Policijos departamentas socialiniame tinkle „Twitter“ perspėjo, kad „didelė minia“ – maždaug tūkstantis žmonių – plėšikavo Kastoro ir Aramingo gatvių rajone. Pareigūnai patarė žmonėms „vengti šio rajono“.
Iš žiniasklaidos sraigtasparnio nufilmuotoje medžiagoje, regis, matyti, kaip žmonės įsilaužia parduotuvę „Foot Locker“ ir kitas kompanijas, ir jas plėšia.
Naujienų agentūros AFP reporteris kitoje vietoje miesto vakaruose, kur buvo susirinkusi kita maždaug tūkstančio žmonių minia, matė, kaip guminėmis lazdomis ginkluoti policininkai susirėmė su keliomis dešimtimis protestuotojų.
Pensilvanijos gubernatoriaus Tomo Wolfo biuras paskelbė, jog mieste dislokuojama keli šimtai Nacionalinės gvardijos karių, „ginti teisės taikiai rinktis ir protestuoti, užtikrinant žmonių saugumą“.
Ankstų trečiadienį paskelbtame Baltųjų rūmų pranešime sakoma, kad prireikus jie yra „pasirengę panaudoti visus federalinius išteklius, kad užbaigtų šias riaušes“.
Nauji neramumai kilo kitą dieną po to, kai du policijos pareigūnai pirmadienį po pietų nušovė 27 metų Walterį Wallace'ą, kuris, pasak jo šeimos, turėjo psichikos sveikatos problemų. Tai dar vienas pyktį Jungtinėse Valstijose pakurstęs incidentas, kai nuo policijos veiksmų žuvo juodaodis.
Pirmadienį vakare į Filadelfijos gatves išėjo šimtai demonstrantų, kuriuos skydais ir guminėmis lazdomis atrėmė riaušių policija.
„Yra daug painiavos dėl to, kodėl“ policija nušovė šį jauną vyrą, antradienį sakė 25 metų menininkas Ezra Alidowas.
„Tai vyksta visoje Amerikoje. Tai baisu, – sakė jis. – Šie policininkai buvo nepakankamai parengti.“
Pirmą neramumų naktį mieste sporadiškai vykstant riaušėms ir plėšikavimui, buvo areštuota daugiau kaip 90 žmonių ir sužeista 30 policininkų; vienam iš jų atsitrenkęs sunkvežimis sulaužė koją.
„Šiandien, šį vakarą, tikimės galimų papildomų pilietinių neramumų incidentų“, – žurnalistams sakė Filadelfijos policijos komisarė Danielle Outlaw.
„Imsimės papildomų žingsnių tvarkai užtikrinti“, – sakė ji ir nurodė, kad tarp šių priemonių bus didesnės policijos pajėgos svarbiose vietose ir kovos su plėšikavimu komandos dislokavimas.
Gegužę, kai Minesotoje mirė afroamerikietis George'as Floydas, kuriam policininkas keliu spaudė kaklą, JAV kilo protestų ir riaušių banga.
Daug protestuotojų kaltina policiją rasizmu ir brutalumu, bet respublikonų prezidentas Donaldas Trumpas neramumais pasinaudojo tam, kad akcentuotų savo, kaip „įstatymo ir tvarkos“ kandidato, pozicijas rinkimų kovoje su demokratų kandidatu Joe Bidenu.
J. Bidenas ir jo pasirinkta kandidatė į viceprezidentus Kamala Harris (Kamala Haris) paskelbė pareiškimą, kuriame sako, kad labai sielvartauja dėl W. Wallace'o šeimos.
Tačiau jie taip pat paragino demonstrantus protestuoti taikiai.
„Jokio didumo pyktis dėl labai realių neteisybių mūsų visuomenėje nepateisina smurto, – sakė J. Bidenas ir K. Harris. – Plėšikavimas nėra protestas; tai – nusikaltimas. Jis nukreipia dėmesį nuo tikrosios nutraukto gyvenimo tragedijos.“
Vietos žiniasklaida pranešė, kad du policininkai pirmadienį maždaug 16 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku nušovė W. Wallace'ą jam atsisakius mesti peilį, kai jo motina bandė jį sulaikyti.
Kaip pranešė JAV žiniasklaida, telefonu per incidentą nufilmuota medžiaga rodo, kad W. Wallace'as nustūmė savo motiną ir ėmė eiti policininkų link.
„Padėk peilį“, – šaukė vienas iš pareigūnų. Pareigūnams pradėjus šaudyti, telefono, kuriuo buvo filmuota, kamera nukrypsta kitur.
„Pyktis“
W. Wallace'o tėvas, taip pat vardu Walteris Wallace'as, sakė, kad į jo sūnų tikriausiai buvo šauta 10 kartų, rašė laikraštis „The Philadelphia Inquirer“.
„Kodėl jie nepanaudojo „Taser“?“ – klausė tėvas, paminėdamas elektros šoko ginklą. „Jis turėjo psichikos problemų. Kodėl reikia jį nušauti?“ – sakė jis ir pridūrė, kad sūnus vartojo vaistus.
Filadelfijos policijos komisarė D. Outlaw pradėjo tyrimą ir sakė, kad minėtas vaizdo įrašas „kelia daug klausimų“.
„Būdama įvykio vietoje girdėjau ir jutau bendruomenės pyktį, – sakoma jos pareiškime. – Visi susiję žmonės paveikti visam laikui. Remsiuosi tuo, ką surinks tyrimas, kad būtų atsakyta į daugelį neatsakytų klausimų.“
W. Wallace'as buvo nušautas savaitė po to, kai pareigūnas Vokigane į šiaurę nuo Čikagos Ilinojaus valstijoje nušovė 19-metį juodaodį Marcellisą Stinnette'ą, kai pradėjo šaudyti į jo automobilį.
M. Stinnette'o 20 metų mergina Tafara Williams per incidentą buvo sužeista.
„Kada tai baigsis, Amerika? – antradienį spaudos konferencijoje klausė pilietinių teisių advokatas Benas Crumpas. – Kiek dar juodaodžių turi žūti dėl policijos brutalumo, perteklinės jėgos, šališkumo, sisteminio rasizmo, tyčinio abejingumo?“