Niujorke gimęs 56 metų Cesaris A. Sayocas, registruotas respublikonų rinkėjas, buvęs kultūristas ir striptizo šokėjas, anksčiau ne kartą teistas. Pastaruoju metu vyras gyveno mikroautobuse, apklijuotame lipdukais su D. Trumpą remiančiais ir liberalus smerkiančiais užrašais.
Jis buvo sulaikytas prie vieno prekybos centro Floridoje.
Vyro mikroautobusas buvo paimtas, o C. A. Sayocui pateikti penki kaltinimai dėl federalinių nusikaltimų – be kita ko, dėl sprogmenų siuntimo paštu ir grasinimų buvusiems prezidentams, paskelbė generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas.
Jeigu jo kaltė būtų pripažinta, C. A. Sayocui gresia iki 48 metų laisvės atėmimo.
Su šiuo vyru siejamus veiksmus abiejų pagrindinių JAV politinių stovyklų atstovai smerkė kaip vidaus terorizmo aktus.
„Esame įsitikinę, kad sučiupome būtent tą vyruką... bet dar reikia atlikti daug darbo. Tai reiškia, kad tebėra daugybė neatsakytų klausimų“, – per spaudos konferenciją sakė Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius Christopheris Wray.
Minėtos 13 bombų buvo išsiųstos paštu, daugelis – per JAV Pašto tarnybos skirstymo centrą Floridoje. C. A. Sayocas buvo susektas pagal jo paliktus pirštų atspaudus ir numanomus DNR pėdsakus, sakė agentai.
Respublikonas prezidentas gyrė teisėsaugą už atliktą „fantastišką darbą“.
Vėliau penktadienį kalbėdamas per rinkimų kampanijos renginį Šiaurės Karolinoje D. Trumpas sakė, kad šių bombų siuntinėjimas yra „teroristiniai veiksmai“, už kuriuos turi būti baudžiama „griežčiausiai, kiek leidžia įstatymas“.
„Politinis smurtas Amerikoje niekada neturi būti leidžiamas, ir padarysiu viską, ką galiu, kad tai sustabdyčiau“, – pabrėžė jis.
Pietų Floridos mieste Planteišene esantį prekybos kompleksą užplūdo FTB agentai ir policija. Naujienų agentūros AFP fotografas matė, kaip mėlynu brezentu uždengtas mikroautobusas buvo įkeltas į sunkvežimį ir išvežtas.
C. A. Sayocas kaltinamas paštu išsiuntęs sprogmenų vienuolikai iškilių demokratų arba prezidento D. Trumpo kritikų liberalų, tarp jų – buvusiam prezidentui Barackui Obamai ir buvusiai valstybės sekretorei Hillary Clinton.
Siuntos su savadarbiais sprogstamaisiais įtaisais taip pat buvo adresuotos buvusiam JAV viceprezidentui Joe Bidenui, Holivudo žvaigždei Robertui De Niro, milijardieriui filantropui George'ui Sorosui, buvusiam CŽV direktoriui Johnui Brennanui, buvusiam nacionalinės žvalgybos direktoriui Jamesui Clapperiui, buvusiam generaliniam prokurorui Ericui Holderiui, Kongreso narei Maxine Waters bei senatoriams Cory Bookeriui ir Kamalai Harris.
D. Trumpas kaltę neigia
M. Waters ir J. Bidenui buvo išsiųsta po dvi siuntas. D. Trumpo šalininkai nekenčia visų šių adresatų, nes jie viešai oponuoja JAV prezidentui.
D. Trumpas pripažino, kad C. A. Sayocas yra jo politinis šalininkas, bet neigė esąs atsakingas už tai, kad jo paties kurstytojiška retorika galėjo paskatinti įtariamąjį imtis šių nusikalstamų veiksmų.
„Girdėjau, kad tai žmogus, teikęs pirmenybę man, o ne kitiems“, – žurnalistams sakė prezidentas.
„Jokios kaltės“, – tvirtino D. Trumpas, nepaisydamas politinių oponentų kritikos dėl to, kad, reaguodamas į paštu išsiuntinėtų sprogstamųjų įtaisų sukeltą krizę, jis užsipuolė žiniasklaidą.
„Žiniasklaida yra neįtikėtinai neteisinga respublikonams, konservatoriams ir, žinoma, man, – pareiškė jis penktadienį. – Kita vertus, nepaisant visko, kas sakoma, mes laimime. Taigi, man tai patinka.“
FTB nekomentavo, kokią įtaką galėjo turėti tokia prezidento retorika.
„Kol kas dar anksti kalbėti apie motyvus šioje byloje“, – žurnalistams Vašingtone pareiškė biuro direktorius Ch. Wray.
Įtariamojo šeimos advokatas Ronaldas Lowy televizijai CNN sakė, kad C. A. Sayocas anksčiau „nesidomėjo politika“, o labiau buvo pasinėręs į „kultūrizmą, naktinių klubų renginius“.
JAV žiniasklaida pranešė, kad C. A. Sayocas praeityje buvo striptizo šokėjas, o vienas renginių organizatorius dienraščiui „The New York Daily News“ nurodė, jog įtariamasis šoko striptizą ir vedė vakarėlius merginoms „Girls Night Out“.
„Mano nuomone, jį traukė D. Trumpo formulė, kad reikia ištiesti ranką žmonėms, – sakė R. Lowy. – D. Trumpas tiesia ranką tokiems autsaideriams, nepritapėliams, žmonėms, pykstantiems ant Amerikos, ir sako jiems, kad jiems yra vietos prie stalo, kad pykti yra normalu.“
„Manau, tai buvo vienas iš motyvų. Ar kaltinu vien prezidentą? – Ne. Tai nesveikas žmogus“, – pridūrė teisininkas.
Kiekvienoje siuntoje buvo maždaug 15 cm ilgio PVC vamzdelis, nedidelis laikrodis, baterija, laidų ir medžiagos, kurią Ch. Wray apibudino kaip galinčią sprogti.
Pirmoji siunta buvo aptikta pirmadienį prie G. Soroso namų Bedforde, Niujorko valstijoje, o naujausios – penktadienį Kalifornijoje, Floridoje ir Niujorke.
J. Clapperiui ir J. Brennanui skirtos siuntos buvo adresuotos CNN, vienam iš televizijos kanalų, dažnai kritikuojančių D. Trumpo administraciją ir išprovokuojančių prezidento pyktį.
D. Trumpas susilaukė griežtos kritikos dėl reakcijos į paštu išsiuntinėtas bombas, kurias abiejų pagrindinių JAV politinių stovyklų atstovai pasmerkė kaip vidaus terorizmo aktus.
Penktadienį, prieš pat pasirodant naujienoms apie įtariamojo suėmimą, prezidentas pasiskundė, kad siuntos lėtina Respublikonų partijos tempą artėjant lapkričio 6-osios rinkimams. Tokie D. Trumpo komentarai papiktino jo oponentus.