DONALDO TRUMPO INAUGURACIJA: SVARBIAUSI MOMENTAI

Susiję straipsniai

Naujausia informacija apie Donaldo Trumpo inauguraciją – čia:

Antroji Donaldo Trumpo inauguracija
Pagrindiniai įvykiai:
Rūšiuoti:SeniausiNaujausi
05:032025 01 22
Trumpas suteikė malonę iki gyvos galvos įkalintam narkotikų baronui

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį paskelbė suteikęs malonę Rossui Ulbrichtui, įsteigusiam ir valdžiusiam „Šilko kelio“ internetinę prekyvietę, kurioje vyko milijonų dolerių vertės prekyba narkotikais.

2015 m. R. Ulbrichtas buvo pripažintas kaltu organizavęs „tamsiojo tinklo“ platformą, kurioje klientams iš viso pasaulio buvo parduota narkotikų už maždaug 200 mln. JAV dolerių, už tai jam buvo skirta kalėjimo iki gyvos galvos bausmė.

R. Ulbrichtas, kuris „Šilko kelią“ kontroliavo pasivadinęs „Baisiuoju piratu Robertsu“ ir kuriam taip pat buvo pareikšti kaltinimai užsakius penkias žmogžudystes, už prekybą narkotikais ir nusikalstamos grupuotės organizavimą buvo nuteistas du kartus kalėti iki gyvos galvos.

Pernai vykusios rinkiminės kampanijos metu D. Trumpas Libertarų nacionalinėje konvencijoje pasakytoje kalboje pažadėjo paleisti R. Ulbrichtą, tokiu būdu siekdamas užsitikrinti šios paribio partijos paramą.

„Ką tik paskambinau Rosso Williamo Ulbrichto motinai ir pasakiau, kad jos ir mane tvirtai rėmusio libertarų judėjimo garbei su malonumu ką tik pasirašiau įsakymą, kuriuo jos sūnui suteikiama visiška ir besąlygiška malonė“, – kitą dieną po inauguracijos savo socialinėje platformoje „Truth Social“ rašė D. Trumpas.

R. Ulbrichto byla sukėlė didžiulį libertarų judėjimo šalininkų pasipiktinimą, o jo rėmėjai smerkė nuosprendį, sakydami, kad jis atspindi perdėtą vyriausybės kontrolę ir prieštarauja laisvų rinkų principams.

„Jį nuteisusios padugnės – vieni iš tų bepročių, kurie norėjo vyriausybę paversti ginklu ir panaudoti ją prieš mane“, – antradienį pareiškė D. Trumpas.

D. Trumpas ne kartą teigė, kad jam pareikšti federaliniai ir valstybiniai kaltinimai baudžiamosiose bylose yra politinio pobūdžio.

Respublikonų partijai atstovaujantis prezidentas pirmiau yra žadėjęs prekeivius narkotikais bausti mirties bausme, tačiau praėjusių metų gegužę duotas pažadas išlaisvinti R. Ulbrichtą susirinkusiųjų minioje buvo sutiktas džiaugsmingais šūksniais.

Libertarų partija į smulkius postus reguliariai iškelia kandidatų, kurie pasisako už tokias vietinės reikšmės politikos nuostatas, kaip marihuanos legalizavimas, tuo pat metu skelbdami įvairias paribio idėjas, tarp kurių – federalinės mokesčių agentūros ar socialinio draudimo panaikinimas.
04:492025 01 22
JAV panaikintas draudimas nelegalių imigrantų ieškoti bažnyčiose, ligoninėse ir mokyklose

JAV imigracijos ir sienos apsaugos pareigūnai migrantus vėl galės sulaikyti vadinamosiose „jautriose“ vietose – Donaldo Trumpo administracija panaikino politikos nuostatas, kuriomis buvo ribojama, kur gali vykdomi tokie areštai.

Nuo šiol pareigūnai migrantus galės sulaikyti ir tokiose „jautriose“ vietose, kaip maldos namai, mokyklos ir ligoninės.

Tą daryti pareigūnams buvo uždrausta 2011 m. Paskiau Joe Bideno administracija išplėtė atitinkamų teisės aktų galiojimo sritį, dar labiau apribodama institucijų galias.

„Nusikaltėliai nebegalės slėptis Amerikos mokyklose ir bažnyčiose, kad išvengtų arešto“, – teigiama Vidaus saugumo departamento pranešime.

„Trumpo administracija neketina surišti rankų mūsų drąsiems teisėsaugos pareigūnams, bet tiki, kad jie vadovausis sveiku protu.“

Kitoje direktyvoje numatoma galimybė skubiai deportuoti bet kokius sulaikytus neregistruotus asmenis, negalinčius įrodyti, kad šalyje gyvena ilgiau nei dvejus metus.
15:352025 01 21
Trumpui sugrįžus į Baltuosius rūmus JAV akcijos kyla

Antradienį ryte Volstrito akcijos pakilo ir antrąją Donaldo Trumpo kadenciją pradėjo tvirtai, tuo tarpu JAV iždo obligacijų pajamingumas sumažėjo.

Po inauguracinės kalbos pirmąją D. Trumpo darbo dieną buvo priimta daugybė įsakų imigracijos, energetikos ir kitais klausimais.

Į postą sugrįžęs prezidentas taip pat pagrasino jau nuo vasario 1 d. Kanadai ir Meksikai pradėti taikyti 25 proc. tarifus. Šis pareiškimas „šiek tiek aplamdė akcijų ateities sandorių prekybą, tačiau jos nesužlugdė“, sakė Briefing.com analitikas Patrickas O'Hare'as.

Praėjus maždaug 15 minučių nuo prekybos pradžios „Dow Jones Industrial Average“ indeksas buvo pakilęs 0,6 proc. ir siekė 43 759,19 punkto.

Platesnis „S&P 500“ pakilo 0,4 proc. iki 6 022,35 punkto, o technologijas aprėpiantis „Nasdaq Composite“ padidėjo 0,1 proc. ir sudarė 19 639,92 punkto.

Antradienį pelnas augo, o JAV iždo obligacijų pajamingumas mažėjo – tai rodo, kad po praėjusios savaitės vartotojų kainų duomenų investuotojai infliacijos atžvilgiu išlieka gana ramūs.

Vis dėlto analitikai įspėja, kad tarifai ir kiti D. Trumpo politiniai žingsniai gali vėl pakurstyti infliaciją.
11:142025 01 21
Prancūzų gynybos ministras: pasikeitusi JAV gynybos pozicija – spyris į užpakalį

Prancūzijos gynybos ministras Sebastienas Lecornu antradienį pasakė, kad besikeičiantys JAV prioritetai gynybos srityje, kurie Donaldui Trumpui prezidentaujant tik dar labiau išryškės, turėtų paskatinti europiečius labiau pasirūpinti savo pačių gynyba.

Duodamas interviu transliuotojui „France Inter“ S. Lecornu kalbėjo, kad tai, jog JAV strategijos atžvilgiu atitolsta nuo Europos ir Azijos bei Ramiojo vandenyno regiono, yra „stiprus spyris į užpakalį“, kuris, anot jo, turėtų padėti Europai tapti savarankiškesne gynybos srityje.

Pabrėždamas, kad Europai derėtų siekti didesnio strateginio savarankiškumo nepriklausomai nuo to, kas sėdi Baltuosiuose Rūmuose, S. Lecornu pasakė, kad dėl šiurkštaus D. Trumpo tono viskas gali įvykti greičiau.

„Galbūt šiurkštūs prezidento žodžiai galų gale sukels šoką ir privers atsimerkti“, – pasakė jis.

„Jau dešimtis metų egzistavo pagunda slėptis po branduoliniu Amerikos skėčiu, – sakė S. Lecornu, pridurdamas, kad dabar Europos šalys turėtų dėti daugiau pastangų kurti nuosavą gynybos pramonę. – Trokšti iš JAV pirkti daugiau ginkluotės nederėtų.“

S. Lecornu taip pat griežtai sukritikavo buvusį Prancūzijos užsienio reikalų ministrą, dabar einantį ES Komisijos vicepirmininko klestėjimui ir pramonės strategijai pareigas Sebastieną Sejourne‘ą, kuris pirmadienį sakė, kad su D. Trumpu galima būtų sudaryti „susitarimą“, pagal kurį ES galėtų pasiūlyti JAV palankesnes prekybos sąlygas, o mainais iš Amerikos firmų įsigyti daugiau ginklų.

„Mes savo saugumo į mėsainius ir vokiškus automobilius nekeisime“, – pastebėjo S. Lecornu.

Ministras atkreipė dėmesį, kad D. Trumpas savo inauguracinėje kalboje pirmadienį apie karą Ukrainoje neužsiminė, o tai, anot jo, rodo, kad Europa Vašingtonui darosi ne tokia svarbi.

Kylant klausimų dėl to, ar naujoji JAV administracija bus linkusi užtikrinti transatlantinį saugumą, pirmadienį prezidentas Emmanuelis Macronas dar kartą paragino Europą „strategiškai atsibusti“.

Panašiai pasisakę yra ir kiti Europos šalių vadovai.
11:132025 01 21
Vokietija pavadino nepriimtinu Trumpo pažadą užimti Panamos kanalą

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock antradienį sukritikavo „nepriimtiną“ Donaldo Trumpo pažadą užimti Panamos kanalą – jį į pareigas grįžęs JAV prezidentas pakartojo savo inauguracinėje kalboje.

Per interviu A. Baerbock buvo paklausta apie D. Trumpo pirmadienio komentarus dėl šio vandens kelio ir apie jo norą kontroliuoti Grenlandiją, autonominę NATO sąjungininkės Danijos teritoriją.

„Bet koks grasinimas NATO narei ar kitoms valstybėms, žinoma, yra visiškai nepriimtinas“, – Vokietijos transliuotojui RBB sakė A. Baerbock.

Tačiau ji sakė, kad Vokietijai reikia „žaisti protingai“, reaguojant į D. Trumpo pareiškimus.

