„Kaip rodo mūsų prognozės, galima sakyti, kad UMP (Prezidentinės daugumos sąjungos) kandidatas (I. O. Guelleh) buvo išrinktas per pirmąjį rinkimų ratą“, – penktadienį, premjeras Abdoulkaderas Kamilas Mohamedas paskelbė per nacionalinę televiziją.

Kaip ir per ankstesnius rinkimus 2011 metais, toks pranešimas buvo paskelbtas dar nebaigus skaičiuoti balsų, bet nurodoma, kad 68 metų I. O. Guelleh lengvai surinko daugiau negu 50 proc. balsų, kad išvengtų antrojo rato.

Pranešama, kad sostinėje ir jos tankiai apgyventame bei nutriušusiame priemiestyje Balbaloje prezidentas surinko apie tris ketvirtadalius balsų, kai abiejų miestų gyventojai sudaro apie 60 proc. šioje mažytėje Rytų Afrikos valstybėje gyvenančių žmonių.

Balso teisę turėjo apie 187 tūkst. žmonių – apie penktadalis gyventojų.

„Džibučio žmonės ėjo išminties, stabilumo, saugumo ir plėtros keliu“, – pareiškė premjeras.

Kai kurios opozicijos partijos ragino balsavimą boikotuoti, kaip ir per ankstesnius balsavimus. Kadangi rinkėjai buvo mažai aktyvūs visą dieną, rinkimų komisija pratęsė balsavimą viena valanda iki 16 val. Grinvičo (19 val. Lietuvos) laiku.

Dėl prezidento posto šalyje, kuri yra Raudonosios jūros vartai, varžėsi šeši kandidatai.

Džibutis dėl savo strategiškai svarbios padėties ir galimybių įkurti karines bazes domina tokias pasaulio galiūnes kaip JAV, Prancūzija ir Kinija.

I. O. Guelleh visada būdavo aiškus favoritas, varžydamasis su susiskaldžiusia opozicija šioje buvusioje Prancūzijos kolonijoje.

Valstybės vadovas, kuris atrodė atsipalaidavęs ir šypsojosi, anksti penktadienį atidavė savo balsą Džibučio miesto centre, lydimas žmonos.

„Esu labai užtikrintas, – sakė jis. – Manau, rinkimai vyks gerai.“

Opozicijos skundai

Keli opozicijos kandidatai skundėsi, kad jų atstovai buvo neįleisti į kai kurias balsavimo apylinkes.

„Reikalaujame, kad vyriausybė tai ištaisytų ir organizuotų skaidrius, laisvus, sąžiningus ir teisingus rinkimus“, – naujienų agentūrai AFP sakė nepriklausomas kandidatas Jama Abderahamanas Djama.

875 tūkst. gyventojų turintis Džibutis faktiškai tėra uostas su nedidele apylinkių teritorija, bet jis yra labai svarbus, kadangi šios šalies vandenys yra vieni judriausių pasaulyje laivybos kelių.

Šioje šalyje yra vienintelė Afrikoje JAV nuolatinė karinė bazė, kurią Vašingtonas naudoja operacijoms netoliese esančiame Jemene kitapus Adeno įlankos. Iš jos taip pat rengiamos misijos prieš islamistų judėjimą „al Shebab“ Somalyje ir Arabijos pusiasalio „al Qaeda“ (AQAP).

I. O. Guelleh laimėjo rinkimus ir 2011 metais, tada pelnęs 80 proc. balsų, kai parlamentas pakeitė konstituciją, atverdamas galimybę jam siekti trečios kadencijos.

Po parlamento rinkimų 2013-asiais, kai I. O. Guelleh partija UMP laimėjo surinkusi 49 proc., opozicija piktinosi dėl numanomų klastojimų ir pareikalavo įkurti nepriklausomą rinkimų komisiją, bet tai niekada nebuvo padaryta.

Opozicijos grupės skundėsi dėl teisės į susirinkimus varžymų prieš balsavimą, o žmogaus teisių organizacijos smerkė politines represijas ir pagrindinių teisių pažeidimus.

Šią savaitę viena Britanijos nacionalinio transliuotojo BBC reporterių grupė buvo sulaikyta, apklausta, o galiausiai deportuota, kai paėmė interviu iš opozicijos lyderio.

Džibutis pradėjo didelius infrastruktūros plėtros projektus, turinčius paversti šalį regioniniu prekybos ir paslaugų centru, naudodamas lėšas, kurių didžiąją dalį pasiskolino iš Kinijos, planuojančios ten įsirengti karinę bazę.

Nors šalis sulaukė didelių investicijų, ekonomika sparčiai auga, keturi penktadaliai Džibučio žmonių gyvena skurde.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)