Kaip pavyzdį jis pateikia „New York Times“ antraštę „Auga susirūpinimas dėl vyriausiųjų kariuomenės pareigūnų etikos“. Tai iliustruoja, – sako jis, – iš visų JAV kariuomenės pareigūnų per paskutinį dešimtmetį ir dar seniau įvykdytų prasižengimų, „susirūpinimą“ dėl kariškių „etikos“ sukėlė tik neištikimybės skandalai.

Nepaisant to, kai kurie pastaruoju metu padaryti atradimai itin vertingi, ypač susiję su FTB elgesiu ir JAV vykdomos gyventojų ir atvykėlių sekimo programos ribomis, rašo „The Guardian“.
Visa pasaulio žiniasklaida skelbia, jog FTB tyrimą inicijavo Jill Kelley – JAV Tampos miesto visuomenės veikėja, besibičiuliavusi su D. Petraeusu ir jo šeima (ir, kaip teigiama, palaikiusiai šiltus ryšius su generolu Johno Allenu, pasižymėjusiu per karą Afganistane). Moteris gavo keistų anoniminių elektroninių laiškų, kuriuos palaikė grasinančiais. Persigandusi amerikietė pasikalbėjo su vienu FTB agentu dirbančiu pažįstamu – FTB pradėjo tyrimą, kurio pagrindinis tikslas buvo įvardyti anonimo, siuntinėjančio jai keistus elektroninius laiškus, tapatybę.

Štai jums pirmasis nerimą keliantis faktas: atrodo, jog šiam reikalui FTB skyrė didžiules pajėgas ir ėmėsi vykdyti gana agresyvią sekimo misiją. Ir visa tai tik norint padaryti asmeninę paslaugą vieno iš agentų bičiulei - išsiaiškinti, kas drumsčia jos ramybę. Kaip skelbia „Daily Beast“, J. Kelley gauti esą grasinantys elektroniniai laiškai buvo kaip reta banalūs ir tikrai neverti FTB tyrimo.

„Elektroniniai laiškai, kurios praėjusios vasaros pradžioje Jill Kelley parodė bičiuliui iš FTB, tikrai nebuvo pavydžios meilužės perspėjimai „laikykis atokiai nuo mano vaikino“, - „The Daily Beast“ sakė šaltinis.

Paula Broadwell
„Laiškai panašesni į „Kas manai esanti? Vaikščioji išdidžiai po bazę... Nemanyk, kad esi pranašesnė už kitus“, - pridūrė šaltinis, dar visai neseniai priklausęs Amerikos žvalgybos bendruomenės elitui, todėl nenorintis atskleisti savo tapatybės.

Šaltinis skelbia, jog elektroniniuose laiškuose apie generolą D. Petraeusą buvo užsiminta tik kartą, tačiau užuomina buvo netiesioginė ir tikrai nieko nepasakanti apie asmeninius santykius, ar juo labiau tai, kad būtent jis ir buvo laiškų autorės įtūžio priežastis.

J. Kelley bičiulis iš FTB elektroninius laiškus parodė kibernetinio skyriaus specialistams, dirbantiems biure Tampoje. Jie taip pat atkreipė dėmesį, jog laiškuose jokių tiesioginių grasinimų nėra.

„Jokių „aš tave nužudysiu“ ar „pelenais paversiu tavo namus“ – laiškai tikrai nebuvo baisūs. Tyrimas buvo inicijuotas vien dėl J. Kelley pažinties su FTB agentu“, - įsitikinęs šaltinis.

Teiginį, jog FTB tyrimą inicijavo asmeniniai motyvai, iliustruoja ir faktas, jog tyrimo besiėmusiam „agentui buvo liepta nuo vasarą vykusio tyrimo nusišalinti – jo vadovams kilo įtarimų esą jis asmeniškai įsipainiojęs į visą šį reikalą“. Ir iš tikrųjų – „tyrimą prižiūrėję pareigūnai labai greitai suprato, kad agentas pernelyg įsipainiojęs“. Paaiškėjo, jog jis netgi siuntė savo pusnuogio nuotraukas poniai J. Kelley – dabar jo elgesį tiria FTB vidaus reikalų Profesinės atsakomybės biuras“.

Įdomiausia, jog FTB pradėjo tokio masto tyrimą neturėdamas jokių įrodymų dėl galimos nusikalstamos veikos. Baisiausia, jog FTB tokiais atvejais nereikia jokio kratos orderio.
Laiškus siuntinėjusio asmens paskyra buvo anoniminė, todėl tyrėjams teko pasinaudoti specialiais metodais – jie aiškinosi, prie kokių kitų elektroninio pašto paskyrų jungiamasi iš to paties kompiuterio, ir, aišku, taip nustatė siuntėją.

„Galiausiai jie nustatė, jog pagrindinė įtariamoji – ponia Broadwell, agentai gavo prieigą prie jos pagrindinės elektrinio pašto paskyros. Jos pašto dėžutėje jie aptiko intymių ir pikantiškai atvirų laiškų iš kitos paskyros, kurios vartotojo taip pat nepavyko iš karto nustatyti. Tyrėjai vėliau išsiaiškino – ji priklausė D. Petraeusui. Imta tirti, ar kartais nebuvo įsilaužta į D. Petraeuso elektroninio pašto paskyrą ir ar niekas, prisidengęs jo vardu, nesiuntinėjo tokių kompromituojančių laiškų“, - pasakoja šaltinis.

Davidas Petraeusas
O viskas prasidėjo nuo kelių niekuo neišsiskiriančių elektroninių laiškų, pasiekusių moterį, turėjusią draugų FTB. FTB susekė, kur gyvena ponia Broadwell, išsiaiškino viską apie jos elektroninio pašto paskyras, perskaitė visus jos gautus laiškus, nustatė jos mylimojo (kuris, kaip paaiškėjo, ir buvo D. Petraeusas) tapatybę, greičiausiai perskaitė ir visus jo elektroninius laiškus. Ir visa tai buvo daroma be jokio rimto pagrindo. Tyrimo rezultatai kelia šypseną – agentai aptiko viso labo švelnią „kibernetinio priekabiavimo“ formą ir nieko daugiau.

Bet skandalas dėl ne visada teisėtos ir įžūlios sekimo programos atnešė ir apčiuopiamos naudos – Amerikos nacionalinio saugumo žvaigždės skaudžiai nuleistos ant žemės tos pačios sekimo sistemos, kurią pačios įgyvendino ir kuriai išdidžiai vadovavo. Kaip teigia Trevoras Timmas iš „Electronic Frontier Foundation“: „Ir kas galėjo pagalvoti, kad JAV sekimo programą sustabdyti taip paprasta – tereikėjo palaukti, kol ji išaugs tokia didelė ir pati save suės“.

Remiantis šiuo metu žinomais faktais, labiausiai D. Petraeuso sekso skandale nerimą kelią ir glumina ne jo amoralumas, bet tai, kas tą tiesą atskleidė – nebekontroliuojama ir įžūli JAV vykdoma šalies žmonių sekimo programa. Todėl reikia domėtis ne D. Petraeuso meilės reikalais, tačiau pačiu FTB ir jo sukurta pražūtinga sekimo mašina, teigiama „Guardian“ žurnalisto komentare.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (17)