„Svarbu ne tai, kaip prezidentas D. Trumpas ką nors pasako... bet turėtume žiūrėti, kodėl jis tai sako“, – sakė A. Baerbock.

Reikėtų sutelkti dėmesį į tai, „kokie interesai slypi (už D. Trumpo pareiškimų)... ir tada ginti savo interesus“, sakė ji.

Panamos kanalo atveju žinia buvo apie tai, kad Kinija „masiškai investuoja į uostus ir kitą svarbią infrastruktūrą visame pasaulyje“, sakė Vokietijos užsienio reikalų ministrė.

Pirmadienį savo inauguracinėje kalboje D. Trumpas skundėsi, kad Kinija faktiškai „valdo“ šį svarbų prekybos kelią, kurį JAV 1999 metais perdavė Panamos kontrolėn.

„Mes jo neatidavėme Kinijai, mes jį atidavėme Panamai. Ir mes jį atsiimame atgal“, – sakė D. Trumpas.

Tai buvo jau ne pirmas kartas, kai D. Trumpas išreiškė ketinimą atkurti JAV kontrolę kanalo atžvilgiu, o prezidentas pakartotinai atsisakė atmesti galimybę panaudoti karines priemones.

Vokietija neturi jokių iliuzijų dėl D. Trumpo, jam pradedant savo antrąją kadenciją, sakė A. Baerbock.

„JAV yra viena svarbiausių mūsų sąjungininkių. Mes norime ir toliau glaudžiai bendradarbiauti, – sakė ji. – Tačiau mūsų pozicija tampa dar aktyvesnė ir strategiškai tvirtesnė.“
10:592025 01 21
Ursula von der Leyen ragina ES būti pragmatiška su JAV, bendradarbiauti su Kinija

Europos Sąjungos (ES) vadovė Ursula von der Leyen antradienį Davoso ekonomikos forume pareiškė, kad 27 valstybių blokas sieks „kuo greičiau užmegzti ryšius“ ir „būti pasirengęs derėtis“ su JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija. 

„Būsime pragmatiški, bet visada laikysimės savo principų“, – įžanginėje kalboje Šveicarijoje susirinkusiam pasaulio elitui sakė Europos Komisijos pirmininkė. 

ES taip pat turėtų „konstruktyviai bendradarbiauti“ su Kinija, nepaisant tarp Pekino ir Briuselio didėjančios prekybos įtampos. 

„2025-aisiais sukanka 50 metų mūsų Sąjungos diplomatinių santykių su Kinija. Manau, kad tai galimybė užmegzti ir pagilinti mūsų santykius su Kinija ir, jei įmanoma, net išplėsti prekybos ir investicijų ryšius“, – sakė U. von der Leyen. 

Ji taip pat pareiškė, kad Europa tebėra įsipareigojusi laikytis Paryžiaus klimato susitarimo, nors JAV prezidentas D. Trumpas jau pirmąją savo darbo dieną paskelbė apie Vašingtono pasitraukimą.

„Paryžiaus susitarimas ir toliau yra geriausia visos žmonijos viltis. Taigi Europa laikysis kurso ir toliau dirbs su visomis šalimis, kurios nori apsaugoti gamtą ir sustabdyti visuotinį atšilimą“, – Davose sakė U. von der Leyen. 

Ji taip pat paskelbė, kad jos komanda vyks į Indiją stiprinti ryšių, tai bus pirmoji naujosios Europos Komisijos pareigūnų kelionė į užsienį. „Kartu su ministru pirmininku (Narendra) Modi norime atnaujinti strateginę partnerystę su didžiausia pasaulyje demokratine šalimi“, – sakė U. von der Leyen.

D. Trumpui grasinant įvesti naujus muitus, ES stengiasi diversifikuoti prekybos partnerystes, pastarosiomis dienomis paskelbė apie sustiprintą prekybos susitarimą su Meksika ir atnaujintas derybas dėl laisvosios prekybos sutarties su Malaizija.
10:012025 01 21
Trumpas 90 dienų sustabdė JAV pagalbos užsienio šalims programas

Pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė vykdomąjį įsakymą, kuriuo, kol bus atliktas auditas, 90 dienų laikinai sustabdomas visų JAV pagalbos užsienio šalims programų vykdymas, praneša „Associated Press“.

Šiuo sprendimu siekiama užtikrinti, kad pagalbos užsienio šalims programos atitinka D. Trumpo politikos planus.

„Associated Press“ atkreipė dėmesį, kad nėra aišku, kokiai pagalbos daliai bus taikomas šis apribojimas, nes Kongresas jau yra patvirtinęs daugelio programų finansavimą ir tokios lėšos turi būti skirtos, nebent programa jau būtų įvykdyta.

Vykdomajame įsakyme nurodoma, kad „pagalbos užsienio šalims pramonė ir biurokratija nėra suderinta su Amerikos interesais ir daugeliu atveju yra neetiška Amerikos vertybių atžvilgiu“ bei „griauna pasaulinę taiką bei kursto užsienio šalių mintis, kurios yra tiesiogiai priešingos darniems ir stabiliems vidaus ir šalių tarpusavio santykiams“.

Dėl to D. Trumpas paskelbė, kad „daugiau jokia Jungtinių Valstijų pagalba užsienio šalims nebus teikiama, jei nebus visiškai suderinta su Jungtinių Valstijų prezidento užsienio politika“.

Praėjusią savaitę vykusiame Senato užsienio santykių komiteto posėdyje kandidatas į JAV valstybės sekretoriaus postą Marco Rubio pabrėžė, kad „kiekvienas doleris, kurį išleidžiame, kiekviena programa, kurią finansuojame ir kiekviena politikos gairė, kurią siekiame įgyvendinti turi būti pagrįsta atsakymais į tris paprastus klausimus: ar dėl to Amerikai bus saugiau? Ar dėl to Amerika taps stipresnė? Ar dėl to Amerika labiau suklestės?“

D. Trumpui pasirašius šį įsakymą, atitinkamą sprendimą priimti konsultuojantis su Valdymo ir biudžeto biuru dabar teks pačiam M. Rubio ar jo paskirtam asmeniui.

Sausio 21 d. minios Vašingtono arenoje „Capital One“ susirinkusių rėmėjų akivaizdoje D. Trumpas pasirašė ir daugiau vykdomųjų įsakymų.
09:592025 01 21
Kinija pareiškė, kad tikisi bendradarbiauti su JAV prekybos srityje valdant Trumpui

Kinija antradienį pareiškė, kad tikisi bendradarbiauti su Jungtinėmis Valstijomis sprendžiant prekybos klausimus, nes prezidentas Donaldas Trumpas pradėjo savo antrąją kadenciją nuo grasinimų įvesti Azijos milžinei didelius tarifus.

Pekinas „nori stiprinti dialogą ir bendravimą su Jungtinėmis Valstijomis, tinkamai spręsti skirtumus ir plėsti abipusiai naudingą bendradarbiavimą“, sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Guo Jiakun, atsakydamas į klausimą apie galimus naujus muitus valdant D. Trumpui.

„Tikimės, kad Jungtinės Valstijos bendradarbiaus su Kinija, kad bendrai būtų skatinamas stabilus, sveikas ir tvarus Kinijos ir JAV ekonominių bei prekybos santykių vystymąsis“, – sakė Guo per įprastinį spaudos brifingą Pekine.

Jis pripažino „skirtumus ir trintis“ tarp Pekino ir Vašingtono, tačiau sakė, kad „bendri interesai ir erdvė abiejų šalių bendradarbiavimui yra didžiuliai“.

„Šia prasme abi šalys gali stiprinti dialogą ir konsultacijas“, – pridūrė jis.

Kinija ir JAV yra dvi didžiausios pasaulio ekonomikos, tačiau pastaraisiais metais jų santykiai prekybos srityje buvo audringi.

D. Trumpas per savo pirmąją kadenciją įvedė muitus importui iš Kinijos, remdamasis, pasak jo, nesąžininga Pekino praktika.

Jo įpėdinis Joe Bidenas išlaikė spaudimą, nustatydamas plataus masto taisykles, kuriomis siekiama apriboti Kinijos prieigą prie pažangiųjų technologijų lustų.

O D. Trumpas per savo rinkimų kampaniją grasino žengti dar toliau, žadėdamas dar didesnius tarifus, jei laimėtų dar vieną kadenciją.

Nepaisant oficialių pastangų didinti vidaus vartojimą, Kinijos ekonomikos augimas tebėra labai priklausomas nuo eksporto.

Paklaustas apie Kinijai priklausančios programėlės „TikTok“ ateitį – jai buvo suteiktas 75 dienų atidėjimo laikotarpis, tačiau dar gali būti uždrausta veikti JAV – Guo sakė, kad Pekinas tikisi, jog Vašingtonas sudarys sąžiningas verslo sąlygas Kinijos įmonėms.

Jis taip pat reagavo į D. Trumpo įsaką vėl įtraukti Kubą į terorizmo rėmėjų valstybių sąrašą, praėjus kelioms dienoms po to, kai J. Bidenas ją iš šio sąrašo išbraukė.

Kinija ir Kuba yra ilgametės socialistinės sąjungininkės, o Pekinas nuolat priešinosi dešimtmečius trunkančiai Vašingtono vykdomai ekonominei Havanos blokadai.

Guo teigė, kad Kubos pakartotinis įtraukimas į sąrašą „visiškai atskleidžia hegemonišką, valdingą ir bauginantį Jungtinių Valstijų veidą“.

„Per kelias dienas Kuba buvo išbraukta iš vadinamojo sąrašo, paskui vėl į jį įtraukta, tarsi tai būtų kažkoks menkniekis“, – sakė Guo, pridurdamas, kad šis žingsnis verčia abejoti Vašingtono „patikimumu“.
09:472025 01 21
Internautų dėmesio centre – Elonas Muskas ir Barronas Trumpas

Pastebimai skirtinga „energija“, kurią pirmadienį, sausio 20 d., įvykusios inauguracijos metu skleidė Barronas Trumpas ir „pirmasis bičiulis“ Elonas Muskas, sulaukė socialinių tinklų naudotojų pašaipų.

