Sekmadienį pasisakydamas po to, kai Sirijos sukilėliai nuvertė Basharą al Assadą, nuo 2000 metų valdžiusį Turkijos kaimynystėje esančią šalį, R. T. Erdoganas negailėjo pagyrų V. Putinui

„Dabar pasaulyje yra tik du lyderiai. Tai aš ir Vladimiras Putinas, – be užuolankų pasakė jis ir paaiškino: – Taip sakau ne todėl, kad vienas iš jų – aš. Bet valdžioje esu jau 22 metus – beveik tiek pat, kiek V. Putinas. Daugiau tokių nėra.“

Kaip pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS, R. T. Erdoganas taip pat paaiškino, kodėl buvo svarbu išlaikyti artimus santykius su Rusija.

„Norime, kad mūsų dialogas tęstųsi. Politikoje svarbus tęstinumas. Pavyzdžiui, Vokietijoje politika sustojo pasitraukus Angelai Merkel“, – kalbėjo R. T. Erdoganas.

A. Merkel Vokietijos kanclerės pareigas ėjo nuo 2005 iki 2021 metų.

Recepas Tayyipas Erdoganas ir Vladimiras Putinas

Turkijos prezidento komentarai pasirodė tuo metu, kai V. Putinas nusprendė suteikti Rusijoje prieglobstį B. al Assadui, pastarojo režimą Maskva rėmė metų metais.

Artimais santykiais Turkija ir Rusija džiaugėsi ir praeityje, pavyzdžiui, R. T. Erdoganas yra pavadinęs V. Putiną brangiu draugu. O pernai gegužę transliuotojui CNN Turkijos prezidentas pasakė štai ką: „Rusija ir Turkija yra reikalingos viena kitai visose įmanomose srityse.“

Valdžios pasikeitimas Damaske, įvyksiantis sužlugus B. al Assado režimui ir susilpnėjus jo sąjungininkių – Rusijos ir Irano – galioms, pakeis jėgų pusiausvyrą regione ir galimai bus palankiausias R. T. Erdoganui.

Sirijos nacionalinė armija (SNA) atliko svarbų vaidmenį vykdant puolimą ir bendradarbiavo su islamistine organizacija „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS), pirmadienį pradėjusia formuoti pereinamojo laikotarpio Sirijos Vyriausybę, rašo „The Telegraph“. Manoma, kad su HTS savo veiksmus koordinavo ir Turkijos saugumo tarnybos, o JAV prezidentas Joe Bidenas per Turkiją, kaip tarpininkę, grupuotei siuntė slaptus pranešimus, rašė „The New York Times“.

Analitikai, nors ir nemano, kad Turkijos prezidentas galėjo būti puolimo iniciatorius, visgi neabejoja, kad būtent jis, kaip įtakingiausias užsienio veikėjas Sirijoje, turės politinės ir ekonominės naudos iš susidariusios situacijos, kad ir kokia permaininga ji būtų.

„Turkija to nesitikėjo – tai nebuvo koks nors planas... Ji juk turėjo jausti nerimą, kad operacijos nesėkmės atveju prasidėtų masiniai sprogdinimai ir per sieną plūstelėtų dar daugiau pabėgėlių“, – aiškina analitikas Jerome’as Drevonas iš organizacijos „Crisis Group“.

„Ji neuždegė nei žalios, nei raudonos šviesos. Greičiausiai uždegė geltoną: esą vykdykite, bet būkite labai atsargūs“, – pridūrė jis.

Arabų sukilimus Turkija palaiko nuo 2011 metų ir net tada, kai didžiosios Vakarų valstybės paliko Siriją likimo valiai, Turkija tiekė ginklų, organizavo pratybas ir garantavo prieglobstį opozicijai priklausiusiems kovotojams.

Zelenskis: Putinas bijo tik Trumpo, galbūt dar Kinijos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad Kremliaus vadovas V. Putinas bijo tik naujai išrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo ir galbūt dar Kinijos. Taip teigiama V. Zelenskio įraše platformoje „X“.

„Svarbiausia – dirbti kartu, siekiant užbaigti šį karą, – tai mūsų prioritetas. Per susitikimą Paryžiuje būtent į tai ir sutelkėme dėmesį, tai buvo labai produktyvus pokalbis. Dar kartą dėkoju prezidentui [Emmanueliui] Macronui už jo organizavimą, taip pat labai dėkoju prezidentui [Donaldui] Trumpui už jo tvirtą pasiryžimą sąžiningai užbaigti šį karą. Tai teisingas požiūris, ir svarbu, kad visos detalės būtų kruopščiai aptartos, siekiant užtikrinti, jog taika būtų tikrai ilgalaikė“, – pažymėjo Ukrainos valstybės vadovas.

Jis pabrėžė Amerikos gebėjimą pasiekti „nepaprastų dalykų“, kurių nepavyksta pasiekti kitoms valstybėms. Kartu, norint sėkmingai užbaigti karą, pasauliui reikia vienybės – „Amerikos, Europos ir visų pasaulio žmonių, kurie vertina saugumą, vienybės – taip pat tvirtų pozicijų ir taikos garantijų“, pabrėžė V. Zelenskis.

„Pasakiau prezidentui Trumpui, kad Putinas bijo tik jo ir galbūt Kinijos. Ir tai yra tiesa. Tik ryžtas gali priartinti teisingą šio karo pabaigą ir užtikrinti ilgalaikę taiką. Turime veikti dabar, kad būtų atkurta tinkama tarptautinė tvarka“, – pabrėžė Ukrainos vadovas.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, remdamasi V. Zelenskio spaudos sekretoriumi Serhijumi Nikiforovu, Ukraina gruodį telkia svarbiausius Europos partnerius, kurie kartu su JAV yra pajėgūs sustiprinti šalies pozicijas tiek galimose derybose, tiek mūšio lauke.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (41)