Saugumo tarnybos pareigūnui Estonui Kohverui buvo duotas konkretus įsakymas – nė per žingsnį neperžengti Estijos ir Rusijos sienos.

Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) Specialiosios paskirties padalinio darbuotojai puolė E. Kohverį Estijos teritorijoje, tačiau muštynių pėdsakų liko Rusijos teritorijoje.

Pirmadienį ryte Estija Rusijos Užsienio reikalų ministerijai įteikė jau trečią diplomatinę notą, nes konsulinė pagalba blokuojama trečią dieną.

Sprendžiant iš visų požymių, Saugumo tarnybos pareigūno užpuolimas ir jo išvežimas į Rusiją buvo puikiai suplanuotas. Akivaizdu, kad operaciją organizavo Maskvos arba Sankt Peterburgo FST specialiosios paskirties padaliniai, ir nors Rusijos pasienio tarnyba priklauso FST, sprendžiant iš visko, Pskovo srities pasieniečiai nežinojo apie operaciją.

Būtent tai Estijai gali būti labai reikalingas koziris, nes po to, kas atsitiko, įvykio vietą apžiūrėjo Estijos ir Rusijos pasienio tarnybų atstovų padėjėjai, viską ten užfiksavo ir pasirašė bendrą aktą, kuriame parašyta, kad incidentas prasidėjo Estijos pasienio pusėje.

E. Kohverį pagrobė už poros dešimčių metrų nuo Rusijos pasienio stulpo nr. 121, o nuo fizinės sienos linijos – vos už kelių metrų Estijos pusėje.

Tai buvo labai laba patyręs darbuotojas, todėl neįtikėtina, kad jis būtų netgi svarstęs galimybę nevykdyti įsakymo. Gali būti, kad pagrobėjai nesuprato, kad jie iš tiesų yra ne toje pusėje nuo Estijos ir Rusijos sienos. Jiems galėjo tapti nemalonia staigmena tai, kad pirminis aktas dėl neteisėto sienos peržengimo jau pasirašytas Rusijos pusės.

Svarbu pažymėti, kad incidentas prasidėjo Estijos teritorijoje, tačiau tęsėsi jau Rusijos pusėje. Tai reiškia, kad po dūminės granatos sprogimo E. Kohverį tempė jėga, grasindami ginklu, per sieną į Rusijos pusę, o grumtynės, kuriomis oficialiai rėmėsi tiek „KaPo“, tiek ir prokuratūra, tęsėsi jau Rusijos pusėje.

Ambasadorius: dangstomasi frazėmis „vyksta darbas“

Anot Estijos ambasadoriaus Rusijoje Juri Luiko, didėja abejonės dėl to, ar Estijos ambasadoriui pavyks susitikti su Maskvos kalėjime laikomu Estijos saugumo tarnybos pareigūnu Estonu Kohveras.

– Kokias tarptautinės teisės normas ir tarptautines sutartis Rusija jau pažeidė pagrobdama E. Kohverį? – rus.DELFI.ee paklausė J. Luiko.

– Ambasada Maskvoje šiuo metu sprendžia tik klausimus, susijusius su galimybe susitikti su Estijos piliečiu. Pažeista Vienos konvencija ir Estijos bei Rusijos konvencija dėl konsulinių santykių, kurios numato ambasadoriaus teisę susitikti su suimtu savo šalies piliečiu.

– Kokius atsakymus į šiuos klausimus Estijai pateikia Rusija?

– Mūsų teisė susitikti su piliečiu nėra neigiama, nes jos neįmanoma paneigti. Tačiau jau keletą dienų iš eilės dangstomasi frazėmis, kad „vyksta darbas“, „mes jums perskambinsime“ ir pan.

– Estijos ambasadorius turi vilčių susitikti su E. Kohveriu?

– Šiandien (rugsėjo 8 d.) ryte atrodė, kad mums bus leista susitikti, tačiau abejonės auga, nors dar ne vakaras.

– Kaip dažnai į ambasadą šiuo klausimu kreipėsi Rusijos žurnalistai? Kas juos domino?

– Susidomėjimas gana nedidelis, jo beveik nėra. Kol kas kreipėsi tik „Interfaks“, klausė, ar yra naujos informacijos dėl susitikimo su ambasadoriumi.

– Ar yra vilčių, kad E. Kohveris bus išlaisvintas?

– Mūsų turimais duomenimis, šiandieną, rugsėjo 8 d., jam gali būti pateikti kaltinimai, tada vyks tyrimas, o po to – teismas. Visa tai užtruks.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (143)