Plačiai išplitusiame vaizdo įraše užfiksuota, kaip abu vyrai atsistoja susirinkusiesiems plojant 47-ajam Amerikos prezidentui. Paskui filmavimo kamera priartina E. Muską – jis išsišiepia, nusijuokia ir iškelia nykštį, informuoja portalas „The Independent“.

Savo ruožtu, B. Muskas, stovintis šalia technologijų milijardieriaus, dairosi aplinkui bereikšmiu, abejingu žvilgsniu.

„Kas nusprendė susodinti Eloną Muską ir Barroną Trumpą greta? Jųdviejų nuotaikų skirtumas labai juokingas, – pastebėjo vienas socialinių tinklų naudotojas. – Barronas visos ceremonijos metu jautėsi itin nepatogiai.“

„Štai kaip atrodo nesmagumo jausmas“, – pridūrė kitas. „Aš, kaip intravertas, jį puikiai suprantu“, – pakomentavo trečias internautas.

Kiti socialinių tinklų naudotojai teigė, kad ypatingos svarbos renginys, ko gero, buvo B. Trumpo diskomforto priežastis. „Barronas atrodė įsitempęs. Nieko nuostabaus, turint omenyje pasikėsinimus į jo tėvo gyvybę. Tikiuosi, kad jam pavyks atsipalaiduoti“, – parašė dar vienas naudotojas.

Visgi daugelis užjautė paauglį, kuriam teko leisti laiką E. Musko draugijoje, esą turtuolis garsėja savo ekstravagantišku elgesiu politinių renginių metu.

09:252025 01 21
Trumpo inauguracijoje dalyvavo du lietuviai

Pirmadienį vykusioje naujojo JAV  prezidento Donaldo Trumpo inauguracijoje dalyvavo du lietuviai – Europos Sąjungos (ES) ambasadorė Valstijose Jovita Neliupšienė ir „Avia Solutions Group“ savininkas Gediminas Žiemelis.

Apie tai, kad J. Neliupšienė buvo pakviesta į ceremoniją, pranešė portalas „Euronews“.

Savo ruožtu G. Žiemelis apie dalyvavimą inauguracijoje paskelbė pranešime žiniasklaidai.

„Šis kvietimas simbolizuoja mūsų įmonės sėkmę stiprinant ryšius su JAV ir rodo, kad Lietuvos verslas gali užimti reikšmingą vietą pasauliniame kontekste“, – teigė G. Žiemelis.

Ceremonijoje taip pat dalyvavo ir technologijų sektoriaus magnatai, tokie kaip milijardierius Elonas Muskas, „Amazon“ įkūrėjas Jeffas Bezosas, „Meta“ vadovas Markas Zuckerbergas. 

Visgi Lietuvos ir daugelio kitų valstybių vadovai į D. Trumpo inauguraciją nebuvo pakviesti.

„Pagal JAV valstybinį protokolą užsienio valstybių vadovai nėra kviečiami į JAV prezidento inauguracijos iškilmes“, – komentare Eltai nurodė prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Ridas Jasiulionis. 

ELTA primena, kad pirmadienį D. Trumpas prisiekė ir tao 47-uoju JAV prezidentu. Prisaikdinimo ceremonija vyko Kapitolijaus rotondoje dėl lauke tvyrančio šalčio. Kartu prisiekė ir naujasis viceprezidentas J. D. Vance‘as.
09:182025 01 21
Trumpo pareiškimas ne juokais supykdė vieno Naujosios Zelandijos miestelio merą

Vieno Naujosios Zelandijos miestelio meras stojo į branduolinį mūšį su Donaldu Trumpu, kai naujasis JAV prezidentas iškart po inauguracijos ėmė liaupsinti Amerikos mokslininkus dėl to, kad jie neva suskaldė atomą.

Savo inauguracijos metu pasakytoje kalboje D. Trumpas vardijo didžiausius Amerikos pasiekimus, tarp kurių – vergovės panaikinimas, skrydis į kosmosą ir ta akimirka, kai šalies mokslininkai „suskaldė atomą“.

Šis subatominis paklydimas neprasprūdo pro ausis Naujosios Zelandijos Pietų saloje įsikūrusio Nelsono miestelio merui, kuris atkreipė dėmesį, kad darbo skaldant atomą pradininku iš tiesų buvo iš Naujosios Zelandijos kilęs fizikas Ernestas Rutherfordas.

„Mane kiek nustebino tai, kad naujasis prezidentas Donaldas Trumpas šiandien savo inauguracinėje kalboje kalbėdamas apie JAV didybę teigė, kad „atomą suskaldė“ amerikiečiai, nors garbė dėl šio pasiekimo priklauso garsiausiam ir mylimiausiam Nelsono sūnui serui Ernestui Rutherfordui“, – socialiniuose tinkluose rašė meras Nickas Smithas.

E. Rutherfordas, kuriam priskiriami nuopelnai 1917 m. JK Mančesterio universitete vykusių eksperimentų metu suskaldžius atomą, tapo „pirmuoju, bombardavusiu azoto branduolį alfa dalelėmis ir tokiu būdu sukėlusiu dirbtinę branduolinę reakciją“, – rašė N. Smithas.

Jis pridūrė, kad norėtų pakviesti būsimą JAV ambasadorių apsilankyti 50 000 gyventojų turinčiame Nelsono mieste įkurtame E. Rutherfordo muziejuje, „kad galėtume išspręsti šį istorinį nesusipratimą dėl to, kas gi pirmasis suskaldė atomą“.

E. Rutherfordas daugelio yra laikomas „branduolinės fizikos tėvu“, o 1908 m. jam buvo įteikta Nobelio chemijos premija.

Jis po šiai dienai yra vienas iš garsiausių Naujosios Zelandijos sūnų, o jo atvaizdas ligi šiol puikuojasi ant šalies 100 dolerių banknoto.
08:372025 01 21
Vengrijos premjeras pasveikino Trumpą: mūsų eilė sublizgėti

Vengrijos nacionalistinių pažiūrų ministras pirmininkas Viktoras Orbanas pirmadienį pasveikino JAV prezidentą Donaldą Trumpą su inauguracija, sakydamas, kad jiems dabar reikėtų „užimti Briuselį“.

V. Orbanas – vienas iš artimiausių D. Trumpo sąjungininkų Europoje – Vašingtone vykusioje inauguracijos ceremonijoje nedalyvavo, tačiau pernai buvo tris kartus susitikęs su JAV magnatu.

„Sveikinimai prezidentui @realDonaldTrump po inauguracijos tapus 47-uoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu!“, – socialiniame tinkle „X“ rašė V. Orbanas.

„Dabar mūsų eilė sublizgėti! Mūsų eilė užimti Briuselį!“

Pirmiau tą pačią dieną pasakytoje kalboje V. Orbanas sakė, kad dabar Jungtinės Valstijos turi „prezidentą, kuris yra patriotas, myli taiką, priešinasi migracijai ir yra orientuotas į šeimą“. Jis taip pat paskelbė, kad Briuselio „puolime“ prasidėjo „antrasis etapas“.

Su normomis nesitaikstantis Europos lyderis, kurio vyriausybė jau seniai nesutaria su likusiomis bloko šalimis, ne kartą žadėjo „užimti Briuselį“ – vieną iš oficialiųjų ES sostinių.

Vengrijos vadovaujama kraštutinės dešinės „Europos patriotų“ frakcija šiuo metu sudaro trečiąjį pagal dydį politinį bloką Europos Parlamente.

Tačiau Europos Komisijoje Vengrijai atstovaujančiam Oliveriui Varhelijui atiteko tik labai kuklus sveikatos ir gyvūnų gerovės įgaliotinio portfelis.

Dėl kaltinimų korupcija vykdant viešuosius pirkimus ir kitų problemų Europos Sąjunga yra įšaldžiusi beveik 19 mlrd. eurų Vengrijai skirtos ES paramos.

Vidurio Europos šalis teigia, kad Briuselis lėšas sulaikė, kad darytų jai spaudimą dėl jos vadinamosios „neliberalios“ transformacijos ir kaltinimus dėl korupcijos neigia.

https://x.com/PM_ViktorOrban/status/1881425176224817305
07:572025 01 21
Pelosi: Trumpo malonė, suteikta JAV Kapitolijaus riaušininkams, yra gėdinga

Buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi pirmadienį pasmerkė prezidento Donaldo Trumpo suteiktą malonę 2021 m. sausio 6-osios riaušių prie Kapitolijaus dalyviams ir pavadino ją „gėdinga“.

„Prezidento veiksmai yra didžiulis įžeidimas mūsų teisingumo sistemai ir didvyriams, kurie patyrė fizinių sužalojimų ir emocinių traumų gindami Kapitolijų, Kongresą ir Konstituciją“, – sakoma N. Pelosi pareiškime. Ji buvo parlamento pirmininkė tuo metu, kai įvyko riaušės.

D. Trumpas pirmadienį suteikė malonę daugiau kaip 1 500 savo šalininkų, kurie 2021 m. sausio 6 dieną šturmavo Kapitolijų, siekdami panaikinti 2020 metų prezidento rinkimų rezultatus.

Vos pradėjęs eiti pareigas D. Trumpas taip pat nurodė nutraukti visas nebaigtas kaltinamųjų dėl Kapitolijaus riaušių baudžiamąsias bylas.

Tarp asmenų, kuriems buvo suteikta malonė, – ir buvęs kraštutinių dešiniųjų judėjimo „Proud Boys“ lyderis Enrique Tarrio, nuteistas kalėti 22 metus už vadovavimą karinio pobūdžio išpuoliui prieš Kapitolijų.

