Apie tai pranešė BBC.
Šis žingsnis gali nulemti teisinius veiksmus.
Abi šalys dabar gali imtis veiksmų pateikti dosjė kokiam nors tarptautiniam teisėjui ar organizacijai, priduriama pareiškime.
Olandija ir Australija mano, kad Rusijai tenka dalis atsakomybės dėl oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 skridusio lėktuvo numušimo, sakoma Nyderlandų vyriausybės pareiškime.
Jis buvo išplatintas kitą dieną po to, kai tarptautiniai tyrėjai paskelbė išvadas, jog raketa BUK, kuria buvo numuštas lėktuvas, buvo atvežta iš Rusijos kariuomenės brigados Kurske.
Penktadienį išplatintame pareiškime Australijos užsienio reikalų ministrė Julie Bishop ir generalinis prokuroras Christianas Porteris pažymėjo, jog Nyderlandų specialistų vadovautų ekspertų išvada, kad lėktuvą 2014 metų liepos 17 dieną numušė BUK sistema, priklausanti Rusijos kariuomenės 53-ajai brigadai, yra labai reikšminga.
„Remiantis ekspertų radiniais, vienintelė išvada, kuri skambėtų racionaliai, yra ta, kad Rusija su tuo tiesiogiai susijusi“, – teigiama pranešime.
„Šį vakarą Australija ir Nyderlandai perspėjo Rusijos Federaciją, kad mes ją laikome atsakinga numušus lėktuvą. Išsakėme pageidavimą kalbėtis ir aptarti visas aplinkybes, susijusias su tragiška nekaltų žmonių žūtimi“, – rašoma dokumente.
Pareiškimo autoriai sako, kad Rusija už savo veiksmus privalo atsakyti.
Jie teigia, kad Rusijos Federacija privalės atsakyti pagal tarptautinės teisės nuostatas, tačiau Nyderlandų tyrėjai dės pastangas, kad už šią tragediją atsakytų ir individualūs asmenys.
„Reisu MH17 skridusio (lėktuvo) numušimas sukėlė neįsivaizduojamas kančias“, – kitą dieną po olandų vadovaujamos Jungtinės tyrėjų komandos (JIT) naujausių išvadų sakė Olandijos užsienio reikalų ministras Stefas Blokas.
„Remdamiesi JIT išvadomis Nyderlandai ir Australija dabar yra įsitikinę, kad Rusija atsakinga už BUK įrenginio, kuris buvo panaudotas numušant (lėktuvą), dislokavimą. Vyriausybė dabar žengia kitą žingsnį, oficialiai laikydama Rusiją atsakinga“, – pridūrė ministras.
„Nyderlandai ir Australija pasirinko žengti teisiniu keliu“, – rašoma minimame vyriausybės pareiškime.
Australijos užsienio reikalų ministrė Julie Bishop savo ruožtu paragino tarptautinę bendriją palaikyti Kanberą ir Hagą.
„Tai yra grėsmė tarptautiniam saugumui, – sakė ministrė. – Jei kariškių ginklai dislokuojami karo zonoje ir panaudojami civiliniam lėktuvui numušti, kyla grėsmė tarptautiniam saugumui, todėl raginame visas šalis informuoti Rusijos Federaciją, kad jos elgesys nepriimtinas.“
ES ir NATO ragina Rusiją prisiimti atsakomybę
Europos Sąjunga ir NATO penktadienį paragino Rusiją prisiimti atsakomybę dėl Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 skridusio lėktuvo numušimo virš Rytų Ukrainos 2014 metais.
Šis raginimas paskelbtas tarptautiniams tyrėjams priėjus prie išvados, kad raketa, kuria virš Ukrainos buvo numuštas šis lėktuvas, buvo atvežta iš vienos rusų kariuomenės brigados.
„Europos Sąjunga ragina Rusijos Federaciją prisiimti atsakomybę ir visapusiškai bendradarbiauti siekiant užtikrinti atskaitomybę“, – sakoma ES užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini paskelbtame pareiškime.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas atskirame pareiškime pažymėjo, kad Olandijai ir Australijai penktadienį paskelbus, jog laiko Rusiją atsakinga už orlaivio numušimą virš Rytų Ukrainos, jis taip pat ragina Maskvą prisiimti atsakomybę.
