"Šiuos rinkimuose nuo pat pradžios nebuvo konkurencijos, - nurodė ESBO stebėtojų misijos specialusis koordinatorius Matteo Mecacci. - Laisvi rinkimai priklauso nuo žmonių gebėjimo laisvai pasisakyti, organizuotis ir siekti postų, o mes to nematėme šioje kampanijoje."

Tuo tarpu ilgalaikės stebėjimo misijos vadovas Antonijus Milošoskis taip pat sakė apgailestaujantis dėl rinkimų komisijos "neutralumo ir nešališkumo stygiaus".

Opozicija boikotavo

Baltarusijos parlamento rinkimai, kuriuos boikotavo pagrindinės opozicijos jėgos, buvo dominuojami prezidentui Aleksandrui Lukašenkai ištikimų kandidatų ir sustiprino jo autokratinį, jau 18 metų trunkantį valdymą, rodo pirmadienį paskelbti rezultatai.

Rinkimų komisijos pareigūnai paskelbė 109 laimėjusius kandidatus, kurie visi atstovauja režimo politiką palaikančioms partijoms. Nuosaikiosios opozicijos veikėjai, kurie dalyvavo rinkimuose, į parlamentą nepateko.

"Panašu, kad opozicijos partijų kandidatai nepelnė savo elektorato pasitikėjimo", - aukštas rinkimų komisijos pareigūnas Nikolajus Lazovikas sakė per spaudos konferenciją.

Vakarų šalių stebėtojų organizacijos nuo 1995 metų nėra paskelbusios laisvais ir sąžiningais nei vienų Baltarusijoje vykusių rinkimų. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos stebėtojai savo įvertinimą turėtų paskelbti vėliau pirmadienį.

Dvi pagrindinės opozicijos jėgos - Jungtinė piliečių partija ir Baltarusijos liaudies frontas - ragino žmones verčiau vykti grybauti arba žvejoti, užuot balsavus, tokiu būdu reiškiant protestą dėl disidentų kalinimo ir rinkimų klastojimo.

Žmogaus teisių organizacijos nurodė, kad laikotarpį prieš sekmadienį vykusius rinkimus žymėjo opozicijos aktyvistų areštai.

A.Lukašenka, geležiniu kumščiu vadovaujantis 9,5 mln. gyventojų turinčiai šaliai, sekmadienį pasmerkė raginimus boikotuoti rinkimus, pareiškęs, kad tai darantys yra "bailiai, neturintys ką pasakyti žmonėms".

Akivaizdžiai tikėdamasis eilinio neigiamo ESBO misijos įvertinimo, A.Lukašenka pareiškė: "Jeigu ir šįkart bus keliamos abejonės dėl Baltarusijos žmonių pasirinkimo, nežinau, kokie dar standartai galėtų būti pakankamai geri per būsimus rinkimus".

A.Lukašenkai ir jo artimiausios aplinkos pareigūnams yra uždrausta atvykti į JAV bei Europos Sąjungos (ES) šalis bei taikomos kitos sankcijos dėl nedemokratinio režimo.

Jos santykiai su Vakarų šalimis smarkiai pašlijo, kai Minskas ėmėsi represijų prieš gatvių protestus, įsiplieskusius po A.Lukašenkos perrinkimo 2010 metų gruodį. Tąsyk buvo suimti daugybė prezidento oponentų. Daugeliui jų buvo skirtos laisvės atėmimo bausmės, po kurių jie aktyviai nebesireiškė politikoje arba pabėgo iš šalies.

Gindamas 18 metų trunkantį savo valdymą ir nepakantumą kitamaniams, buvęs sovietinio kolūkio vadovas A.Lukašenka, kurį ankstesnio JAV prezidento George'o W.Busho administracija vadino paskutiniu Europos diktatoriumi, sekmadienį sakė: Mums nereikia revoliucijų ir sukrėtimų."

Nors pagrindinės opozicijos jėgos rinkimus boikotavo, kai kurios nuosaikiosios opozicijos partijos tokios kaip "Teisingasis pasaulis" ir Liberalų demokratų partija savo kandidatų neatšaukė, tačiau jie vis tiek nepelnė jokio palaikymo.

"Opozicija turi gerai pagalvoti, kaip atlikti savo darbą, kad patektų į parlamentą", - rinkimų komisijos vadovė Lidija Jermošina sakė per spaudos konferenciją.

Pasak jos, nors buvo raginama boikotuoti balsavimą, rinkėjų aktyvumas buvo 74,3 procento.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (43)