Kitos kraštutinių dešiniųjų grupuotės „Oath Keepers“ lyderiui Stewartui Rhodesui 18 metų laisvės atėmimo bausmė sušvelninta iki jau atsėdėto kalėjime laiko. Ir E. Tarrio, ir S. Rhodesas buvo nuteisti už maišto sąmokslą.

Pavadinęs riaušininkus „įkaitais“, D. Trumpas Baltuosiuose rūmuose vykusioje pasirašymo ceremonijoje sakė, kad suteikė „visišką malonę“ daugiau kaip 1 500 kaltinamųjų.

„Jei atvirai, tikimės, kad jie išeis į laisvę šį vakarą“, – sakė jis.

Iš viso 1 583 žmonėms buvo pateikti kaltinimai išpuolio prieš Kongresą, per kurį D. Trumpo šalininkai norėjo sužlugdyti demokrato Joe Bideno pergalės rinkimuose patvirtinimą.

Dėl išpuolio prieš Kongresą ir pačiam D. Trumpui buvo iškelta byla: specialusis patarėjas Jackas Smithas apkaltino jį sąmokslu siekiant panaikinti 2020 m. rinkimų rezultatus.

Tačiau byla taip ir nepasiekė teismo, o prieš inauguraciją ji buvo nutraukta pagal Teisingumo departamento politiką, pagal kurią baudžiamojon atsakomybėn negali būti traukiamas pareigas einantis prezidentas.
07:562025 01 21
Trumpas draudimo JAV naudotis platforma „TikTok“ įsigaliojimą atidėjo 75 dienoms

Pirmąją darbo dieną po to, kai tapo JAV prezidentu, Donaldas Trumpas pasirašė vykdomąjį įsakymą, kuriuo JAV praėjusiais metais priimtame įstatyme numatyto sprendimo šalyje uždrausti populiariąją kinų programėlę „TikTok“ įsigaliojimas atidedamas 75 dienoms.

D. Trumpas nurodė teisingumo departamentui nepradėti šio įstatymo vykdyti dar 75 dienas.

Pratęsus draudimo įsigaliojimo terminą, atsiras laiko deryboms dėl pardavimo sandorio, kurį įgyvendinus „TikTok“ galėtų tęsti savo veiklą JAV.

Pagal JAV priimtą įstatymą patronuojančioji platformos „TikTok“ įmonė „ByteDance“ turėjo iki sekmadienio parduoti platformą arba ši būtų uždrausta.

Tačiau D. Trumpas pareiškė tikįs, kad, pratęsus šį terminą, galima bus sudaryti abejoms šalims naudingą sandorį.

Baltuosiuose Rūmuose pasirašydamas įsakymą, D. Trumpas kalbėjo apie pasiūlymą, kad JAV galėtų įsigyti 50 proc. platformos „TikTok“ akcijų paketą, sakydamas, kad tai būtų teisinga kaina, norint užtikrinti tolesnį programėlės egzistavimą JAV rinkoje.

D. Trumpo teigimu, jei nebūtų aprobuota JAV, „TikTok“ būtų „bevertė“. D. Trumpas pasakė, kad gali arba padėti sudaryti pardavimo sandorį, arba pasirūpinti, kad programėlė šalyje būtų išjungta.

„Štai ką jums pasakysiu. Į mane dėl platformos „TikTok“ kreipėsi kiekvienas turtuolis“, – kalbėjo D. Trumpas.

Jis numojo ranka į susirūpinimą dėl privatumo, pareikšdamas, kad yra „didesnių problemų“ nei tai, kad Kinija gaus prieigą prie jaunų programėlės „TikTok“ vartotojų duomenų.

Įstatymas, kurioje numatyta uždrausti platformą, buvo priimtas baiminantis, kad Kinijos vyriausybė gali piktnaudžiauti milžiniškais platformos „TikTok“ sukauptais duomenimis, siekdama manipuliuoti JAV visuomenės nuomone. „TikTok“ su tokiais pareiškimais nesutinka.
07:562025 01 21
Trumpas paskelbė nutraukiantis įvairovės ir LGBTQ asmenų apsaugos programas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį panaikino nemažai LGBTQ lygybę skatinusių įsakų ir išleido naujus, kuriuose nurodė, kad yra tik dvi lytys, taip pat nutraukė vyriausybines įvairovės programas, galutinai atsisakydamas to, ką vadina „woke“ kultūra.

Per rinkimų kampaniją D. Trumpas peikė įvairovės, lygybės ir įtraukties politiką federalinėje vyriausybėje ir verslo pasaulyje, sakydamas, kad ji diskriminuoja baltuosius žmones – ypač vyrus.

„Bideno administracija primetė neteisėtas ir amoralias diskriminacijos programas, pavadintas „įvairovės, lygybės ir įtraukties“ (angl. DEI), praktiškai visuose federalinės vyriausybės veiklos aspektuose, pradedant oro linijų saugumu ir baigiant kariuomene“, – sakoma viename naujame įsake, kuriuo tokios programos nutraukiamos.

Per rinkimų kampaniją D. Trumpas taip pat blogiu vadino bet kokį lyčių įvairovės pripažinimą, užsipuolė transseksualus – ypač transseksualias moteris sporte – ir lyties tapatybės patvirtinimo terapiją vaikams.

Vašingtono arenoje priešais minią šalininkų D. Trumpas panaikino 78 savo pirmtako Joe Bideno įsakus, potvarkius ir prezidentinius memorandumus.

Keli iš panaikintų įsakų skatino įvairovę ir lygybę vyriausybėje, darbo vietose ir sveikatos priežiūros srityje, taip pat gynė LGBTQ amerikiečių teises.

Taip D. Trumpas įvykdė rinkimų kampanijos pažadą nedelsiant apriboti programas, kuriomis siekta ištaisyti istorinę nelygybę, bet kurios, jo tvirtinimu, nepalankios baltaodžiams, ypač vyrams.

Jis panaikino J. Bideno laikų įsakus, kuriais buvo užkertamas kelias „diskriminacijai dėl lytinės tapatybės ar seksualinės orientacijos“, LGBTQ amerikiečių diskriminacijai švietimo srityje, taip pat juodaodžių, ispanakalbių ir Ramiojo vandenyno salų amerikiečių lygybės programas.

Vėliau jis išleido atskirą vykdomąjį įsaką, pagal kurį federalinės agentūros privalo nurodyti tik vyriškos ir moteriškos lyties variantus, panaikinant bet kokį kitą lytinės tapatybės pasirinkimą, pavyzdžiui, žymą „X“ prašymuose išduoti pasą.
07:012025 01 21
Pirmoji Trumpo žinutė socialiniame tinkle

Vėlai vakare Amerikos laiku D. Trumpas, jau prisaikdintas 47-uoju JAV prezidentu, paviešino pirmąją žinutę socialiniame tinkle. Žinutėje yra frazė, kurią jis pats dažnai kartodavo per televizijos realybės šou „Mokinys“ („The Apprentice“).

Asmeninėje socialinio tinklo platformoje „Truth Social“ D. Trumpas pareiškė aktyviai siekiantis identifikuoti ir atleisti daugiau nei tūkstantį asmenų, kuriems J. Bidenas patikėjo konkrečius postus, kadangi jų pažiūros neatitinka „mūsų vizijos „Grąžinti Amerikai didybę“.

Prezidentas įvardijo keturis pareigūnus: Jose Andresą iš Prezidento sporto, fizinio aktyvumo ir mitybos tarybos, Marką Milley iš Nacionalinės infrastruktūros patariamosios tarybos, Brianą Hooką iš Wilsono mokslinio centro ir Keishą Lance Bottoms iš Prezidento eksporto tarybos.

„JŪS ATLEISTI!“ – rėžė D. Trumpas.
06:502025 01 21
Trumpas atšaukė Bideno įvestas sankcijas Vakarų Kranto kolonistams

JAV prezidentas Donaldas Trumpas atšaukė vykdomąjį įsaką, kuriuo buvo įvestos sankcijos smurtaujantiems Izraelio kolonistams okupuotame Vakarų Krante, pirmadienį pranešė Baltieji rūmai.

D. Trumpas atšaukė savo pirmtako Joe Bideno 2024 m. vasario mėnesį išleistą įsaką, kuris sudarė sąlygas į atitinkamą sąrašą įtraukti naujakurius ir organizacijas, kaltinamas smurtu prieš palestiniečius Vakarų Krante, kurį Izraelis yra okupavęs nuo 1967 m.

J. Bideno veiksmai sudarė sąlygas Iždo ir Valstybės departamentams paskelbti sankcijas keliems kraštutinių dešiniųjų pažiūrų asmenims ir organizacijoms, įskaitant asmenį, kaltinamą vadovavimu riaušėms Huvaros mieste, per kurias buvo padegti palestiniečių namai ir nužudytas civilis palestinietis.

Ši priemonė buvo viena iš dešimčių įsakų, kuriuos D. Trumpas pasirašė pirmąją savo darbo dieną, greitai ėmęsis naikinti savo pirmtako palikimą.

Tarp jų buvo įsakas, kuriuo JAV pasitraukė iš Paryžiaus klimato susitarimo, taip pat priemonė, kuria panaikinama federalinių darbuotojų teisė dirbti iš namų.

D. Trumpo veiksmai pradėti antrąją trapių paliaubų tarp Izraelio ir „Hamas“ dieną, kai iš Gazos ruožo buvo paleistos trys Izraelio įkaitės mainais į 90 palestiniečių kalinių.
06:282025 01 21
Baltieji Rūmai: Trumpas vėl įtraukė Kubą į terorizmą remiančių valstybių sąrašą

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį nedelsdamas panaikino Joe Bideno sprendimą išbraukti Kubą iš juodojo terorizmą remiančių valstybių sąrašo, kuris pagal susitarimo dėl kalinių paleidimo sąlygas buvo priimtas vos prieš keletą dienų.

Po D. Trumpo inauguracijos praėjus keletui valandų, Baltieji Rūmai išplatino pranešimą, kad naujasis prezidentas, priimdamas aibę kitų vykdomųjų įsakymų, atšaukė ir savo pirmtako sprendimą dėl Kubos.

