Smurtas prasiveržė per sambūrį netoli sostinės Adis Abebos esančiame Debre Zejito mieste, dar žinomame kaip Bišoftu – anot regiono administracijos, dėl „neatsakingų jėgų“ veiksmų. Vietos valdžios pranešime sakoma, kad „dėl to 52 žmonės žuvo per šią spūstį.“

Tuo tarpu opozicijos grupės pareiškė manančios, kad daugiau kaip 100 žmonių žuvo kilus chaosui per ceremoniją, kai tūkstančiai žmonių susirinko prie vieno šventojo ežero per vadinamąją Iričos (Padėkos) šventę, oromų kultūroje žyminčią drėgnojo metų laiko pabaigą.

Etiopiją krečia didžiausi per pastarąjį dešimtmetį protestai prieš vyriausybę, o kai kurie festivalio dalyviai demonstravo virš galvų iškeltas ir sukryžiuotas rankas – oromų bendruomenės protestų simbolį, sakė ten buvęs vienas naujienų agentūros AFP fotografas.

„Kasmetinė Iričos šventė buvo sutrikdyta dėl kai kurių grupių pakurstyto smurto... Kilus panikai minioje žuvo žmonių“, – sakoma anksčiau valstybinės žiniasklaidos paskelbtame vyriausybės pranešime.

Opozicinio Oromų federalistų kongreso pirmininkas Merera Gudina sakė AFP, kad buvo daug aukų.

„Vyriausybė renka kūnus. Kiek girdėjau iš ten buvusių žmonių, žuvusiųjų yra daugiau kaip šimtas“, – aiškino jis.

Per sekmadienį prasidėjusią ceremoniją greitai prasiveržė smurtas: protestuotojai pradėjo mėtyti akmenis ir butelius į pareigūnus, o saugumo pajėgos puolė protestuotojus ir mušė juos guminėmis lazdomis bei svaidė ašarinių dujų kanistrus. Be to, buvo pranešimų apie neva vykusį šaudymą.

„Įniršio dienos“

Dėl policijos veiksmų panikos apimti žmonės pradėjo bėgti, o daugelis įkrito į griovį ir suvirto vieni ant kitų.

Policija pareikalavo, kad AFP fotografas pasitrauktų iš vietos, kuri ant žemės buvo pabirę guminių kulkų.

Oromų aktyvistai paragino pradėti „penkias įniršio dienas“ ir protestuoti dėl žmonių žūties per šį incidentą. Kai pasklido žinia apie tragediją, matėsi, kad į gatves buvo pasiųstos stiprios policijos pajėgos.

„Ši vyriausybė yra diktatūra – nėra jokios lygybės arba žodžio laisvės. Yra tik TPLF. Štai kodėl dabar turime protestuoti“, – sakė Mohamedas Jafaras, turėdamas omenyje Tigrajų liaudies išvadavimo frontą.

1991 metais TPLF, tuomet buvusi sukilėlių grupuotė, nuvertė Mengistu Haile Mariamo diktatūrą. Dabar, tapęs politine partija, šis judėjimas kaltinamas monopolizavęs valdžią.

Kasmet milijonai žmonių Oromijos regione švenčia Iričą ant šventu laikomo Harsadžio ežero krantų.

2015 metais Oromijos regiono vidurio ir vakarų rajonuose įsiplieskė protestai prieš vyriausybę, o pastaraisiais metais jie apėmė Amharos regiono šiaurinę dalį.

„Pastaruosius 25 metus oromai buvo marginalizuojami daugelyje sričių. Šiandien mes susirinkome kartu visi kaip vienas skanduoti už savo laisvę“, – sakė Habte Bulcha (Chabtė Bulča), vienas iš šventės dalyvių.

Oromai ir amharai sudaro 60 proc. šios Afrikos kyšulio valstybės gyventojų. Šių etninių grupių protestuotojai reikalauja, kad mažumą sudarantys tigranai, gyvenantys daugiausiai šiaurinėje šalies dalyje, atsisakytų esą neproporcingai didelės įtakos vyriausybėje ir saugumo pajėgose.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)