„Tai buvo susitikimas, žiūrint Estono Kohvero akimis, Estijos teritorijoje. Jis slapta rinko informaciją apie pasienio korupciją muitinėje. Estonas Kohveras neseniai buvo susitikęs su FSB ir oficialiu lygiu pasienyje dėl bylos, susijusios su sprogmenų ir ginklų kontrabanda. Taigi, šia prasme, Estoną Kohveroje kitoje (sienos) pusėje pažinojo. Mes rėmėmės tuo, kad Rusijos pusėje žino, kas yra Estonas Kohveras. Mes taip pat manėme, kad žmonių pasienyje negrobs“, - pirmadienį spaudos konferencijoje žurnalistams sakė KaPo generalinis direktorius Arnoldas Sinisalu (Arnoldas Sinisalus).
Vis dėlto A.Sinisalu nepatvirtino, kad E.Kohveras penktadienį netoli Rusijos sienos buvo susitikęs su FSB atstovais.
A.Sinisalu atmetė galimybę, kad iš tiesų E.Kohveras buvo pasiųstas į Rusiją su slapta užduotimi, kaip tvirtina FSB.
„Mūsų darbuotojams griežtai draudžiama įvažiuoti į Rusiją“, - pabrėžė KaPo vadovas, pridūręs, kad nei E.Kohverui, nei komandai, kuri rūpinosi jo saugumu, nebuvo duotas leidimas penktadienį kirsti sieną.
„Turime vidaus tvarką, pagal kurią mūsų pareigūnai iš principo nevyksta į Rusiją. Nebent vyksta koks nors tarptautinis pasitarimas, tačiau tai išimtiniai atvejai. Mūsų žmonės negali kirsti valstybės sienos su Rusija - vienareikšmiškai“, - pažymėjo A.Sinisalu.
Dėl pagrobto Estijos pareigūno – nežinia
Iki šiol Rusija atsisako leisti Estijos konsului Maskvoje pasimatyti su Estonu Kohveru.
„Mes nežinome, kur jie jį laiko“, – BBC sakė Estijos saugumo policija (KaPo).
„Kiek mes žinome, jis nebuvo sužeistas“, – teigė policijos atstovas Harisas Piūsepas (Harrys Puusepp).
Iki šiol ginčijamasi, ar pareigūnas buvo sulaikytas Estijos ar Rusijos teritorijoje.
„Konsului turi būti leista susisiekti su juo. Konsulas turi pasimatyti su juo ir išsiaiškinti šią situaciją, – kalbėjo H. Piūsepas. – Mes turime įrodymų, kad jis tikrai buvo Estijos teritorijoje“.
Pasak policijos atstovo, pareigūno saugumas buvo užtikrintas per incidentą, tačiau įvykus „sprogimams“, pagrobėjai turėjo galimybę sulaikyti E. Kohverą.
Incidentas įvyko suintensyvėjus įtampai su Rusija. Estija, kaip ir kaimyninės Baltijos šalys – Latvija ir Lietuva, 2004 metais įstojo į NATO ir Europos Sąjungą (ES). ES ir NATO kaltina Rusiją tiesiogine parama separatistams Rytų Ukrainoje tiekiant karius ir sunkiąją ginkluotę. Maskva tai neigia.
E. Kohveras buvo pagrobtas penktadienio rytą, darbo metu netoli Luhamos pasienio kontrolės punkto. Įvykdant grobimą buvo panaudotas dūminis užtaisas bei blokuojami radijo signalai. Estijos užsienio reikalų ministerija iškvietė Rusijos ambasadorių pasiaiškinti dėl incidento.
Rusijos saugumo tarnyba informavo sulaikiusi Estijos pareigūną, nes šis dalyvavo „šnipinėjimo operacijoje“ Rusijos teritorijoje. Tačiau H. Piūsepas paneigė šiuos pareiškimus ir teigė, kad E. Kohveras „nebuvo žvalgybos operacijoje, jis vykdė užduotį, susijusią su organizuotais nusikaltimais, kontrabanda ir korupcija“.