J. Bideno sprendimą išbraukti Kubą iš terorizmą remiančių valstybių sąrašo, kuriame ji 2021 m. atsidūrė D. Trumpo nurodymu, priėmė paskutinėmis savo administracijos darbo dienomis.

Atsakydama į šį JAV žingsnį, Kubos vyriausybė praėjusį antradienį paskelbė paleisianti 553 kalinius, o šalies užsienio reikalų ministras Bruno Rodríguezas pasakė, kad, nors priemonė ir yra „pavėluota ir ribota“, toks Jungtinių Valstijų sprendimas yra žingsnis teisinga kryptimi.
06:032025 01 21
Rubio vienbalsiai patvirtintas JAV valstybės sekretoriumi

JAV Senatas pirmadienį vienbalsiai patvirtino Marco Rubio valstybės sekretoriumi, taigi šis senatorius atsidūrė prezidento Donaldo Trumpo dažnai konfrontacinės diplomatijos priešakinėje linijoje.

M. Rubio, pirmasis ispanų kilmės ir pirmasis laisvai ispaniškai kalbantis asmuo, užėmęs JAV diplomatijos vadovo postą, yra pirmasis D. Trumpo kandidatas į ministrus, kurį respublikonų vadovaujamas Senatas patvirtino praėjus vos kelioms valandoms po inauguracijos.

Neįprastai šiems didelio šališkumo laikams, M. Rubio buvo patvirtintas 99 prieš 0 balsų, o keli senatoriai iš konkuruojančios Demokratų partijos apibūdino M. Rubio kaip draugą. Viena Senato vieta tapo laisva, nes viceprezidentu buvo inauguruotas J. D. Vance‘as.

M. Rubio iš karto teks užduotis vykdyti galimai nepastovią D. Trumpo užsienio politiką: šis pirmadienį per inauguracijos kalbą atnaujino grasinimus užgrobti Panamos kanalą ir kartu pažadėjo būti „taikdariu“.

D. Trumpas savo pirmosios kadencijos metu kėlė galvos skausmą dviem valstybės sekretoriams, nes jo užsienio politika pasižymėjo kraštutinumais – pvz., nuo grasinimų sunaikinti Šiaurės Korėją iki prie pareiškimo, kad „įsimylėjo“ diktatorių Kim Jong Uną.

M. Rubio, darbininkų klasės atstovų, imigrantų iš Kubos sūnus, kuris aršiai priešinosi Fidelio Castro komunistinei revoliucijai, yra žinomas dėl savo griežtos pozicijos Lotynų Amerikos autoritarinių valstybių ir Kinijos atžvilgiu.

Praėjusią savaitę vykusiame savo kandidatūros patvirtinimo posėdyje M. Rubio apkaltino Kiniją apgaule siekiant supervalstybės statuso ir pavadino Azijos milžinę „galingiausia ir pavojingiausia beveik lygiaverte priešininke, su kuria kada nors yra susidūrusi ši šalis“.

M. Rubio antradienį pradės darbą ir, pasak diplomatų, turėtų susitikti su užsienio reikalų ministrais iš Ketverto (Quad), kuriam priklauso JAV, Australija, Indija ir Japonija.
05:452025 01 21
Muskas sukėlė sąmyšį per Trumpo inauguraciją parodytu gestu

Technologijų milijardierius Elonas Muskas sukėlė sąmyšį, JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metu parodydamas nacių pasisveikinimą primenantį gestą.

Artimas D. Trumpo patarėjas E. Muskas buvo vienas iš pranešėjų, pasirodžiusių scenoje iki D. Trumpui atvykstant į Vašingtono areną „Capital One“.

E. Muskas padėkojo rėmėjams, po to priglaudė dešinę ranką prie širdies ir staiga ją ištiesė aukštyn.

„Širdimi esu su jumis“, – pasakė E. Muskas, pakartodamas gestą.

E. Musko internetinės platformos „X“ vartotojai pastebėjo, kad šis gestas priminė nacių pasisveikinimą.

JAV kanalas CNN savo transliacijos metu daugybę kartų parodė šiuos kadrus, o laidos vedėjas atkreipė dėmesį, kad žiūrovai yra pakankamai protingi, kad patys susidarytų nuomonę dėl šio įvykio.

E. Muskas savo poelgio kol kas nekomentavo, tačiau platformoje „X“ pasidalino filmuota medžiaga, kurioje matyti jo parodytas gestas.

Iki D. Trumpo prisaikdinimo E. Muskas entuziastingai kalbėjo apie „Karaliaus sugrįžimą“ ir pasidalino ekrano atvaizdu, kuriame – kadaise uždrausta D. Trumpo tviterio paskyra ir oficialusis prezidento profilis.

D. Trumpas iš tviterio buvo pašalintas po 2021 m. sausio 6 d riaušių, tačiau, 2022 m. įsigijęs šią socialinių tinklų platformą, E. Muskas jo paskyrą grąžino.
05:432025 01 21
Pjaustydamas tortą Trumpas demonstravo savo šokių judesius

Paskutiniu D. Trumpo pasirodymo Vyriausiojo vado pokylyje numeriu tapo milžiniško torto pjaustymas kardu. JAV prezidentas tai atlikdamas kardą kilojo ir demonstravo savo šokio judesius.

Prie torto pjaustymo prisijungė ir viceprezidentas JD Vance'as. Jis taip pat darbavosi kardu, be to, pajuokavo: „Slaptoji tarnyba dabar labai nervinasi“.

D. Trumpas paklausė susirinkusių žmonių, ar kuris nors norėtų torto. Netrukus per garsiakalbius pasigirdo dainos YMCA garsai.

05:222025 01 21
Trumpas suteikė malonę sausio 6 d. riaušių prie Kongreso rūmų dalyviams

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį nuo bausmės atleido asmenis, kaltinamus dalyvavus 2021 m. sausio 6 d. riaušėse prie Kongreso rūmų pastato Vašingtone.

Tokį įsakymą D. Trumpas Baltuosiuose Rūmuose pasirašė po jo inauguracijos praėjus vos kelioms valandoms.

„Šiuo potvarkiu panaikinama rimta neteisybė, kurią Amerikos tautai teko patirti pastaruosius ketverius metus, ir pradadamas tautos sutaikinimo procesas“, – teigiama įsakymo tekste.

D. Trumpas nuo bausmės atleido beveik visus, kurie buvo kaltinami dėl su riaušėmis susijusių nusikaltimų, išskyrus 14 asmenų, kurių bausmės trukmė buvo sutrumpinta dėl areštinėje jau praleisto laiko.

Įsakyme taip pat nurodoma, kad bus nutrauktos ir visos teisme nagrinėjamos riaušininkų bylos.

„Šitas yra labai svarbus“, – pasirašydamas įsakymą pasakė D. Trumpas, pridurdamas, kad tikisi, jog už grotų esantys riaušių dalyviai bus nedelsiant paleisti.

JAV teisingumo departamento duomenimis, kaltinimai dėl nusikaltimų, susijusių su JAV Kongreso rūmų šturmu, buvo pareikšti daugiau nei 1 500 asmenų.

2021 m. sausio 6 d. smurtaujančių D. Trumpo rėmėjų minia puolė JAV Kongreso rūmus Vašingtone, kur tuo metu buvo tvirtinami rinkimų, kuriuos Respublikonų partijos atstovas pralaimėjo Joe Bidenui, rezultatai.

Mitingą, kuriame žarstėsi nepagrįstais pareiškimais dėl suklastotų rinkimų rezultatų, surengusio D. Trumpo pakurstyta minia jėga įsiveržė į pastatą. Riaušių metu žuvo penkis žmonės.
04:422025 01 21
Neįprastai kritiški Trumpo komentarai apie Putiną

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pasakė, kad Vladimiras Putinas „naikina Rusiją“, nesiekdamas tartis dėl to, kad būtų baigtas karas Ukrainoje.

„Jis turėtų tartis. Manau, nesitardamas jis naikina Rusiją“, – grįžęs į Ovalųjį kabinetą reporteriams sakė D. Trumpas.

„Manau, Rusijos laukia didelės bėdos.“

Tai neįprastai kritiški D. Trumpo komentarai, išsakyti V. Putino atžvilgiu, kuriuo jis pirmiau žavėdavosi.

D. Trumpas taip pat pasakė, kad rengiasi susitikti su V. Putinu. Jųdviejų susitikimas pirmosios jo kadencijos metu pagarsėjo tuo, kad jame JAV prezidentas rodėsi patikėjo Rusijos lyderio, o ne JAV žvalgybos žodžiais.

„Puikiai su juo sutardavau, tikiuosi, jis norės susitarti“, – teigė D. Trumpas.

„Jis negali džiaugtis tuo, kad jam nesiseka. Turiu omenyje tai, kad jis bando vargais kažką išspausti, bet daugelis manė, kad karas baigsis po maždaug savaitės, o dabar jis tęsiasi jau trejus metus, ar ne?“, – kalbėjo D. Trumpas.

Jo žodžiais tariant, Rusijos ekonomika dėl to ir dėl šalyje susidariusios infliacijos labai kenčia.

D. Trumpas taip pat pasakė, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis jam minėjo, jog nori sudaryti taikos susitarimą, kuriuo būtų užbaigtas karas, prasidėjęs 2022 m. vasarį, kai Rusija užpuolė Ukrainą.

„V. Zelenskis nori tartis“, – sakė D. Trumpas, praeityje ne kartą kritikavęs Ukrainos lyderį.

Savo rinkiminės kampanijos metu D. Trumpas žadėjo greitai užbaigsiąs karą Ukrainoje, o jo padėjėjai užsiminė, kad, grasinant nutraukti JAV pagalbą, Kyjivas gali būti priverstas padaryti nuolaidų.
04:402025 01 21
Trumpas pasirašė įsakymą, kuriuo JAV pasitraukia iš Pasaulio sveikatos organizacijos

Prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį, po jo inauguracijos praėjus vos kelioms valandoms, pasirašė vykdomąjį įsakymą Jungtinėms Valstijoms išstoti iš Pasaulio sveikatos organizacijos, kurią jis pirmiau yra puolęs dėl šios taikytų priemonių COVID-19 pandemijai pažaboti.

