 15 minučių nuo prekybos pradžios „Dow Jones Industrial Average“ indeksas buvo pakilęs 0,6 proc. ir siekė 43 759,19 punkto.
Platesnis „S&P 500“ pakilo 0,4 proc. iki 6 022,35 punkto, o technologijas aprėpiantis „Nasdaq Composite“ padidėjo 0,1 proc. ir sudarė 19 639,92 punkto.
Antradienį pelnas augo, o JAV iždo obligacijų pajamingumas mažėjo – tai rodo, kad po praėjusios savaitės vartotojų kainų duomenų investuotojai infliacijos atžvilgiu išlieka gana ramūs.
Vis dėlto analitikai įspėja, kad tarifai ir kiti D. Trumpo politiniai žingsniai gali vėl pakurstyti infliaciją.
https://x.com/PM_ViktorOrban/status/1881425176224817305
D. Trumpas pasirašė kelis vykdomuosius įsakus savo šalininkų minios akivaizdoje „Capital One Arena“ arenoje Vašingtone, o vėliau stebint žiniasklaidos atstovams Ovaliajame kabinete metu pasirašė dar daugiau įsakų.
D. Trumpas suteikė malonę maždaug 1,5 tūkst. asmenų, kuriems grėsė baudžiamasis persekiojimas dėl dalyvavimo Kapitolijaus šturme 2021 m. sausio 6 d. Tarp tų, kuriems buvo suteikta malonė, – buvęs organizacijos „Proud Boys“ lyderis Enrique Tarrio, apkaltintas maišto kurstymu bei sąmokslo rengimu ir nuteistas 22 metus kalėti. D. Trumpas taip pat sušvelnino bausmę Stewartui Rhodesui, judėjimo „Oath Keepers“ įkūrėjui, apkaltintam maištavimu ir nuteistam 18 metų kalėti.
Daugiau skaitykite čia.
Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos (CDU) lyderis Friedrichas Merzas ragina Europos lyderius būti vieningais ir pasitikėti savimi bendraujant su naujuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu, informuoja naujienų agentūra dpa.
F. Merzas yra pagrindinis Vokietijos konservatorių kandidatas į kanclerio postą po artėjančių rinkimų. CDU rinkimų kampanijos renginio metu Flensburgo mieste jis sakė, kad D. Trumpas buvo išrinktas prezidentu ir vadovaus JAV.
„Pirmiausia Amerika. O koks mūsų atsakas? Būkime maži, pakluskime, būkime išsigandę?“, – klausė jis.
Anot politiko, vokiečiai žinojo, kad padaryta klaidų saugumo ir gynybos politikoje, o D. Trumpas viso labo tik pagreitina procesą.
„Su bet kuo, kas save paverčia nykštuku, ir bus elgiamasi kaip su nykštuku. Amerikiečiai šiuo atžvilgiu yra ganėtinai negailestingi“, – pabrėžė F. Merzas.
Jis paragino Europos lyderius susivienyti ir kalbėti vienu balsu, o ne pateikti save kaip prašytojus. Jo manymu tik taip galima užsitarnauti pagarbą.
F. Merzo Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) ir Krikščionių socialinės sąjungos (CSU) aljansas pirmauja visuomenės nuomonių apklausose prieš vasario 23 d. įvyksiančius rinkimus. O jis laikomas tvirtu kandidatu pakeisti Olafą Scholzą Vokietijos kanclerio poste.
Kaip pranešta, pirmadienį įvyko JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos ceremonija ir jis buvo prisaikdintas 47-uoju JAV prezidentu. Savo kalboje jis žadėjo padaryti Ameriką didžią ir sukurti „naują aukso amžių“.
Europos Sąjunga (ES) yra „pasirengusi“ ginti savo interesus, pirmadienį pareiškė bloko ekonomikos komisaras, – prieš tai JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo inauguracinėje kalboje pažadėjo imtis muitų ir mokesčių politikos kitų valstybių atžvilgiu.
„Jei yra poreikis ginti ekonominius Europos interesus, esame pasirengę tai daryti“, – pareiškė Valdis Dombrovskis, paklaustas apie D. Trumpo, kuris nepaskelbė apie neatidėliotinus naujus muitus JAV prekybos partneriams, grasinimus. Jis kartu pažymėjo, kad ES „proporcingai“ sureagavo į muitus ES plienui ir aliuminiui, kai valdžioje 2017-2021 m. buvo pirmoji D. Trumpo administracija, ir nusitaikė į tokį JAV importą, kaip „Harley-Davidson“ motociklai ir burbonas.
