Dokumentas neviešas, bet plačiai svarstomas. Analitikų nuomone, nors blokas susiskaldęs, artimiausiu metu vargu ar švelnins sankcijas Rusijai ir tirpdys ledą atšalusiuose santykiuose.
Kovą ES viršūnės spręs, ar pratęsti sankcijas Rusijai, kuriomis ji baudžiama dėl agresyvios politikos Ukrainos atžvilgiu. Viršūnių posėdį rengia užsienio reikalų ministrai, tad Federica Mogherini siūlo bendradarbiavimo meduolį, jei Rusija sutiktų keisti savo politiką. Ji pati siūlymų nekomentuoja, jos atstovė tvirtina, kad tai ne siūlymai, o tik idėjos.
Taigi keturių puslapių idėjų dokumente siūloma ES sankcijas Rusijai išskaidyti į du paketus. Sankcijos dėl Krymo aneksijos turi galioti, kol truks aneksija.
Bet kitos ir, ko gero, daug rimtesnės, kurių buvo imtasi dėl agresijos Rytų Ukrainoje, esą gali būti švelninamos, jei Rusija laikysis Minsko susitarimų dėl paliaubų. Savo ruožtu F. Mogherini siūlo gaivinti politinius kontaktus su Rusija dėl kovos su Islamo radikalais, Artimųjų Rytų taikos proceso, Šiaurės Korėjos ir kitų pasaulinių problemų.
Tuo labiausiai abejojama Rytų ir Vidurio Europoje, bet bloke netrūksta ir balsų, kurie ragina greičiau atgaivinti verslo ryšius su Rusija, nes jų bendrovės kenčia.
Praėjusią savaitę Vilniuje viešėjęs NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Alexanderis Vershbow pabrėžė – padėtis Ukrainos rytuose blogėja: „Rusija ir prorusiški separatistai nerodo jokio noro laikytis Minsko susitarimų. Jie stipriau puola vyriausybines pajėgas, žūva civiliai. Manau, dabar ne laikas net spėlioti apie galimus žingsnius Rusijos link.“
Bet ES vėl laukia vienybės išbandymas, sako apžvalgininkai. Rytų Europa ragina nerodyti silpnumo Maskvos atžvilgiu, nors tokios šalys, kaip Prancūzija ir F. Mogherini gimtoji Italija, Austrija, Kipras, Čekija, Vengrija, Slovakija, nori greičiau užglaistyti konfliktą dėl Ukrainos, kad būtų galima atgaivinti pelningus prekybinius ryšius.
Europos vadovų tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, norintis vaidinti svarbesnį vaidmenį bloko užsienio politikoje nei jo pirmtakas, pabrėžė – lyderiai kovą spręs dėl sankcijų Rusijai, bet tai, kas nuspręsta gruodį, turi likti. Nors esama įvairių požiūrių ir įvairių interesų, niekas negali pateisinti šalies, kuri užima kitos šalies teritoriją, žudo jos gyventojus, sakė ES prezidentas iš Rytų Europos.
F. Mogherini idėjos neatsispindės ministrų posėdžio dokumente, sako ES diplomatai, bet apie jas bus daug kalbama.