Baltuosiuose Rūmuose pasirašydamas šį įsakymą, D. Trumpas pasakė, kad Jungtinės Valstijos nesąžiningai moka šiai JT organizacijai mažiau nei Kinija ir pridūrė: „Pasaulio sveikata mus apiplėšė“.
04:392025 01 21
Pirmasis 47-ojo prezidento ir pirmosios ponios šokis

Donaldas Trumpas ir jo žmona Melania, atvykę į Vyriausiojo vado pokylį, sušoko šokį.
D. Trumpas vilkėjo smokingą, o Melanija – baltą suknelę be petnešėlių, kurios akcentas – juodos juostos.

Netrukus prie jų prisijungė viceprezidentas JD Vance‘as su žmona Usha.

Poros šoko pagal dainą „Battle Hymn of the Republic“.
04:182025 01 21
Trumpas pasirašė šūsnį vykdomųjų įsakų

Pirmąją savo darbo dieną Donaldas Trumpas pasirašė šūsnį vykdomųjų įsakų, kuriais siekė įgyvendinti savo rinkimų kampanijos pažadus. Jis suteikė malonę sausio 6 d. riaušių Kapitolijoje kaltinamiesiems.

Malonės sulaukė daugiau nei 1500 asmenų.

D. Trumpas pasirašė kelis vykdomuosius įsakus savo šalininkų minios akivaizdoje „Capital One Arena“ arenoje Vašingtone, o vėliau stebint žiniasklaidos atstovams Ovaliajame kabinete metu pasirašė dar daugiau įsakų. 

D. Trumpas suteikė malonę maždaug 1,5 tūkst. asmenų, kuriems grėsė baudžiamasis persekiojimas dėl dalyvavimo Kapitolijaus šturme 2021 m. sausio 6 d. Tarp tų, kuriems buvo suteikta malonė, – buvęs organizacijos „Proud Boys“ lyderis Enrique Tarrio, apkaltintas maišto kurstymu bei sąmokslo rengimu ir nuteistas 22 metus kalėti. D. Trumpas taip pat sušvelnino bausmę Stewartui Rhodesui, judėjimo „Oath Keepers“ įkūrėjui, apkaltintam maištavimu ir nuteistam 18 metų kalėti.

Daugiau skaitykite čia.
22:242025 01 20
Vokietijos konservatorius apie D. Trumpą: europiečiai turi pasitikėti savimi

Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos (CDU) lyderis Friedrichas Merzas ragina Europos lyderius būti vieningais ir pasitikėti savimi bendraujant su naujuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu, informuoja naujienų agentūra dpa.

F. Merzas yra pagrindinis Vokietijos konservatorių kandidatas į kanclerio postą po artėjančių rinkimų. CDU rinkimų kampanijos renginio metu Flensburgo mieste jis sakė, kad D. Trumpas buvo išrinktas prezidentu ir vadovaus JAV.

„Pirmiausia Amerika. O koks mūsų atsakas? Būkime maži, pakluskime, būkime išsigandę?“, – klausė jis.

Anot politiko, vokiečiai žinojo, kad padaryta klaidų saugumo ir gynybos politikoje, o D. Trumpas viso labo tik pagreitina procesą.

„Su bet kuo, kas save paverčia nykštuku, ir bus elgiamasi kaip su nykštuku. Amerikiečiai šiuo atžvilgiu yra ganėtinai negailestingi“, – pabrėžė F. Merzas.

Jis paragino Europos lyderius susivienyti ir kalbėti vienu balsu, o ne pateikti save kaip prašytojus. Jo manymu tik taip galima užsitarnauti pagarbą.

F. Merzo Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) ir Krikščionių socialinės sąjungos (CSU) aljansas pirmauja visuomenės nuomonių apklausose prieš vasario 23 d. įvyksiančius rinkimus. O jis laikomas tvirtu kandidatu pakeisti Olafą Scholzą Vokietijos kanclerio poste.

Kaip pranešta, pirmadienį įvyko JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos ceremonija ir jis buvo prisaikdintas 47-uoju JAV prezidentu. Savo kalboje jis žadėjo padaryti Ameriką didžią ir sukurti „naują aukso amžių“.
22:242025 01 20
Trumpui davus pažadą dėl muitų, ES, anot komisaro, yra pasirengusi ginti savo interesus

Europos Sąjunga (ES) yra „pasirengusi“ ginti savo interesus, pirmadienį pareiškė bloko ekonomikos komisaras, – prieš tai JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo inauguracinėje kalboje pažadėjo imtis muitų ir mokesčių politikos kitų valstybių atžvilgiu.

„Jei yra poreikis ginti ekonominius Europos interesus, esame pasirengę tai daryti“, – pareiškė Valdis Dombrovskis, paklaustas apie D. Trumpo, kuris nepaskelbė apie neatidėliotinus naujus muitus JAV prekybos partneriams, grasinimus. Jis kartu pažymėjo, kad ES „proporcingai“ sureagavo į muitus ES plienui ir aliuminiui, kai valdžioje 2017-2021 m. buvo pirmoji D. Trumpo administracija, ir nusitaikė į tokį JAV importą, kaip „Harley-Davidson“ motociklai ir burbonas.

Šį kartą prieš pradėdamas eiti pareigas D. Trumpas pagrasino įvesti muitus, be kita ko, didžiausiai JAV prekybos partnerei ES, kaimynėms Kanadai ir Meksikai, taip pat strateginei varžovei Kinijai. Matydama šią grėsmę, ES jau kelis mėnesius taiko strategiją propaguoti ne konfrontaciją, o ES ir JAV bendradarbiavimą.

„ES ir JAV yra strateginės sąjungininkės, mes turime bendradarbiauti, ypač šiame neramiame geopolitiniame kontekste“, – pabrėžė V. Dombrovskis ir perspėjo, kad prekybos konfliktas visus, įskaitant JAV, priverstų mokėti „didelę ekonominę kainą“.

Jis taip pat įspėjo, kad ES turi „didinti mūsų ekonomikos atsparumą“, be kita ko, siekdama diversifikuoti savo prekybos partnerystes. ES prieš D. Trumpo inauguraciją paskelbė apie sustiprintą prekybos susitarimą su Meksika, o pirmadienį pranešė, kad atnaujina derybas su Malaizija dėl laisvosios prekybos susitarimo.
21:542025 01 20
J. Bidenas ragina rėmėjus aktyviai dalyvauti politikoje

Pirmadienį, po naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos ceremonijos, buvęs JAV prezidentas Joe Bidenas atvyko į F. Andrewso karinę bazę (angl. Joint Base Andrews), kur paragino savo rėmėjus ir komandos narius toliau aktyviai dalyvauti politikoje, praneša „The Washington Post“.

„Tikiuosi, kad jūs žvelgsite į šiuos metus lygiai su tokiu pačiu pasididžiavimu kaip ir aš. Mes turime dar daug ką padaryti. Šiandien girdėjome inauguracijos kalbą. Turime padaryti dar daugiau! Žinau iš patirties – būna pakilimai ir nuopuoliai – tačiau privalome laikytis. Mes paliekame pareigas, bet nesitraukiame iš kovos“, – sakė J. Bidenas.

Susirinkusiųjų rėmėjų minioje buvo ir jo komandos nariai, įskaitant buvusį valstybės sekretorių Antony Blinkeną, Baltųjų rūmų personalo vadovą Jeffą Zientsą ir atstovę spaudai Karine Jean-Pierre.

J. Bidenas žmonėms spaudė rankas ir fotografavosi prieš įsėsdamas į lėktuvą ir išskrisdamas į Kaliforniją, o minia skandavo „ačiū Joe“.
21:472025 01 20
Trumpas ketina trauktis iš Paryžiaus klimato susitarimo, didinti iškastinio kuro gavybą

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos antrą kartą pasitrauks iš Paryžiaus klimato susitarimo nepaisant pasaulio pastangų kovoti su klimato kaita vis dažniau susiduriant su katastrofiškais orų reiškiniais, informuoja AFP.

Respublikonas prezidentas paskelbė apie „valstybinę nepaprastąją padėtį energetikoje“ siekdamas, kad JAV, viena didžiausių pasaulyje naftos ir dujų gamintojų, padidintų šių resursų gavybą. Jis taip pat žadėjo panaikinti automobilių išmetamų teršalų standartus ir apriboti vėjo jėgainių statybą.

Baltieji rūmai apie sprendimą trauktis iš Paryžiaus klimato susitarimo paskelbė netrukus po to, kai D. Trumpas buvo prisaikdintas. Tačiau tiksli JAV pasitraukimo data nebuvo paskelbta.

Pagal susitarimo taisykles, pasitraukimas gali užtrukti iki vienerių metų nuo tada, kai Jungtinėms Tautoms oficialiai pateikiamas toks prašymas.

Tačiau net ir iki oficialaus pasitraukimo tokio sprendimo kritikai perspėja, kad tai kenkia tarptautiniam bendradarbiavimui siekiant sumažinti iškastinio kuro vartojimą ir gali paskatinti didžiuosius teršėjus, tokius kaip Kinija ir Indija, sumažinti savo įsipareigojimus šioje srityje.

Savo dalyvavimą šioje sutartyje ketina iš naujo įvertinti ir Argentina, kuriai vadovauja libertarizmo šalininkas Javieras Milei, dalyvavęs D. Trumpo inauguracijoje.

Tokia įvykių eiga susiklostė tuo metu, kai vidutinė pasaulio temperatūra per pastaruosius dvejus metus pirmą kartą viršijo kritinę 1,5 laipsnio Celsijaus ribą, o tai atskleidė, kad kovojant su klimato kaita reikia skubių veiksmų.