Šį kartą prieš pradėdamas eiti pareigas D. Trumpas pagrasino įvesti muitus, be kita ko, didžiausiai JAV prekybos partnerei ES, kaimynėms Kanadai ir Meksikai, taip pat strateginei varžovei Kinijai. Matydama šią grėsmę, ES jau kelis mėnesius taiko strategiją propaguoti ne konfrontaciją, o ES ir JAV bendradarbiavimą.
„ES ir JAV yra strateginės sąjungininkės, mes turime bendradarbiauti, ypač šiame neramiame geopolitiniame kontekste“, – pabrėžė V. Dombrovskis ir perspėjo, kad prekybos konfliktas visus, įskaitant JAV, priverstų mokėti „didelę ekonominę kainą“.
Jis taip pat įspėjo, kad ES turi „didinti mūsų ekonomikos atsparumą“, be kita ko, siekdama diversifikuoti savo prekybos partnerystes. ES prieš D. Trumpo inauguraciją paskelbė apie sustiprintą prekybos susitarimą su Meksika, o pirmadienį pranešė, kad atnaujina derybas su Malaizija dėl laisvosios prekybos susitarimo.
Pirmadienį, po naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos ceremonijos, buvęs JAV prezidentas Joe Bidenas atvyko į F. Andrewso karinę bazę (angl. Joint Base Andrews), kur paragino savo rėmėjus ir komandos narius toliau aktyviai dalyvauti politikoje, praneša „The Washington Post“.
„Tikiuosi, kad jūs žvelgsite į šiuos metus lygiai su tokiu pačiu pasididžiavimu kaip ir aš. Mes turime dar daug ką padaryti. Šiandien girdėjome inauguracijos kalbą. Turime padaryti dar daugiau! Žinau iš patirties – būna pakilimai ir nuopuoliai – tačiau privalome laikytis. Mes paliekame pareigas, bet nesitraukiame iš kovos“, – sakė J. Bidenas.
Susirinkusiųjų rėmėjų minioje buvo ir jo komandos nariai, įskaitant buvusį valstybės sekretorių Antony Blinkeną, Baltųjų rūmų personalo vadovą Jeffą Zientsą ir atstovę spaudai Karine Jean-Pierre.
J. Bidenas žmonėms spaudė rankas ir fotografavosi prieš įsėsdamas į lėktuvą ir išskrisdamas į Kaliforniją, o minia skandavo „ačiū Joe“.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos antrą kartą pasitrauks iš Paryžiaus klimato susitarimo nepaisant pasaulio pastangų kovoti su klimato kaita vis dažniau susiduriant su katastrofiškais orų reiškiniais, informuoja AFP.
Respublikonas prezidentas paskelbė apie „valstybinę nepaprastąją padėtį energetikoje“ siekdamas, kad JAV, viena didžiausių pasaulyje naftos ir dujų gamintojų, padidintų šių resursų gavybą. Jis taip pat žadėjo panaikinti automobilių išmetamų teršalų standartus ir apriboti vėjo jėgainių statybą.
Baltieji rūmai apie sprendimą trauktis iš Paryžiaus klimato susitarimo paskelbė netrukus po to, kai D. Trumpas buvo prisaikdintas. Tačiau tiksli JAV pasitraukimo data nebuvo paskelbta.
Pagal susitarimo taisykles, pasitraukimas gali užtrukti iki vienerių metų nuo tada, kai Jungtinėms Tautoms oficialiai pateikiamas toks prašymas.
Tačiau net ir iki oficialaus pasitraukimo tokio sprendimo kritikai perspėja, kad tai kenkia tarptautiniam bendradarbiavimui siekiant sumažinti iškastinio kuro vartojimą ir gali paskatinti didžiuosius teršėjus, tokius kaip Kinija ir Indija, sumažinti savo įsipareigojimus šioje srityje.
Savo dalyvavimą šioje sutartyje ketina iš naujo įvertinti ir Argentina, kuriai vadovauja libertarizmo šalininkas Javieras Milei, dalyvavęs D. Trumpo inauguracijoje.
Tokia įvykių eiga susiklostė tuo metu, kai vidutinė pasaulio temperatūra per pastaruosius dvejus metus pirmą kartą viršijo kritinę 1,5 laipsnio Celsijaus ribą, o tai atskleidė, kad kovojant su klimato kaita reikia skubių veiksmų.
