Vienais duomenimis, jutiminė oro temperatūra buvo smukusi net iki 69 laipsnių šalčio speigo, vėjo gūsių galingumas siekė iki 40 metrų per sekundę.

„Mount Washington“ observatorija Naujajame Hampšyre užfiksavo didžiulius šalčius. Remiantis statistika, šeštadienio rytas buvo antras pagal šaltį visame pasaulyje.

Jutiminę temperatūrą dar pablogino itin atšiaurūs vėjai, kurių gūsiai siekė net iki 40 metrų per sekundę. Vidutinė temperatūra buvo nukritusi iki 38 laipsnių šalčio. Būtent dėl vėjo jutiminė temperatūra buvo kone dvigubai atšiauresnė nei ta, kurią rodė termometrai.

Baltimorėje esančios Valstybinės meteorologijos tarnybos specialistas Danas Hofmannas sakė: „Labai šalta. Kalbame apie iki kaulų smegenų persismelkiantį šaltį, koks pasitaiko tik kas kelerius metus“.

Kanada ir JAV rytinė dalis po žmonių aukų pareikalavusios žiemos audros šeštadienį kentė rekordinius šalčius, pagrindiniame Niujorko oro uoste įsiviešpatavo chaosas.

Kanados Ontarijo šiaurėje ir Kvebeke buvo prognozuojami 50 laipsnių pagal Celsijų siekiantys šalčiai.

Dėl itin šaltų stiprių Arkties vėjų Jungtinių Valstijų rytuose juntamoji oro temperatūra siekė 43 laipsnius šalčio, nepridengtą odą galima nušalti per 10 minučių, perspėjo pareigūnai.

Didelio šalčio banga atėjo po audros, kurią meteorologai praminė „ciklonu bomba“. Su šia audra Jungtinėse Valstijose, nuo Teksaso iki Viskonsino, siejama mažiausiai 19 mirties atvejų, pranešė šalies žiniasklaida.

Ketvirtadienio audra į Rytų pakrantę atnešė gausų sniegą, šaltį ir stiprius vėjus, tad teko atšaukti daug skrydžių.

Tačiau šeštadienį vis dar vėlavo daugiau kaip 3 420 skrydžių Jungtinėse Valstijose, į jas ir iš jų. Labiausiai sutrikęs Niujorko Johno F. Kennedy oro uosto ir Pietų Karolinos Čarlstono oro uosto darbas.

Uostų administracija, kuri valdo Niujorko rajone esančius oro uostus, paskelbė, kad J. F. Kennedy oro uostas priima ne visus lėktuvus ir kad tarp nepriimamų yra visi lėktuvai, šeštadienį vakare turėję atskristi į I-ąjį terminalą.

Administracija nurodė, kad dėl didesnio skrydžių skaičiaus, kuris buvo numatytas po pūgos ir dėl didelės jos padarytos žalos įrangai, vėluojama leisti lėktuvus ir keleivius prie vartų.

Interneto svetainėje „Flightradar24“ buvo skelbiama, kad prie vienų vartų galimybės išlaipinti keleivius nuo dviejų iki keturių valandų laukė mažiausiai 12 tarptautiniais reisais atskridusių lėktuvų.

Lėktuvai nukreipiami kitur

Keleiviai skundėsi, kad ištisas valandas buvo priversti laukti ant tūpimo takų, o tada turėdavo ilgai laukti bagažo. Sutrikimai keliones, ypač – su mažais vaikais ir pagyvenusiais žmonėmis, pavertė kančia.

„Prarandu kantrybę“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė keleivis Jamesas Allenas, kuris nurodė, kad skrido britų bendrovės „Virgin Atlantic“ lėktuvu ir turėjo tris valandas laukti ant tūpimo tako, kol pasiekė vartus, o tada – dar dvi valandas laukti bagažo.

„Du maži vaikai alkani, ištroškę ir pavargę, o bagažo atsiėmimo vietoje nėra patogumų ar pagalbos“, – rašė šis keleivis.

Daug transatlantinių skrydžių paprasčiausiai buvo nutraukti – lėktuvai pasuko atgal. Tarp jų buvo „Aeroflot“ lėktuvas iš Maskvos, kuris apsisuko virš Islandijos.

Norwegian Air“ lėktuvas iš Londono buvo nukreiptas į Stewarto tarptautinį oro uostą, esantį 112 km į šiaurę nuo Manhatano, o „Flightradar24“ pranešė, kad iš Tokijo atskridęs „Japan Airlines“ lėktuvas buvo nukreiptas į Bostoną.

Chaosą dar labiau padidino penktadienio vakaro incidentas prie J. F. Kennedy oro uosto 4-ojo terminalo, kai „China Southern Airlines“ ir „Kuwait Airways“ lėktuvai apgadino vienas kito sparnus. Žmonės nenukentėjo.

Niujorke Nacionalinė meteorologijos tarnyba užregistravo rekordiškai žemą dienos oro temperatūrą. Pasak meteorologų, žemesnė nei normali oro temperatūra tikriausiai laikysis ir šios savaitės pradžioje. Prognozuojama lijundra nuo Kanzaso iki Tenesio, ledas gali komplikuoti kelių eismą.

Ant Vašingtono kalno Naujajame Hampšyre anksti šeštadienį buvo užregistruota antra žemiausia temperatūra Žemėje – minus 37,8 laipsnio pagal Celsijų.

