„Esame pasirengę ir norime kalbėtis su visomis partijomis“, – sakė vienas iš AfD lyderių Tino Chrupalla, perspėdamas, kad „nebus politikos be AfD“.

Prieš imigraciją nusistačiusi partija pirmą kartą istorijoje pirmavo rinkimuose buvusios Rytų Vokietijos Tiuringijos žemėje, surinkusi apie 33 proc. balsų, o kaimyninėje Saksonijoje užėmė antrąją vietą.

Tačiau sekmadienio rinkimų nugalėtojai Tiuringijoje bus sunku sudaryti veiksmingą daugumą, nes kitos partijos ne kartą atmetė galimybę bendradarbiauti su AfD.

Prisiminimas apie nacius, kurie taip pat pasiekė pirmąją sėkmę Tiuringijos žemės rinkimuose, paverčia bendradarbiavimą su kraštutinių dešiniųjų partijomis dideliu tabu.

„Rinkėjai žino, kad mes nesudarinėjame koalicijų su AfD“, – sakė konservatyviosios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) generalinis sekretorius Carstenas Linnemannas.

Bet T. Chrupalla paragino kitas partijas atsisakyti savo ilgalaikės „užkardos“ nuo AfD ir verčiau gerbti rinkėjų valią.

„Protinga vyriausybė“

Saksonijoje CDU tik nežymiai aplenkė AfD, surinkusi 32 proc. balsų, o Tiuringijoje liko antra.

Konservatoriai vis dar tikisi vadovauti kitai Tiuringijos vyriausybei, o jų pagrindinis kandidatas Mario Voigtas ragina sudaryti „protingą vyriausybę“ CDU vadovaujamoje koalicijoje.

Tuo tarpu prieštaringai vertinamas vietinis AfD lyderis Bjoernas Hoecke pareiškė, kad jo partija yra „Tiuringijos žmonių partija“. „Mums reikia permainų, o permainos ateis tik su AfD“, – sakė jis, sveikindamas „istorinį rezultatą“.

B. Hoecke dažnai kėlė pasipiktinimą savo atvirais pasisakymais ir šiais metais du kartus gavo baudą už tai, kad sąmoningai naudojo uždraustą nacių šūkį.

Dėl B. Hoecke skaldančios asmenybės sudaryti koaliciją su bet kuria kita partija tampa dvigubai sunkiau.

Sahra Wagenknecht, vadovaujanti kraštutinių kairiųjų partijai BSW, sakė, kad jos partija „negali dirbti kartu“ su B. Hoecke ir jau seniai atmetė galimybę sudaryti koaliciją su AfD.

Šių metų pradžioje nuo buvusios komunistinės partijos „Linke“ atsiskyrusi BSW abejuose žemių rinkimuose surinko po keliolika proc. balsų ir yra laikoma pagrindine bet kurios koalicijos dalyve.

Tačiau BSW turi rimtų skirtumų nuo labiau pripažintų partijų, įskaitant prorusišką poziciją ir nepritarimą planuojamam JAV raketų dislokavimui Vokietijoje, ir tai apsunkins derybas.

„Nerimą kelianti pergalė“

Politinis susiskaldymas ir sudėtinga rinkimų matematika reiškia, kad po dvejų regioninių rinkimų „bus sunku suformuoti vyriausybę“, sakė Drezdeno technologijų universiteto politikos profesorė Marianne Kneuer.

Rinkimų rezultatai ne tik atnešė „nerimą keliančią“ AfD pergalę, bet ir buvo „didelis smūgis visai vyriausybei ir Olafui Scholzui“, sakė M. Kneuer.

O. Scholzo socialdemokratai pasiekė kuklius rezultatus: Saksonijoje jie surinko apie septynis proc., o Tiuringijoje nukrito iki šešių procentų.

Dabartinės koalicijos partnerių – liberaliosios FDP ir Žaliųjų partijos – padėtis dar sunkesnė. FDP abejuose rinkimuose nepasiekė penkių procentų barjero, reikalingo mandatams gauti, o Saksonijoje žalieji tik vos per jį prasibrovė.

Socialdemokratų partijos pirmininkas Larsas Klingbeilas teigė, kad rezultatai „neduoda pagrindo džiaugtis“, ir pridūrė, kad partija turėjo būti „geresnė“. „Turime atsižvelgti į kasdienius žmonių rūpesčius“, – sakė jis.

AfD buvo įkurta 2013 metais kaip prieš eurą nusistačiusi organizacija, bet vėliau virto antiimigracine partija ir, išnaudodama nepasitenkinimą vyriausybe, pakilo apklausų rezultatuose.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)