Prieš daugiau nei 30 metų Argentina įsiveržė į Folklando salas, tačiau Jungtinės Karalystės kariuomenė ją išstūmė. Šis karinis konfliktas truko 74 dienas.

Buenos Airių ir Folklando salų santykiai šiuo metu yra vieni prasčiausių nuo pat karo.

Vėjų perpučiamo salyno, esančio pietinėje Atlanto vandenyno dalyje, gyventojai prieš referendumą iškėlė Jungtinės Karalystės ir Folklandų vėliavas. Pačių gyventojų inicijuotame referendume 1 672-iejų rinkėjų klausiama, ar jie nori likti savavalde Britanijos užjūrio teritorija.

Argentina ir Didžioji Britanija 1982 metais dėl šio salyno kariavo trumpą, bet kruviną karą, o pastaraisiais metais diplomatinė įtampa vėl didėjo, nes netoli Folklandų buvo aptikta naftos.

Didžiajai Britanijai šios nederlingos salos priklauso nuo 1833-iųjų, bet Buenos Airės šį salyną, kurį vadina Malvinų salomis, laiko okupuota Argentinos teritorija.

"Apsigautume, jei manytume, kad Argentina pasikeis per vieną naktį, bet viliamės, kad tai bus aiški žinia ir jiems, ir kitiems", - AFP sakė įstatymų leidžiamosios asamblėjos narė Jan Cheek (Džan Čik), šeštos kartos Folklandų gyventoja.

Folklandiečiai tikisi, kad rezultatas, kuris idealus būtų didelio rinkėjų aktyvumo atveju, reikš antausį vis kovingiau kalbančiai Argentinos prezidentei Cristinai Kirchner (Kristinai Kiršner).

Jie taip pat tikisi, kad referendumo rezultatas pasiųs nedviprasmišką signalą kitoms pasaulio sostinėms ir bus tam tikras ginklas siekiant pripažinimo tarptautinėje arenoje.

Jungtinės Valstijos, pavyzdžiui, uoliai stengėsi laikytis neutralumo Folklandų klausimu, nors ir palaiko glaudžius ryšius su Didžiąja Britanija.

Folklandų salų sostinėje Stanlio gyventojai balsavimo išvakarėse kabino britų ir Foklandų vėliavas, be to, sklype priešais Stanlį, kur karališkasis laivynas tradiciškai rengia laivų pagerbimo ceremonijas, iš mažiausiai 30-ies visureigių "Land Rover" buvo sudėliotas žodis "TAIP", parodė televizija.

"Visai didžiuojuosi, kad esame Britanijos užjūrio teritorija", - britų ITV sakė avių augintoja Ailsa Heathman (Ailsa Hitman).

Vietos laikraštis "Penguin News", pavadintas pagal čia gyvenančius pingvinus, ragino gyventojus prisidėti prie referendumo proga organizuojamų "paprastų žmonių" priemonių.

"Kai pamatot žurnalistus, atverkit langą, nusišypsokit, pamojuokit, ar iškelkit į viršų nykščius, - rašė jis. - Skatinama išsidažyti veidą, ypač - vaikams. Prašom pasiimti vėliavas".

Už 400 km esanti Argentina šį referendumą pavadino nelegaliu ir teigia, kad salyno gyventojai yra "implantuoti", todėl neturi teisės į apsisprendimą.

Argentinos užsienio reikalų ministerija penktadienį pareiškė, kad šis balsavimas yra "britų bandymas manipuliuoti" salyno statusu.

"(Šis) bandymas nepakeis Foklandų esmės ir neužbaigs ginčo dėl suverenumo", - pažymėjo ministerija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (158)