Kanados rytuose, kur itin dideli šalčiai laikėsi dvi savaites, esančiame Toronto oro uoste toliau vėluoja ar atšaukiami skrydžiai. Kai kuriose bendruomenėse palei Kvebeko pakrantę kilo potvyniai.

„Nušalti atvirą odą galima per kelias minutes... Savo transporto priemonėje turėkite atsargų nenumatytam atvejui“, – perspėjo Kanados meteorologijos tarnyba.

Tvyro chaosas

Pagrindiniame Niujorko Johno F. Kennedy tarptautiniame oro uoste sekmadienį, jau trečią dieną iš eilės, dėl JAV užklupusių žiemiškų orų tvyrojo chaosas: keleiviai piktinosi vėluojančiais skrydžiais, o vienas iš oro uosto terminalų buvo užlietas.

4-ajame oro uosto terminale trūkus vamzdžiui smarkiai sutriko aptarnavimas atvykimo salėje ir kilo „ištisa virtinė problemų“.

Atvykimo zonoje nuo lubų be perstojo tekėjo vanduo, ir salėje jo lygis siekė maždaug aštuonis centimetrus; vis dėlto keli bebaimiai keleiviai atsargiai brido per oro uosto pastate atsiradusias balas, matoma televizijos CNN reportaže.

„Tai, kas nutiko JFK oro uoste, yra nepriimtina, – pareiškė už teritorijoje veikiančius oro uostus atsakingos Niujorko ir Naujojo Džersio Uostų valdybos vadovas Rickas Cottonas. – Atsakingieji už savo veiksmus atsakys už bet kokius trūkumus, jeigu jų aptiksime.“

Šis incidentas atkreipė dėmesį į skundus dėl prastos infrastruktūros JAV finansų sostinėje, turinčioje 8,5 mln. gyventojų. Pastaraisiais metais Niujorko metropoliteną krečia krizė, be to, užfiksuota nemažai atvejų, kai nuo bėgių nuvažiavo priemiestiniai traukiniai.

Pranešama, kad ta vamzdžio avarija yra „susijusi su orais“, tačiau incidento priežastis dar bus tiriama. Pasak pareigūnų, bus aiškinamasi, kodėl tas vamzdis nebuvo apsaugotas nuo oro sąlygų, ir ar buvo kitų pažeidimų.

Saugumo sumetimais trūkusio vamzdžio paveiktose terminalo vietose buvo išjungta elektra, pranešė pareigūnai.

Vėlavo vietiniai ir tarptautiniai skrydžiai, be to, daugybė tarptautinių skrydžių buvo nukreipti į kitus oro uostus ar terminalus.

4-uoju JFK oro uosto terminalu naudojasi per 30 oro linijų, tarp jų – „Air India“, „Delta“, „Egyptair“, „El Al, Emirates“, „Etihad“, „KLM Royal Dutch“, „Singapore Airlines“ ir „Virgin Atlantic“.

„Beprotiška“

Jau kelias dienas trunkantis chaosas pykdo pavargusius keliautojus, priverstus nakvoti oro uoste, įstrigusius lėktuvuose ir laukiančius, kol galės atsiimti savo bagažą.

28 metų tyrėjas Hugo Zylberbergas sakė, kad jo 11 valandų trukęs skrydis iš Egipto nevėlavo, tačiau apie valandą užtruko vartų paieška, dar valanda prabėgo laukiant prie muitinės posto, o laukdamas bagažo jis praleido pusantros valandos.

„Ten tebėra apie šimtą žmonių, laukiančių savo bagažo, – sakė jis naujienų agentūrai AFP. – Esu gana pavargęs. Laukiu, kol galėsiu grįžti namo. Tai gana beprotiška.“

„Žmonės ima piktintis“, – pridūrė keliautojas.

41 metų programinės įrangos konsultantas Rajeshas Varadarajanas, keliaujantis iš Indijos į Trinidadą skundėsi, kad jo jungiamasis skrydis buvo atidėtas daugiau kaip parą. Jo teigimu, Niujorko oro uoste sąlygos yra gerokai prastesnės nei Dubajuje ar Singapūre ar jo gimtojoje šalyje veikiančiuose naujesniuose oro uostuose.

„Jis (JFK) atsilieka nuo jų, nes, tik pažiūrėkit: nėra nė kur prisėsti, – sakė jis. – Net (kavinė) „Dunkin' Donuts“ uždaryta.“

Šeštadienį buvo uždarytas pagrindinio Niujorko oro uosto 1-asis terminalas; buvo atšaukti 94 skrydžiai, o dar 17 jų buvo nukreipti į kitus oro uostus. Pasak Uosto valdybos, itin šalti orai ir sniego audra „sukėlė ištisą virtinę problemų“.

Galingas žiemos „ciklonas bomba“ ketvirtadienį atnešė į JAV Rytų pakrantę daugybę sniego ir smarkius šalčius, sutrikdžiusius susisiekimą ir sukėlusius didelių nepatogumų daugeliui žmonių.

Didelę JAV dalį apėmusi šalčio banga nusinešė mažiausiai 22 gyvybes.

Bostone, kurį užklupo gausus snygis, sekmadienio rytą termometrai rodė -19 laipsnių Celsijaus. Toks pat šalčio rekordas šiame JAV šiaurės rytiniame mieste buvo užfiksuotas ir 1896-ųjų sausio 7 dieną.

Šalčiai tebetvyro visoje JAV Rytų pakrantėje iki pat Šiaurės Karolinos, o meteorologai numato, kad pirmadienį oro temperatūra ims kilti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (45)