JAV iš Paryžiaus klimato susitarimo jau buvo pasitraukusi 2017 m., D. Trumpo pirmosios kadencijos metu.
Vis dėlto net ir po JAV pasitraukimo ši 2015 m. 195 valstybių pasirašyta sutartis, regis, galėtų gyvuoti ir toliau.
Tuo metu D. Trumpas savo inauguracijos kalboje pirmadienį žadėjo priimti daugybę su energetika susijusių potvarkių, kurie anuliuotų jo pirmtako Joe Bideno pastangas klimato srityje.
„Infliacijos krizę sukėlė didžiulis išlaidavimas ir augančios energijos kainos. Todėl šiandien aš skelbiu valstybinę nepaprastąją padėtį energetikoje. Mes gręšime, vaikučiai, gręšime! Šiandien mano potvarkiais mes užbaigsime naująjį žaliąjį kursą ir atšauksime elektromobilių mandatą gelbėdami mūsų automobilių pramonę“, – pareiškė D. Trumpas.
Kalbėdamas apie „naująjį žaliąjį kursą“ jis tikriausiai turėjo omenyje „Infliacijos mažinimo įstatymą“, J. Bideno klimato įstatymą, kuriuo milijardai JAV dolerių nukreipti į ekologiškos energijos mokesčių lengvatas.
D. Trumpo planams pritarė energetikos pramonės lyderiai, kurie į naujosios administracijos politiką žvelgia kaip į sugrįžimą į JAV dominavimo energetikoje erą.
„JAV naftos ir gamtinių dujų pramonė pasirengusi dirbti su naująja administracija, kad įgyvendintų sveiko proto energetikos sprendimus už kuriuos balsavo amerikiečiai“, – sakė Mikeas Sommersas, JAV naftos instituto (angl. American Petroleum Institute) prezidentas ir direktorius.
Viso pasaulio lyderiai sureagavo į Donaldo Trumpo sugrįžimą į Baltuosius rūmus, tardami sveikinimo žodžius ir ragindami palaikyti gerus santykius su šiuo nenuspėjamu lyderiu.
Žemiau pateikiamos kai kurios pirmosios reakcijos po to, kai D. Trumpas buvo prisaikdintas antrajai kadencijai JAV prezidento poste.
Ukraina: „teisinga taika“
„Prezidentas D. Trumpas visada yra ryžtingas, o taikos per jėgą politika, apie kurią jis paskelbė, suteikia galimybę sustiprinti Amerikos lyderystę ir pasiekti ilgalaikę ir teisingą taiką, kuri yra svarbiausias prioritetas“, – pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
NATO: didesnės išlaidos
NATO vadovas Markas Ruttė nurodė, kad D. Trumpo sugrįžimas privers Aljansą padidinti išlaidas gynybai ir paskatins ginklų pramonę.
Izraelis: „geriausios dienos“ dar priešakyje
„Tikiu, kad dirbdami kartu vėl pakelsime JAV ir Izraelio aljansą į dar didesnes aukštumas“, – tvirtino Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu ir kartu pridūrė, kad „geriausios mūsų aljanso dienos dar priešakyje“.
JAV ir Italija susiduria su „pasaulinio masto iššūkiais“
„Esu tikra, kad mūsų šalių draugystė ir mus vienijančios vertybės toliau stiprins Italijos ir JAV bendradarbiavimą kartu sprendžiant pasaulinio masto iššūkius ir kuriant klestėjimo ir saugumo ateitį mūsų tautoms“, – socialiniuose tinkluose parašė Italijos premjerė Giorgia Meloni. Ji taip pat prakalbo apie Italijos vaidmenį „stiprinant JAV ir Europos dialogą“.
Prezidentas: Panamos kanalas ir liks Panamos
Panama karštai sureagavo į D. Trumpo pažadą, kad JAV „susigrąžins“ Panamos kanalą, sakydama, jog šio svarbaus vandens kelio kontrolė išliks jos rankose. „Kanalas yra ir liks Panamos“, – socialiniuose tinkluose paskelbtame pranešime teigė prezidentas Jose Raulis Mulino.
ES: „glaudus bendradarbiavimas“
„ES tikisi glaudžiai su jumis bendradarbiauti sprendžiant pasaulinio masto iššūkius, – tinkle „X" parašė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. – Kartu mūsų visuomenės gali užtikrinti didesnį klestėjimą ir sustiprinti bendrą saugumą.“
Indija: „brangus draugas“
„Tikiuosi vėl glaudžiai bendradarbiauti mūsų šalių naudai ir kurti geresnę pasaulio ateitį“, – pareiškė Indijos ministras pirmininkas Narendra Modis, pasveikindamas savo „brangų draugą“ D. Trumpą.