JAV iš Paryžiaus klimato susitarimo jau buvo pasitraukusi 2017 m., D. Trumpo pirmosios kadencijos metu.

Vis dėlto net ir po JAV pasitraukimo ši 2015 m. 195 valstybių pasirašyta sutartis, regis, galėtų gyvuoti ir toliau.

Tuo metu D. Trumpas savo inauguracijos kalboje pirmadienį žadėjo priimti daugybę su energetika susijusių potvarkių, kurie anuliuotų jo pirmtako Joe Bideno pastangas klimato srityje.

„Infliacijos krizę sukėlė didžiulis išlaidavimas ir augančios energijos kainos. Todėl šiandien aš skelbiu valstybinę nepaprastąją padėtį energetikoje. Mes gręšime, vaikučiai, gręšime! Šiandien mano potvarkiais mes užbaigsime naująjį žaliąjį kursą ir atšauksime elektromobilių mandatą gelbėdami mūsų automobilių pramonę“, – pareiškė D. Trumpas.

Kalbėdamas apie „naująjį žaliąjį kursą“ jis tikriausiai turėjo omenyje „Infliacijos mažinimo įstatymą“, J. Bideno klimato įstatymą, kuriuo milijardai JAV dolerių nukreipti į ekologiškos energijos mokesčių lengvatas.

D. Trumpo planams pritarė energetikos pramonės lyderiai, kurie į naujosios administracijos politiką žvelgia kaip į sugrįžimą į JAV dominavimo energetikoje erą.

„JAV naftos ir gamtinių dujų pramonė pasirengusi dirbti su naująja administracija, kad įgyvendintų sveiko proto energetikos sprendimus už kuriuos balsavo amerikiečiai“, – sakė Mikeas Sommersas, JAV naftos instituto (angl. American Petroleum Institute) prezidentas ir direktorius.
21:402025 01 20
Pasaulio lyderiai sureagavo į Donaldo Trumpo sugrįžimą į Baltuosius rūmus

Viso pasaulio lyderiai sureagavo į Donaldo Trumpo sugrįžimą į Baltuosius rūmus, tardami sveikinimo žodžius ir ragindami palaikyti gerus santykius su šiuo nenuspėjamu lyderiu. 

Žemiau pateikiamos kai kurios pirmosios reakcijos po to, kai D. Trumpas buvo prisaikdintas antrajai kadencijai JAV prezidento poste.

Ukraina: „teisinga taika“

„Prezidentas D. Trumpas visada yra ryžtingas, o taikos per jėgą politika, apie kurią jis paskelbė, suteikia galimybę sustiprinti Amerikos lyderystę ir pasiekti ilgalaikę ir teisingą taiką, kuri yra svarbiausias prioritetas“, – pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

NATO: didesnės išlaidos


NATO vadovas Markas Ruttė nurodė, kad D. Trumpo sugrįžimas privers Aljansą padidinti išlaidas gynybai ir paskatins ginklų pramonę.

Izraelis: „geriausios dienos“ dar priešakyje

„Tikiu, kad dirbdami kartu vėl pakelsime JAV ir Izraelio aljansą į dar didesnes aukštumas“, – tvirtino Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu ir kartu pridūrė, kad „geriausios mūsų aljanso dienos dar priešakyje“.

JAV ir Italija susiduria su „pasaulinio masto iššūkiais“

„Esu tikra, kad mūsų šalių draugystė ir mus vienijančios vertybės toliau stiprins Italijos ir JAV bendradarbiavimą kartu sprendžiant pasaulinio masto iššūkius ir kuriant klestėjimo ir saugumo ateitį mūsų tautoms“, – socialiniuose tinkluose parašė Italijos premjerė Giorgia Meloni. Ji taip pat prakalbo apie Italijos vaidmenį „stiprinant JAV ir Europos dialogą“.

Prezidentas: Panamos kanalas ir liks Panamos

Panama karštai sureagavo į D. Trumpo pažadą, kad JAV „susigrąžins“ Panamos kanalą, sakydama, jog šio svarbaus vandens kelio kontrolė išliks jos rankose. „Kanalas yra ir liks Panamos“, – socialiniuose tinkluose paskelbtame pranešime teigė prezidentas Jose Raulis Mulino.

ES: „glaudus bendradarbiavimas“

„ES tikisi glaudžiai su jumis bendradarbiauti sprendžiant pasaulinio masto iššūkius, – tinkle „X" parašė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. – Kartu mūsų visuomenės gali užtikrinti didesnį klestėjimą ir sustiprinti bendrą saugumą.“

Indija: „brangus draugas“

„Tikiuosi vėl glaudžiai bendradarbiauti mūsų šalių naudai ir kurti geresnę pasaulio ateitį“, – pareiškė Indijos ministras pirmininkas Narendra Modis, pasveikindamas savo „brangų draugą“ D. Trumpą.

Kanada: „stipriausi“, kai bendradarbiaujame

„Esame stipriausi, kai bendradarbiaujame, tikiuosi bendradarbiauti su prezidentu D. Trumpu“, – pažymėjo Kanados premjeras Justinas Trudeau ir pridūrė, kad „Kanada ir JAV plėtoja sėkmingiausią ekonominę partnerystę pasaulyje“, – kiek anksčiau D. Trumpas pagrasino įvesti 25 proc. muitus Kanados importui.

Vokietija: „artimiausios sąjungininkės“

„JAV yra artimiausios mūsų sąjungininkės, o mūsų politikos tikslas visada yra geri transatlantiniai santykiai“, – pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.

20:312025 01 20
Emocinga Musko kalba: štai koks tas pergalės skonis

„Teslos“ vykdomasis vadovas Elonas Muskas, kuriam JAV prezidentas Donaldas Trumpas patikėjo vadovauti naujajam valdžios našumo departamentui, „Capital One Arena“ arenoje, švęsdamas savo bendražygio inauguraciją, pasakė entuziastingą kalbą, pareikšdamas – „štai koks tas pergalės skonis“, rašo CNN.

„Ir tai ne šiaip eilinė pergalė. Tai mūsų civilizacijos lūžio taškas. Žinote, yra rinkimų, kurie ateina ir praeina. O yra rinkimų, kurių baigtis, žinote, yra svarbi. Kai kurių – nesvarbi. Bet šie rinkimai buvo tie, kurie buvo labai svarbūs. Noriu jums padėkoti už tai, kas įvyko. Ačiū“, – rėmėjams kalbėjo E. Muskas.

„Mano širdis jums dėkinga. Jūs pasirūpinote mūsų civilizacijos ateitimi. Viskas tik jūsų dėka. Turėsime saugius miestus, pagaliau mūsų miestai bus saugūs, saugios sienos, protingos išlaidos, esminiai dalykai. Ar jūs įsivaizduojate, kaip bus šaunu, kai Amerikos astronautai kitoje planetoje pirmą kartą įbes mūsų vėliavą?“ – sakė „Tesla“ ir „SpaceX“ galva ir pridūrė: „Mes savo valdžios našumo departamentą išsiųsime į Marsą.“
20:142025 01 20
Panamos prezidentas sureagavo į Trumpo žodžius

JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo inauguracijos kalboje pirmadienį pareiškė, kad JAV gali „atsiimti“ Panamos kanalą, tačiau pastarosios šalies prezidentas neigia tokias D. Trumpo užgaidas, praneša AFP.

„Mes jį atidavėme ne Kinijai, o Panamai. Ir mes jį susigrąžinsime“, – D. Trumpas sakė kalbėdamas apie Ramųjį vandenyną ir Karibų jūrą jungiantį kanalą.

Panamos prezidentas Jose Raulis Mulino, komentuodamas apie D. Trumpo poziciją, visapusiškai ją atmetė.

„Kanalas yra ir liks Panamos“, – pareiškė jis.

Jis neigė D. Trumpo teiginius, kad šį kanalą valdo Kinija. Anot J. R. Mulino, į jo valdymą nesikišią jokia pasaulio valstybė.

Panamos kanalą nutiesė JAV, o jis buvo atidarytas 1914 m. Jis buvo perduotas Panamai 1999 m. gruodžio 31 d. pagal sutartį, kurią dviem dešimtmečiais anksčiau pasirašė tuometis JAV prezidentas Jimmy Carteris ir Panamos nacionalistas lyderis Omaras Torrijosas.
19:512025 01 20
D. Trumpas žada tarifais ir mokesčiais kitoms šalims paremtą prekybos politiką

Sakydamas savo inauguracijos kalbą Vašingtone, 47-asis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį žadėjo imtis tarifų ir mokesčių politikos kitų valstybių atžvilgiu, praneša AFP.

“Iš karto pradėsiu reformuoti mūsų prekybos sistemą, kad apsaugočiau Amerikos dirbančiuosius ir šeimas. Vietoje to, kad apmokestintume savo piliečius tam, jog kitos šalys praturtėtų, mes įvesime tarifus ir mokesčius kitoms valstybėms, kad praturtėtų mūsų piliečiai“, – D. Trumpas sakė Kapitolijuje.

Po pergalės prezidento rinkimuose 2024 m. lapkritį, D. Trumpas nusitaikė tiek į JAV sąjungininkus, tiek į priešininkus, užsimindamas apie naujus tarifus, kad pastūmėtų kitas valstybes imtis aktyvesnių veiksmų JAV rūpimais klausimais.

Dar prieš sugrįžimą į Baltuosius rūmus D. Trumpas žadėjo įvesti 25 proc. muitus iš Kanados ir Meksikos importuojamoms prekėms, jeigu jos aktyviau nekovos su neteisėta migracija, ir papildomą 10 proc. muitą prekėms iš Kinijos, jeigu pastaroji nebandys sumažinti į JAV patenkančio sintetinio opioido fentanilio kiekio. Rinkimų kampanijos metu D. Trumpas taip pat iškėlė idėją, kad iš Kinijos importuojamoms prekėms būtų taikomi daug didesni muitai – 60 proc. ar daugiau.

