„Rusija toliau naudoja dujas vietoje ginklo, o Moldova ir vėl tapo jos hibridinio karo taikiniu“, – antradienio naktį socialiniame tinkle „X“ rašė K. Kallas.
Ji teigė kalbėdama telefonu su šalies ministru pirmininku Dorinu Receanu šį dar kartą patikinusi dėl ES „nepalaužiamo solidarumo su Moldova“.
„Dėl ES pagalbos Moldova tebėra atspari ir tvirtai prijungta prie Europos energetikos tinklų“, – rašė K. Kallas.
Mažoji separatistinė respublika, įsikūrusi prie sienos su Ukraina, savo gyventojų šiluma ir karštu vandeniu aprūpinti negali nuo pirmosios Naujųjų metų dienos, kai Rusijos „Gazpromas“ užsuko dujotiekio čiaupą dėl finansinio nesutarimo su Moldovos vyriausybe Kišiniove.
Tą pačią dieną baigė galioti ir svarbi Maskvos ir Kyjivo sutartis dėl dujų tranzito per Ukrainą.
Užsukus dujas, Uždniestrė paniro į krizę, didžiajai daliai jos pramonės įmonių teko sustabdyti savo veiklą.
Oro temperatūrai nukritus žemiau nulio, gyventojams tenka šildytis malkomis arba elektriniais radiatoriais.
Po Sovietų Sąjungos griūties šį mažyti žemės lopinėlį faktiškai kontroliuoja prorusiškos jėgos, nors tarptautinė bendruomenė jį laiko Moldovos dalimi.
Pasibaigus sutarties dėl tranzito galiojimui, vienaip ar kitaip būtų baigęsis ir rusiškų dujų tiekimas per Ukrainą, tačiau Kišiniovas pernai pareiškė, kad „Gazprom“ galėtų dujas tiekti dujotiekiu, kuris Juodąja jūra driekiasi iki Turkijos, o po to tęsiasi iki Balkanų.
Likusiai Moldovos daliai Uždniestrės likimo kol kas pavyko išvengti, mat dujomis ji gali apsirūpinti iš kaimyninės Rumunijos.