„Jemeno samdinių – daugiausia nenorinčių – grupės atsiradimas Ukrainoje rodo, kaip konfliktas vis labiau pritraukia karius iš užsienio, nes daugėja aukų, o Kremlius stengiasi išvengti visiškos mobilizacijos. Jemeno samdinių verbavimas taip pat rodo, kaip Rusija vis labiau artėja prie Irano ir jo sąjungininkių kovotojų grupuočių Artimuosiuose Rytuose“, – rašo „Financial Times“.
Jemeno samdiniai – kas žinoma
Leidinio matytose sutartyse, kurias pasirašė jemeniečiai, minima įmonė, kurią įkūrė Abdulwali Abdo Hassan al-Jabri, žymus husių politikas. Registracijos dokumentuose įmonė įvardijama kaip kelionių organizatorius ir medicinos įrangos bei vaistų mažmenininkas.
Kaip pažymi „Financial Times“, Jemeno kariai, matyt, buvo pradėti verbuoti dar liepą. Viena iš verbavimo sutarčių datuota liepos 3 dieną, ją pasirašė Nižnij Novgorodo kontraktinių karių atrankos centro vadovas.
Vienas iš naujokų, Nabilas, leidiniui pasakojo, kad jis priklausė maždaug 200 jemeniečių grupei, į Rusijos kariuomenę pašauktai rugsėjo mėnesį, kai atvyko į Maskvą.
Jis sakė, kad kai kurie jų buvo patyrę kovotojai, tačiau daugelis neturėjo jokio karinio pasirengimo ir buvo įkalbėti atvykti į Rusiją bei pasirašyti sutartis, kurių net nemokėjo perskaityti.
Vyras pasakojo, kad buvo suviliotas pažadais apie pelningą darbą tokiose srityse kaip „saugumas“ ir „inžinerija“, bei sutiko tikėdamasis užsidirbti pakankamai, kad galėtų baigti studijas. Vietoj to po kelių savaičių jis atsidūrė fronto linijoje Ukrainoje kartu su kitais keturiais jemeno gyventojais, vilkinčiais karines uniformas su Rusijos skiriamaisiais ženklais.
„Mus bombarduoja. Minos, dronai, kasami bunkeriai... Neturime net penkių minučių poilsiui, esame tokie pavargę“, – „Financial Times“ matytame vaizdo įraše sakė vienas iš vyrų ir pridūrė, kad vienas jų bendražygis bandė nusižudyti ir buvo nuvežtas į ligoninę.
Vyrai iš Jemeno taip pat skundėsi, kad trūksta žieminių drabužių.
Kitas jemenietis Abdullah sakė, jog už darbą Rusijoje gaminant bepiločius orlaivius jam buvo pažadėta 10 tūkts. dolerių premija, 2 tūkst. dolerių per mėnesį ir Rusijos pilietybė.
Tačiau rugsėjo 18 dieną atvykus į Maskvą, jo grupė iš oro uosto buvo prievarta nugabenta į objektą, esantį už penkių valandų kelio nuo Maskvos, „kur vyras, kalbantis paprasta arabų kalba, iššovė jiems virš galvų, kai jie atsisakė pasirašyti rusų kalba surašytą darbo sutartį“.
Po to rekrūtai buvo susodinti į autobusus, vežančius į Ukrainą. Jiems buvo suteikti baziniai kariniai mokymai ir tuomet vyrai išsiųsti į karinę bazę prie Rostovo, netoli Ukrainos sienos.