Kaip vakar skelbė Delfi, socialinė žiniasklaida tiesiog ūžia nuo gandų, jog mirė Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas – juos paskatino vienos Pekino remiamos palydovinės televizijos vadovų pareiškimas.
Honkongo palydovinės televizijos viceprezidentas Qing Feng savo paskyroje socialiniame tinkle „Weibo“ pareiškė, jog, remiantis vienu patikimu šaltiniu, Šiaurės Korėjos lyderis mirė. Kituose nepatvirtintuose pranešimuose teigiama, kad operacija buvo nesėkminga dėl stipriai drebėjusių chirurgo rankų.
Tačiau, kaip skelbia „Reuters“, šią savaitę viename iš Šiaurės Korėjos kurortų buvo pastebėtas specialus traukinys, priklausantis Šiaurės Korėjos lyderiui Kim Jong Unui. Tai įrodančias nuotraukas skelbia Vašingtone veikiantis Šiaurės Korėjos veiklą stebintis centras.
Pranešama, jog balandžio 21 ir 23 dienomis traukinys stovėjo Kimų šeimai Vonsane rezervuotoje stotyje.
Tačiau „38 North“ įspėjo, jog traukinio buvimo vieta „neįrodo, jog ten yra ir Šiaurės Korėjos lyderis, ir nieko nesako apie jo sveikatos būklę“.
„Visgi tai šiek tiek pagrindžia pranešimus, jog Kim Jong Unas yra elitinėje vietovėje rytinėje šalies pakrantėje“, – nurodė svetainė.
Interneto leidinys „Daily NK“, kurį leidžia daugiausia iš Šiaurės Korėjos pabėgę žmonės, pranešė, kad Kim Jong Unui anksčiau šį mėnesį buvo atlikta širdies operacija ir kad jis sveiksta vienoje viloje Šiaurės Pjongano provincijoje.
Pasak leidinio, kuris rėmėsi neįvardytu šaltiniu Šiaurės Korėjoje, Kim Jong Unui prireikė skubaus gydymo dėl besaikio rūkymo, nutukimo ir nuovargio.
Tuo tarpu Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap“ pranešė, jog Šiaurės Korėjos valstybinis radijas balandžio 26 dieną informavo, kad Kim Jong Unas sekmadienį perdavė padėką Samdžijono miesto, kurio atidaryme jis asmeniškai dalyvavo, statytojams.
Tačiau žiniasklaidoje ir toliau sklando nepatvirtinti gandai, jog Šiaurės Korėjos lyderis sunkiai serga ar net mirė.
Pavyzdžiui, JAV dienraštis „The New York Post“, citavęs vieną iš Honkongo televizijos vadovų, kuris rėmėsi „rimto šaltinio“ informacija, šeštadienį pranešė, jog Kim Jong Unas „greičiausiai mirė“.
Tuo tarpu kai kurios Japonijos žiniasklaidos priemonės tvirtina, kad, jų turimais duomenimis, Kim Jong Unas yra gyvas, tačiau po širdies operacijos jis yra sunkios būklės. Buvo net pasigirdę spėjimų, kad Šiaurės Korėjos lyderis yra vegetacinės būsenos.
Pietų Korėjos televizijos kanalas SBS, remdamasis neįvardytu vyriausybės pareigūnu, ketvirtadienį pranešė, jog Kim Jong Unas mažiausiai keturias pastarąsias dienas, regis, praleido Vonsane ir netrukus pasirodys viešumoje.
Kalbų apie Šiaurės Korėjos lyderio sveikatą pasklisdavo ir anksčiau, kai jis dingdavo iš viešumos.
Pavyzdžiui, 2014 metais jis nesirodė beveik šešias savaites, o kai pasirodė, šlubčiojo ir rėmėsi lazda. Po kelių dienų Pietų Korėjos žvalgybos agentūra pranešė, kad jam buvo atlikta kulkšnies operacija.
Įvairios kalbos apie Šiaurės Korėjos lyderio sveikatą ėmė sklisti po to, kai jis nedalyvavo savo senelio ir režimo įkūrėjo Kim Il Sungo (Kim Ir Seno) gimimo metinių šventėje balandžio 15 dieną, nors tai yra svarbiausia data Šiaurės Korėjos politiniame kalendoriuje.
Viešumoje Kim Jong Unas nesirodė nuo balandžio 11 dienos, kai pirmininkavo Darbininkų partijos politbiuro posėdžiui ir, kaip kitą dieną pranešė valstybinė žiniasklaida, stebėjo naikintuvų pratybas viename oro gynybos dalinyje.