DELFI domėjosi, kokią Europą ir jos ateitį mato euroentuziastai ir euroskeptikai.
„Europos Sąjungos (ES) išlikimas yra pavojuje. Žmonės Europoje atsuka nugaras Europos Sąjungai, nes mano, kad ji nėra sociali, nėra teisinga“, - pripažįsta Europos Parlamento (EP) pirmininkas Martinas Schulzas.
Jaunoji karta yra išsilavinusi, tačiau kas penktas jų neturi darbo.
„Mes negalime piešti rožinio paveikslo, kai (ekonominė – DELFI) situacija yra baisi“, - tvirtina M. Schulzas. Pasak jo, visgi ne Briuselis sukūrė Vokietiją ar Prancūziją, o šalys narės sukūrė ES. Bendrija yra stipri tiek, kiek to nori pačios šalys.
ES silpnumą lemia, pasak EP vadovo, tai, kad nacionaliniai interesai iškeliami aukščiau Europos bendruomenės jausmo.
„Mes išgelbėsim ES, jei reformuosim ES“, - tvirtina EP pirmininkas. Anot jo, yra žmonių, kurie nori sugriauti ES. Tačiau to išvengti turėtų padėti istorija.
„XX amžiuje patyrėme antisemitizmą, ksenofobiją, marginalizavimą. Suvaldėme demonus, sugebėjome uždaryti juos į dėžę, tačiau jų nenugalėjome. Jei sugriausime struktūrą, demonai ištrūks“, - kalbėjo EP pirmininkas.
„Europa yra pavojuje, mes turime ją ginti. Aš esu gynėjas“, - skambiai įvardijo M. Schulzas.
Paklaustas, ar taupymo politikos idėja kaip geriausia išeitis iš krizės paseno, EP vadovas sakė, kad reikia suderintos biudžeto disciplinos. Aišku, augimo nebus, jei tik karpysime išlaidas, tam reikia ir investicijų.
Euroskeptikas: euro zona baigsis politiniu ekstremizmu, pietinės ir šiaurinės šalys neapkęs vieno kitų
Remdamasis savo šalies – Britanijos – pavyzdžiu, N. Farage'as pasakojo, kad žmonėms nebuvo paaiškinta, kad įstojimas į bendrą ekonominę rinką, bus įstojimas į politinę sąjungą.
14 metų Europos Parlamente dirbantis euroskeptikas aiškino, kad Europos Sąjunga iš esmės yra nedemokratiška pagal tai, kaip ji sukurta. Pasak jo, viena iš ES kūrėjų Vokietija kuriant bendrijas nebuvo demokratiška, tad pirma reikėjo ją paversti demokratiška prieš panaikinant tautinę valstybę.
Kaip pavyzdį jis pateikė Jugoslavijos atvejį: jei prieš jų valią suvarai žmones į vieną vietą, tai baigsis ne taika, o karu.
Politiko manymu, Europa yra pasidalijusi į pietus ir šiaurę, o situacija nuolat blogėja.
„Euro zona baigsis politiniu ekstremizmu. ES pietų ir šiaurės šalys neapkęs vienos kitų. Ironiška, kad projektas, kuris turėjo panaikinti nacionalizmą, kaip tik jį pakurstys“, - kalbėjo euroskeptikas.