Ketvirtadienį Nyderlandų vadovaujama Jungtinė tyrėjų komanda (JIT) „priėjo prie išvados, kad BUK-TELAR, kuria buvo numuštas (reiso) MH17 (lėktuvas), buvo iš 53-osios priešlėktuvinių raketų brigados, įsikūrusios Kurske Rusijoje“, sakė olandų tyrėjas Wilbertas Paulissenas.
„53-ioji brigada yra Rusijos ginkluotųjų pajėgų dalis“, – spaudos konferencijoje Nyderlanduose sakė jis.
Iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs „Malaysia Airlines“ laineris „Boeing 777“, kuriame buvo 298 žmonės, 2014 metų liepos 17 dieną buvo numuštas virš prorusiškų separatistų kontroliuotos teritorijos Ukrainos rytinėje Donecko srityje.
Žuvo visi lėktuve buvę žmonės, daugiausia olandai. Tačiau tarp aukų yra 17 valstybių piliečių, įskaitant australus, britus, malaiziečius ir indoneziečius.
Anksčiau tyrėjai buvo padarę išvadą, kad lėktuvas buvo numuštas rusų gamybos raketų sistema BUK, atvežta iš Rusijos ir panaudota Maskvos remiamų separatistų kontroliuotoje teritorijoje Ukrainoje. Tačiau tyrėjai tiesiai nenurodė, kas konkrečiai paleido raketą.
Dabar komanda pagal filmuotą medžiagą ir nuotraukas kruopščiai atkūrė kelią, kuriuo kolona su minima raketa atvyko iš Kursko, per sieną į Ukrainą.
„(Tyrėjai) nustatė, kad minima BUK-TELAR turi virtinę unikalių ypatybių. Šios ypatybės ... pasitarnavo kaip tam tikras raketos pirštų atspaudas“, – pridūrė W. Paulissenas.
Tyrėjai didžiausią dėmesį skiria maždaug 100 žmonių, įtariamų „aktyviu vaidmeniu“ per minimą incidentą, bet viešai jokių įtariamųjų vardų nėra paskelbę.
Vyriausiasis tyrėjas Fredas Westerbeke ketvirtadienį sakė, kad vyksta jau paskutinė tyrimo fazė, bet pridūrė, kad „darbo dar yra“.
Pastaraisiais metais tyrėjai „gavo daug įrodymų, bet dar nėra pasirengę“ imtis veiksmų dėl kaltinimų pareiškimo, spaudos konferencijoje sakė jis.
Olandų pareigūnai yra paskelbę, kad bet kokių areštuotų įtariamųjų teismas vyks Nyderlanduose pagal bendram tyrimui vadovaujančių šalių susitarimą.
Maskva ketvirtadienį atmetė Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 skridusio lėktuvo numušimą tiriančių tarptautinių tyrėjų išvadas, kad raketa, kuria virš Ukrainos buvo numuštas šis lėktuvas, buvo atvežta iš vienos rusų kariuomenės brigados.
„Nė viena priešlėktuvinių raketų sistema iš Rusijos Federacijos niekada nekirto Rusijos ir Ukrainos sienos“, – Gynybos ministerijos pranešimą citavo šalies naujienų agentūros.
Ministerija apkaltino Ukrainą dėl tragedijos, nusinešusios 298 gyvybes, ir sakė pateikusi įrodymų, kurie „rodo, kad Ukrainos daliniai naudojo (Sovietų Sąjungoje sukurtas) raketas BUK“.
„Bellingcat“: pervežant BUK sistemą į Ukrainą, dalyvavo Rusijos karinės žvalgybos pareigūnas
Tyrimų grupės „Bellingcat“ atstovai skelbia dar vieną išvadą. Nustatyta, kad Andrejus Ivanovičius arba Orionas, figūruojantis tarptautinio MH17 reiso keleivinio lėktuvo numušimo byloje, yra Rusijos Federacijos Generalinio štabo vyriausiosios žvalgybos valdybos pareigūnas Olegas Vladimirovičius Ivanikovas, rašo rbc.ua.
Apie tai skelbia „Conflict Intelligence Team“.
„Belllingcat“ komanda, leidinys „The Insider“ ir kiti tyrėjai išsiaiškino, kad Andrejus Ivanovičius arba Orionas, dalyvavęs perkeliant į Ukrainą sistemą BUK, kuri ir numušė MH17, yra Rusijos vyriausiosios žvalgybos valdybos pareigūnas Olegas Vladimirovičius Ivanikovas. Seniau jis buvo Pietų Osetijos gynybos ministras“, – teigiama pranešime.