Tą pačią dieną, kai buvo prisaikdintas Jungtinių Valstijų prezidentu, Donaldas Trumpas pasirašė vykdomąjį įsaką devyniasdešimčiai dienų įšaldyti užsienio paramą. Tokiu sprendimu piktinasi federalinių darbuotojų profesinės sąjungos, kurios jau kreipėsi į teismą, argumentuodamos, jog tai – „Konstitucijai prieštaraujantys neteisėti veiksmai“, sukūrę „globalią humanitarinę krizę“.

Deja, įsakas įsigaliojo tą pačią akimirką – ir iškart pakenkė labiausiai pažeidžiamiems Pietų Afrikos gyventojams, rašo „Sky News“.

Bandydama suvirškinti naujieną, moteris pradeda graudintis. Kaip ir daugumai miesto sekso darbuotojų, nemokamos seksualinės sveikatos klinikos jai gyvybiškai svarbios.

ŽIV nešiojanti sekso darbuotoja su „Sky News“ pasidalijo siuntimu iš uždarytos klinikos ir atskleidė šiuo metu išgyvenanti paniką – laukia, ar galės užsiregistruoti kitoje klinikoje.

Pietų Afrikos Respublika – viena iš pasaulio šalių, kur ŽIV/AIDS problemos vienos opiausių. Čia ŽIV nešioja mažiausiai 8,5 mln. žmonių – tai net ketvirtadalis visų pasaulio atvejų.

Nemokamas ir visiems prieinamas priešekspozinis ŽIV gydymas pietinėje Afrikoje tapo įmanomas JAV prezidentui George’ui W. Bushui 2003 metais pasirašius JAV prezidento skubios pagalbos AIDS planą (PEPFAR). PEPFAR laikomas viena iš sėkmingiausių užsienio pagalbos programų istorijoje, o Pietų Afrikos Respublika – didžiausia šių lėšų naudotoja.

D. Trumpo priimtas užsienio paramos įšaldymas sustabdė ir šią programą, tad tie, kurie XXI amžiaus pradžioje atlaikė tokius iššūkius kaip ŽIV epidemija ir AIDS neigimo taktika, ir vėl atsidūrė pažeidžiamiausių pozicijoje.

„Tada nebuvo vaistų. Valdžia mums sakė gydytis burokėliais ir česnaku. Mūsų valdžia nebuvo pajėgi suteikti mums gydymo, tad laimėti šį mūšį buvo beprotiškai sunku. Dabar didžiausias iššūkis tas, kad teks vėl kovoti – tarsi kas būtų atsukęs laiką atgal“, – teigia Sovete gyvenanti ŽIV nešiojanti aktyvistė ir motina Nelly Zulu.

N. Zulu teigimu, nemokamas gydymas išgelbėjo jos ir 21 metų sūnaus, kuriam ŽIV nustatytas, kai jam buvo tik ketveri, gyvybę.

„Man tai labai padėjo, nes, jeigu nebūčiau gavusi gydymo, greičiausiai jau būčiau mirusi – gal net ir mano sūnus. Dabar labiausiai nerimauju dėl besilaukiančių moterų. Nenoriu, kad jos turėtų patirti tai, ką patyriau aš – gyvenimą, kokį gyvenau. Labai bijau, kad mes vėl įkrisime į tą krizę“, – sako moteris.

Pietų Afrikos Respublikos pilietinės visuomenės organizacijos parengė bendrą atvirą laišką, kuriame ragina valdžią pasirūpinti koordinuotu atsaku, kaip spręsti nepaprastąją sveikatos priežiūros situaciją, kilusią JAV įšaldžius užsienio paramą.

Laiške teigiama, kad beveik milijonas pacientų, gyvenančių su ŽIV diagnoze, tiesiogiai pajuto D. Trumpo sprendimą stabdyti paramą, o neseniai JAV valstybės sekretoriaus Marco Rubio įsakas tęsti gyvybes gelbėjančią paramą „neapima veiklų, susijusių su abortais, šeimos planavimu, lytimi ar įvairove, įtraukties ideologijos programomis, lyties keitimo operacijomis ir kita tiesiogiai gyvybių negelbėjančia pagalba“.

Pietų Afrikos sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad tik 17 proc. visų ŽIV/AIDS fondų atkeliauja iš PEPFAR, tačiau statistiniai duomenys yra viena, o reali situacija – viskas kas kita.

Pirmadienį Pietų Afrikos Respublikos sveikatos ministras, mokslų daktaras Aaronas Motsoaledi buvo susitikęs su naująja JAV atstove PAR reikalams Dana Brown, su kuria aptarė dvišalį bendradarbiavimą sveikatos klausimas.

Po susitikimo išplatintame pareiškime teigiama: „Ministerijos ir JAV ambasados komunikacijos šaltiniai atviri, ir toliau diskutuosime gyvybes gelbėjančios partnerystės klausimais. Kol bus gauta daugiau informacijos, ministras ragino visus asmenis, vartojančius antiretrovirusinius vaistus, jokiu būdu nenutraukti šio gyvybę gelbstinčio gydymo.“

Žiniasklaida: JAV teismas nurodė sustabdyti planus atleisti USAID darbuotojus

JAV teismas penktadienį vakare nurodė prezidento Donaldo Trumpo administracijai sustabdyti savo planus atleisti iš darbo maždaug 2 200 JAV pagalbos plėtrai agentūros USAID darbuotojų, praneša JAV žiniasklaida.

Du darbuotojų atstovai pirmiau buvo pateikę ieškinį, kuriame teigė, kad D. Trumpo vyriausybė neturi įgaliojimų atleisti darbuotojus, penktadienį pranešė keletas žiniasklaidos organizacijų, tarp jų – „The New York Times“. Teisėjas nurodė, kad šis draudimas yra laikinas ir galios, kol tęsis ginčas teisme.

Pirmiau šią savaitę JAV vyriausybė paskelbė, kad visi „tiesiogiai pasamdyti darbuotojai“, bet kurioje pasaulio šalyje dirbantys šiai agentūrai, nuo penktadienio 23.59 val. darbdavio iniciatyva išleidžiami mokamų atostogų – šis nurodymas galioja ir svarbias pareigas einančiam personalui.

Pasak žiniasklaidos, JAV valstybės sekretorius Marco Rubio apskaičiavo, kad būtiniausiais gali būti laikoma mažiau nei 300 agentūros darbuotojų, todėl jiems šis nurodymas dėl priverstinių atostogų negalioja.

Agentūroje dirba maždaug 10 000 žmonių, du trečdaliai jų – už Jungtinių Valstijų ribų. Ne visi iš jų yra tiesioginiai USAID darbuotojai, tarp jų yra ir vietinių rangovų.

D. Trumpas sausį, kol bus atliktas auditas, įšaldė agentūros lėšas, o toks jo sprendimas turėjo įtakos daugybei visame pasaulyje vykdomų iniciatyvų.

USAID yra viena iš didžiausių pagalbos agentūrų pasaulyje ir yra atsakinga už JAV Vyriausybės humanitarinę pagalbą, teikiamą besivystančioms ir krizę išgyvenančioms šalims.

D. Trumpas ne kartą teigė, kad jai vadovauja „radikalūs bepročiai“, trukdantys jam įgyvendinti jo principu „Amerika pirmiausia“ pagrįstą užsienio politikos darbotvarkę.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (31)