Kanada: „stipriausi“, kai bendradarbiaujame
„Esame stipriausi, kai bendradarbiaujame, tikiuosi bendradarbiauti su prezidentu D. Trumpu“, – pažymėjo Kanados premjeras Justinas Trudeau ir pridūrė, kad „Kanada ir JAV plėtoja sėkmingiausią ekonominę partnerystę pasaulyje“, – kiek anksčiau D. Trumpas pagrasino įvesti 25 proc. muitus Kanados importui.
Vokietija: „artimiausios sąjungininkės“
„JAV yra artimiausios mūsų sąjungininkės, o mūsų politikos tikslas visada yra geri transatlantiniai santykiai“, – pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.
„Teslos“ vykdomasis vadovas Elonas Muskas, kuriam JAV prezidentas Donaldas Trumpas patikėjo vadovauti naujajam valdžios našumo departamentui, „Capital One Arena“ arenoje, švęsdamas savo bendražygio inauguraciją, pasakė entuziastingą kalbą, pareikšdamas – „štai koks tas pergalės skonis“, rašo CNN.
„Ir tai ne šiaip eilinė pergalė. Tai mūsų civilizacijos lūžio taškas. Žinote, yra rinkimų, kurie ateina ir praeina. O yra rinkimų, kurių baigtis, žinote, yra svarbi. Kai kurių – nesvarbi. Bet šie rinkimai buvo tie, kurie buvo labai svarbūs. Noriu jums padėkoti už tai, kas įvyko. Ačiū“, – rėmėjams kalbėjo E. Muskas.
„Mano širdis jums dėkinga. Jūs pasirūpinote mūsų civilizacijos ateitimi. Viskas tik jūsų dėka. Turėsime saugius miestus, pagaliau mūsų miestai bus saugūs, saugios sienos, protingos išlaidos, esminiai dalykai. Ar jūs įsivaizduojate, kaip bus šaunu, kai Amerikos astronautai kitoje planetoje pirmą kartą įbes mūsų vėliavą?“ – sakė „Tesla“ ir „SpaceX“ galva ir pridūrė: „Mes savo valdžios našumo departamentą išsiųsime į Marsą.“
JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo inauguracijos kalboje pirmadienį pareiškė, kad JAV gali „atsiimti“ Panamos kanalą, tačiau pastarosios šalies prezidentas neigia tokias D. Trumpo užgaidas, praneša AFP.
„Mes jį atidavėme ne Kinijai, o Panamai. Ir mes jį susigrąžinsime“, – D. Trumpas sakė kalbėdamas apie Ramųjį vandenyną ir Karibų jūrą jungiantį kanalą.
Panamos prezidentas Jose Raulis Mulino, komentuodamas apie D. Trumpo poziciją, visapusiškai ją atmetė.
„Kanalas yra ir liks Panamos“, – pareiškė jis.
Jis neigė D. Trumpo teiginius, kad šį kanalą valdo Kinija. Anot J. R. Mulino, į jo valdymą nesikišią jokia pasaulio valstybė.
Panamos kanalą nutiesė JAV, o jis buvo atidarytas 1914 m. Jis buvo perduotas Panamai 1999 m. gruodžio 31 d. pagal sutartį, kurią dviem dešimtmečiais anksčiau pasirašė tuometis JAV prezidentas Jimmy Carteris ir Panamos nacionalistas lyderis Omaras Torrijosas.
Sakydamas savo inauguracijos kalbą Vašingtone, 47-asis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį žadėjo imtis tarifų ir mokesčių politikos kitų valstybių atžvilgiu, praneša AFP.
“Iš karto pradėsiu reformuoti mūsų prekybos sistemą, kad apsaugočiau Amerikos dirbančiuosius ir šeimas. Vietoje to, kad apmokestintume savo piliečius tam, jog kitos šalys praturtėtų, mes įvesime tarifus ir mokesčius kitoms valstybėms, kad praturtėtų mūsų piliečiai“, – D. Trumpas sakė Kapitolijuje.
Po pergalės prezidento rinkimuose 2024 m. lapkritį, D. Trumpas nusitaikė tiek į JAV sąjungininkus, tiek į priešininkus, užsimindamas apie naujus tarifus, kad pastūmėtų kitas valstybes imtis aktyvesnių veiksmų JAV rūpimais klausimais.