Tačiau pirmadienį jis nepaskelbė apie naujus muitus, kurie taikomi importuojamoms prekėms, kai pirkėjas iš JAV jas įsigyja užsienyje.

Tuo metu Baltieji rūmai pirmadienį paskelbė, kad D. Trumpo kadencijos metu visos institucijos imsis skubių priemonių, kad sumažintų augančias pragyvenimo išlaidas. Prezidentūra teigė, kad D. Trumpas pristatys visų pirma į JAV prioritetus orientuotą prekybos politiką, o Vašingtono vykdoma mokesčių politika nebus įsipareigojusi užsienio organizacijoms.

Savo kalboje D. Trumpas pakartojo planą įkurti Išorinę mokesčių tarnybą, kuri rinktų muitų mokesčius, žadėdamas iš užsienio pritraukti milžiniškas pinigų sumas.

„Amerikietiška svajonė netrukus sugrįš ir klestės kaip niekada anksčiau“, – žadėjo jis.

Tačiau kai kurie analitikai įspėjo, kad padidinti tarifai reikštų augančias kainas vartotojams ir ilgainiui atsilieptų bendrojo vidaus produkto (BVP) augimui.

Vis dėlto D. Trumpo rėmėjai pirštu bedė į kitus jo pasiūlymus, tokius kaip mokesčių ir reguliavimo mažinimas siekiant paskatinti ekonomikos augimą.

Kandidatas į JAV Iždo sekretorius postą Scottas Bessentas praeitą savaitę sakė Kongreso nariams nemanantis, kad didesnių tarifų kaina galiausiai gultų ant amerikiečių pečių.

Pirmadienį D. Trumpas taip pat paskelbė, kad bus įkurtas naujas Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE). Pastarajam vadovaus milijardierius Elonas Muskas ir verslininkas Vivekas Ramaswamy, kurie žada sumažinti federalines išlaidas 1 trln. JAV dolerių.

Nors DOGE būtų patariamoji institucija, tačiau jai politinę įtaką suteiktų E. Musko žinomumas ir didelė įtaka D. Trumpo aplinkai.
19:302025 01 20
Kas vyks toliau?

D. Trumpas dalyvauja šventiniuose Kongreso pietuose – ši tradicija prasidėjo dar 1897 metais.

Po pietų JAV prezidentas ir jo komanda iš pakylos, pastatytos priešais Baltuosius rūmus Pensilvanijos prospekte, stebės šventinį paradą.

Paskui vyks į „Capital One Arena“, kur jo lauks rėmėjai. Ten D. Trumpas pasirašys ir daugybę įsakų, nedelsiant aktyvuosiančių tam tikrus jo sumanytos programos aspektus.
19:242025 01 20
Bideno atsisveikinimas: įvertino Trumpo tikslus, dėkojo komandai

Buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas lakoniškai atsiliepė apie skambiais pareiškimais persmelktą prezidento Donaldo Trumpo inauguracinę kalbą, skelbia CNN.

„Turime padaryti žymiai daugiau. Šiandien girdėjome inauguracinę kalbą, bet, žinote, iš tikrųjų turime padaryti dar daugiau“, – buvusių padėjėjų apsuptyje „Joint Base Andrews“ oro uosto angare pareiškė J. Bidenas, ir prapliupo juoktis.

Susirinkusiems J. Bidenas pareiškė, jog „palieka postą, bet nebaigia kovos“, ir paragino „visais įmanomais būdais išlikti įsitraukus į procesus“.

Kartu su buvusia pirmąja ponia Jill Biden J. Bidenas padėkojo ir savo komandai.

„Nė vienas prezidentas nepasirenka, kada įeiti į istoriją. Bet gali pasirinkti komandą, su kuria tą padarys.

Ir mes pasirinkome geriausią komandą pasaulyje“, – kalbėjo buvęs prezidentas, ragindamas pastaruosius ketverius metus vertinti „su pasididžiavimu“.

J. Bideno teigimu, jam „buvo didžiulė garbė dirbti jūsų prezidentu“ ir pateikė instrukciją, iš kokios perspektyvos vertėtų vertinti jo kadenciją: „Įsiminkite mano žodžius: ateitis parodys, kad tai, ką nuveikėme, buvo didžiausias istorijoje indėlis į Amerikos gerovę“.

Bidenai išskrido į Kaliforniją, Santą Ynezą.
19:082025 01 20
Trumpas prisiekdamas nepadėjo rankos ant Biblijos

Melania Trump prie tada dar būsimojo prezidento Donaldo Trumpo stovėjo laikydama dvi Biblijas, tačiau dabar jau 47-asis Jungtinių Valstijų prezidentas, pakėlęs dešinę sakydamas priesaiką, kairiosios ant nė vienos iš jų rankos taip ir nepadėjo.

Jokio teisinio reikalavimo priesaiką duodančiam prezidentui būtinai padėti ranką ant Biblijos nėra.

Remiantis Jungtinių Valstijų Konstitucijos VI straipsnio 3-uoju punktu, skirtu priesaikoms, šalies Kongreso, valstijų įstatymo leidybos bei vykdomosios valdžios ir teismų sistemos pareigūnai „prisiekia“ gerbti Konstituciją. Tačiau Konstitucijoje akcentuojama, kad „joks religinis testas niekada nebus laikomas būtinu Jungtinėse Valstijose užimti valstybines pareigas“.
18:242025 01 20
K. Budrys: esame pasiruošę su D. Trumpo administracija diskutuoti apie iššūkius, susijusius su NATO ateitimi


Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys tikina esąs pasiruošęs diskutuoti su pirmadienį naujai prisiekusio Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Donaldo Trumpo administracija apie iššūkius, susijusius su NATO ateitimi ir Europos saugumu.

„Mes pasiruošę diskutuoti apie įvairius klausimus ir iššūkius, susijusius su NATO ateitimi ir saugumu, susijusius su tuo, kaip sustabdyti Rusijos agresiją. Tai yra viena iš mūsų žinučių. Tai ne tik apie karą, kuris turi būti sustabdytas Ukrainoje, bet taip pat ir apie agresiją, kuri turi būti sustabdyta“, – Berlyne surengtoje spaudos konferencijoje teigė K. Budrys.

„Ir, žinoma, reikia kalbėti apie Ukrainą ir būtinybę toliau ją remti. Vienas iš šių diskusijų elementų ir vienas iš laimėjimų, kuriais jau galime pasidalyti, yra mūsų dvišalis bendradarbiavimas“, – akcentavo jis, vildamasis, kad santykiai su naujojo JAV prezidento administracija bus konstruktyvūs.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock taip pat antrino K. Budriui, akcentuodama, kad JAV yra svarbiausia Vokietijos sąjungininkė.

„JAV yra svarbiausia mūsų sąjungininkė, todėl glaudžiai bendradarbiausime su naująja JAV administracija. Žinoma, mes, europiečiai, taip pat kaip ir naujoji JAV administracija, priimame politinius sprendimus remdamiesi savo europiniais ir Vokietijos interesais“, – sakė ministrė, akcentuodama Europos Sąjungos (ES) vienybės svarbą.

Visgi ji pripažino, kad kai kuriais klausimais Europos ir naujojo JAV prezidento D. Trumpo pozicijos išsiskiria.

„Nesame naivūs. Žinoma, naujojo prezidento vadovaujamos JAV politikos nuomonė, pavyzdžiui, dėl klimato, prekybos ir tarptautinės tvarkos, skirsis. Kalbant apie kai kuriuos išsakytus pareiškimus, akivaizdu, kad mūsų požiūris skiriasi, todėl mes, europiečiai, turime stovėti ant savo kojų. Turime ryžtingiau ginti savo laisvę ir taiką“, – sakė A. Baerbock.

„Tačiau taip pat esu įsitikinusi, kad jei visi norėsime dirbti kartu, kartu su JAV rasime būdų, kaip spręsti didžiuosius šių laikų iššūkius“, – pridūrė ji.

ELTA primena, kad pirmadienį Kapitolijaus rūmuose prisiekęs D. Trumpas oficialiai tapo 47-uoju JAV prezidentu.
18:002025 01 20
D. Trumpas sako buvęs išgelbėtas Dievo, kad padarytų Ameriką vėl didžią

Sakydamas inauguracinę kalbą kaip 47-asis JAV prezidentas, Donaldas Trumpas pareiškė buvęs išgelbėtas Dievo, kad padarytų Ameriką vėl didžią.

„Mane Dievas išgelbėjo ne be reikalo“, – kalbėdamas JAV Kapitolijuje sakė D. Trumpas, omenyje turėdamas pasikėsinimą į jo gyvybę rinkiminės kampanijos metu. 

„Dievas mane išgelbėjo, kad padaryčiau Ameriką vėl didžią“, – teigė jis.

Kiek anksčiau D. Trumpas davė priesaiką ir oficialiai tapo 47-uoju JAV prezidentu. Prisaikdinimo ceremonija vyko Kapitolijaus rotondoje dėl lauke tvyrančio šalčio. Kartu prisiekė ir naujasis viceprezidentas J. D. Vance‘as.
18:002025 01 20
D. Trumpą pasveikinęs V. Zelenskis tikisi „teisingos taikos“ Ukrainoje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pasveikino Donaldą Trumpą su inauguracija ir sakė, kad jo sugrįžimas į Baltuosius rūmus atveria „galimybę“ pasiekti „teisingą taiką“ Ukrainoje.

„Šiandien yra pokyčių diena, o taip pat ir vilties diena išspręsti daugelį problemų, įskaitant pasaulinius iššūkius“, – socialinėje žiniasklaidoje sakė V. Zelenskis. „Prezidentas Trumpas visada yra ryžtingas, o jo paskelbta taikos per jėgą politika suteikia galimybę sustiprinti Amerikos lyderystę ir pasiekti ilgalaikę ir teisingą taiką, kuri yra svarbiausias prioritetas“, – pridūrė jis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (22)
Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės