Agentūrai AFP iš Ispanijos telefonu duotame interviu J. Borrellis pridūrė, jog „mes pasiskundėme“ amerikiečiams, kad saugumas Kabulo oro uoste yra per daug sustiprintas ir tai trukdo pastangoms į jį patekti su europiečiais dirbusiems afganams.
Rugpjūčio 31-oji yra Jungtinių Valstijų paskelbtas terminas, iki kurio turėtų būti užbaigtas pajėgų išvedimas iš Afganistano, tačiau prezidentas Joe Bidenas yra užsiminęs, kad terminas galėtų būti pratęstas, jeigu ir toliau būtų įmanoma išskraidinti žmones.
JAV kariuomenė šiuo metu kontroliuoja Kabulo oro uostą ir oro kontrolės operacijas.
„Kiek man žinoma, amerikiečiai iki šio nėra pasakę, ar jie liks po rugpjūčio 31 dienos, tačiau jie gali ir apsigalvoti, – sakė J. Borrellis. – Jie nori nuo dabar iki mėnesio pabaigos evakuoti 60 tūkst. žmonių. Tai matematiškai neįmanoma.“
Agentūrai AFP jis sakė, kad, kalbant apie Europos evakuacijos pastangas, „problemų kyla dėl prieigos prie oro uosto, nes amerikiečių pajėgos ir saugumo priemonės yra labai griežtos“, ir tai trukdo dirbusiems afganistaniečiams patekti į oro uosto teritoriją.
Jo teigimu, Briuselis dėl to jau yra kreipęsis į Jungtines Valstijas ir paprašęs „didesnio lankstumo“.
ES užsienio politikos vadovas kartu su Europos Tarybos vadovu Charlesu Micheliu ir Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen šeštadienį apsilankė Madride, į kurį iš Afganistano yra atskraidinami Europos šalių piliečiai ir bendradarbiavusieji afganai, taip pat keli Amerikos piliečiai.
Pasak J. Borrellio, iki šiol evakuota tik 150 iš 400 su ES dirbančių afganų. „Aš puikiai suprantu, kad tai yra tikrai nepakankama. Lėktuvai išskrenda tuo metu, kai ant pakilimo tako dar yra žmonių“, – sakė jis.
Nepaisant išreikšto susierzinimo, J. Borrellis neigė, kad tarp Europos Sąjungos ir Jungtinių Valstijų tvyro įtampa dėl evakuacijos. Tačiau jis pridūrė, kad teks užduoti klausimų, „kodėl taip įvyko“, ir teks ateityje rengti ES viršūnių susitikimą bei aptarti padėtį, kurioje atsidūrė Europa, ir tai, kokių kitų veiksmų reikėtų imtis dėl Afganistano.
Anksčiau šią savaitę Europos Parlamente kalbėjęs J. Borrellis chaotišką evakuaciją pavadino Vakarų „katastrofa“ ir pabrėžė, kad Europos Sąjunga jau kurį laiką rengia strategiją, kurioje bus siūloma suformuoti 50 tūkst. karių greitojo reagavimo pajėgas būsimoms krizėms spręsti.