Dar prieš sugrįžimą į Baltuosius rūmus D. Trumpas žadėjo įvesti 25 proc. muitus iš Kanados ir Meksikos importuojamoms prekėms, jeigu jos aktyviau nekovos su neteisėta migracija, ir papildomą 10 proc. muitą prekėms iš Kinijos, jeigu pastaroji nebandys sumažinti į JAV patenkančio sintetinio opioido fentanilio kiekio. Rinkimų kampanijos metu D. Trumpas taip pat iškėlė idėją, kad iš Kinijos importuojamoms prekėms būtų taikomi daug didesni muitai – 60 proc. ar daugiau.
Tačiau pirmadienį jis nepaskelbė apie naujus muitus, kurie taikomi importuojamoms prekėms, kai pirkėjas iš JAV jas įsigyja užsienyje.
Tuo metu Baltieji rūmai pirmadienį paskelbė, kad D. Trumpo kadencijos metu visos institucijos imsis skubių priemonių, kad sumažintų augančias pragyvenimo išlaidas. Prezidentūra teigė, kad D. Trumpas pristatys visų pirma į JAV prioritetus orientuotą prekybos politiką, o Vašingtono vykdoma mokesčių politika nebus įsipareigojusi užsienio organizacijoms.
Savo kalboje D. Trumpas pakartojo planą įkurti Išorinę mokesčių tarnybą, kuri rinktų muitų mokesčius, žadėdamas iš užsienio pritraukti milžiniškas pinigų sumas.
„Amerikietiška svajonė netrukus sugrįš ir klestės kaip niekada anksčiau“, – žadėjo jis.
Tačiau kai kurie analitikai įspėjo, kad padidinti tarifai reikštų augančias kainas vartotojams ir ilgainiui atsilieptų bendrojo vidaus produkto (BVP) augimui.
Vis dėlto D. Trumpo rėmėjai pirštu bedė į kitus jo pasiūlymus, tokius kaip mokesčių ir reguliavimo mažinimas siekiant paskatinti ekonomikos augimą.
Kandidatas į JAV Iždo sekretorius postą Scottas Bessentas praeitą savaitę sakė Kongreso nariams nemanantis, kad didesnių tarifų kaina galiausiai gultų ant amerikiečių pečių.
Pirmadienį D. Trumpas taip pat paskelbė, kad bus įkurtas naujas Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE). Pastarajam vadovaus milijardierius Elonas Muskas ir verslininkas Vivekas Ramaswamy, kurie žada sumažinti federalines išlaidas 1 trln. JAV dolerių.
Nors DOGE būtų patariamoji institucija, tačiau jai politinę įtaką suteiktų E. Musko žinomumas ir didelė įtaka D. Trumpo aplinkai.
D. Trumpas dalyvauja šventiniuose Kongreso pietuose – ši tradicija prasidėjo dar 1897 metais.
Po pietų JAV prezidentas ir jo komanda iš pakylos, pastatytos priešais Baltuosius rūmus Pensilvanijos prospekte, stebės šventinį paradą.
Paskui vyks į „Capital One Arena“, kur jo lauks rėmėjai. Ten D. Trumpas pasirašys ir daugybę įsakų, nedelsiant aktyvuosiančių tam tikrus jo sumanytos programos aspektus.
Buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas lakoniškai atsiliepė apie skambiais pareiškimais persmelktą prezidento Donaldo Trumpo inauguracinę kalbą, skelbia CNN.
„Turime padaryti žymiai daugiau. Šiandien girdėjome inauguracinę kalbą, bet, žinote, iš tikrųjų turime padaryti dar daugiau“, – buvusių padėjėjų apsuptyje „Joint Base Andrews“ oro uosto angare pareiškė J. Bidenas, ir prapliupo juoktis.
Susirinkusiems J. Bidenas pareiškė, jog „palieka postą, bet nebaigia kovos“, ir paragino „visais įmanomais būdais išlikti įsitraukus į procesus“.
Kartu su buvusia pirmąja ponia Jill Biden J. Bidenas padėkojo ir savo komandai.
„Nė vienas prezidentas nepasirenka, kada įeiti į istoriją. Bet gali pasirinkti komandą, su kuria tą padarys.
Ir mes pasirinkome geriausią komandą pasaulyje“, – kalbėjo buvęs prezidentas, ragindamas pastaruosius ketverius metus vertinti „su pasididžiavimu“.
J. Bideno teigimu, jam „buvo didžiulė garbė dirbti jūsų prezidentu“ ir pateikė instrukciją, iš kokios perspektyvos vertėtų vertinti jo kadenciją: „Įsiminkite mano žodžius: ateitis parodys, kad tai, ką nuveikėme, buvo didžiausias istorijoje indėlis į Amerikos gerovę“.
Bidenai išskrido į Kaliforniją, Santą Ynezą.
Melania Trump prie tada dar būsimojo prezidento Donaldo Trumpo stovėjo laikydama dvi Biblijas, tačiau dabar jau 47-asis Jungtinių Valstijų prezidentas, pakėlęs dešinę sakydamas priesaiką, kairiosios ant nė vienos iš jų rankos taip ir nepadėjo.
Jokio teisinio reikalavimo priesaiką duodančiam prezidentui būtinai padėti ranką ant Biblijos nėra.
Remiantis Jungtinių Valstijų Konstitucijos VI straipsnio 3-uoju punktu, skirtu priesaikoms, šalies Kongreso, valstijų įstatymo leidybos bei vykdomosios valdžios ir teismų sistemos pareigūnai „prisiekia“ gerbti Konstituciją. Tačiau Konstitucijoje akcentuojama, kad „joks religinis testas niekada nebus laikomas būtinu Jungtinėse Valstijose užimti valstybines pareigas“.
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys tikina esąs pasiruošęs diskutuoti su pirmadienį naujai prisiekusio Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Donaldo Trumpo administracija apie iššūkius, susijusius su NATO ateitimi ir Europos saugumu.
„Mes pasiruošę diskutuoti apie įvairius klausimus ir iššūkius, susijusius su NATO ateitimi ir saugumu, susijusius su tuo, kaip sustabdyti Rusijos agresiją. Tai yra viena iš mūsų žinučių. Tai ne tik apie karą, kuris turi būti sustabdytas Ukrainoje, bet taip pat ir apie agresiją, kuri turi būti sustabdyta“, – Berlyne surengtoje spaudos konferencijoje teigė K. Budrys.
„Ir, žinoma, reikia kalbėti apie Ukrainą ir būtinybę toliau ją remti. Vienas iš šių diskusijų elementų ir vienas iš laimėjimų, kuriais jau galime pasidalyti, yra mūsų dvišalis bendradarbiavimas“, – akcentavo jis, vildamasis, kad santykiai su naujojo JAV prezidento administracija bus konstruktyvūs.
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock taip pat antrino K. Budriui, akcentuodama, kad JAV yra svarbiausia Vokietijos sąjungininkė.
„JAV yra svarbiausia mūsų sąjungininkė, todėl glaudžiai bendradarbiausime su naująja JAV administracija. Žinoma, mes, europiečiai, taip pat kaip ir naujoji JAV administracija, priimame politinius sprendimus remdamiesi savo europiniais ir Vokietijos interesais“, – sakė ministrė, akcentuodama Europos Sąjungos (ES) vienybės svarbą.
Visgi ji pripažino, kad kai kuriais klausimais Europos ir naujojo JAV prezidento D. Trumpo pozicijos išsiskiria.
„Nesame naivūs. Žinoma, naujojo prezidento vadovaujamos JAV politikos nuomonė, pavyzdžiui, dėl klimato, prekybos ir tarptautinės tvarkos, skirsis. Kalbant apie kai kuriuos išsakytus pareiškimus, akivaizdu, kad mūsų požiūris skiriasi, todėl mes, europiečiai, turime stovėti ant savo kojų. Turime ryžtingiau ginti savo laisvę ir taiką“, – sakė A. Baerbock.
„Tačiau taip pat esu įsitikinusi, kad jei visi norėsime dirbti kartu, kartu su JAV rasime būdų, kaip spręsti didžiuosius šių laikų iššūkius“, – pridūrė ji.
ELTA primena, kad pirmadienį Kapitolijaus rūmuose prisiekęs D. Trumpas oficialiai tapo 47-uoju JAV prezidentu.
Sakydamas inauguracinę kalbą kaip 47-asis JAV prezidentas, Donaldas Trumpas pareiškė buvęs išgelbėtas Dievo, kad padarytų Ameriką vėl didžią.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pasveikino Donaldą Trumpą su inauguracija ir sakė, kad jo sugrįžimas į Baltuosius rūmus atveria „galimybę“ pasiekti „teisingą taiką“ Ukrainoje.