Nuomonė pasikeitė po to, kai Jungtinės Karalystės (JK) valdžios institucijos atliko naują vertinimą ir patvirtino, kad mutavusi koronaviruso atmaina sparčiai plinta JK, ypač pietinėje Anglijos dalyje, praneša thelocal.de.
C. Drostenas, Berlyne esančios „Charité“ klinikos Virusologijos instituto direktorius, JK visuomenės sveikatos agentūros duomenimis pasidalijo tviteryje.
„Deja, duomenys nieko gero nežada, – socialiniame tinkle parašė jis, bet pridūrė, kad situacija nėra vien tik bloga. – Yra ir teigiamų dalykų: naujosios atmainos sukeltų ligos atvejų kol kas daugėja tik ten, kur jų ir taip buvo daug arba buvo fiksuojamas augimas. Taigi, kontaktų sumažinimas padeda kovoti ir su naujosios atmainos plitimu.“
Remiantis JK valdžios institucijomis, naujasis viruso variantas yra iki 70 proc. labiau užkrečiamas, palyginti su ankstesniu.
Gruodžio 21 d. C. Drostenas paragino žmones nepanikuoti dėl naujosios atmainos.
„Šiuo metu nesu per daug susirūpinęs, – tvirtino jis. – Gali būti mokslinių staigmenų, bet tikrai nepradėjau nerimauti.“
Kita vertus, sprendimą neįsileisti atvykėlių iš JK jis pavadino tinkamu, nes šiuo metu tvyro nežinomybė. Virusologo teigimu, kai bus daugiau informacijos, politikai galės atitinkamai reaguoti.
„Virusas pietinėje Anglijos dalyje cirkuliuoja jau nuo rugsėjo mėnesio ir buvo pastebėtas spalį. Dabar jis yra nustatytas Italijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Danijoje ir net Australijoje. Tai kodėl jo neturėtų būti ir čia?“ – pirmadienio ryte Vokietijos radijui „Deutschlandfunk“ sakė Berlyno „Charité“ Virusologijos instituto vadovas Ch. Drostenas.
Tačiau dėl to profesorius kol kas nepanikuoja, argumentuodamas, esą Nyderlanduose naujoji viruso atmaina kol kas nepasklido plačiai, panašiai reikalai turėtų klostytis ir kitose šalyse.
Drauge virusologas pripažino, kad kol kas „informacinė situacija neaiški“, todėl jis nenorėtų pavojaus sumenkinti.
„Natūraliai kyla klausimas: ar šią viruso atmainą paviršiun išnešė regione (pietinėje Anglijoje ir Londone, – red.) dabar kylanti nauja (infekcijų, – red.) banga, ar galbūt tą bangą sukėlė naujasis virusas?“ – svarstė mokslininkas.
Mokslininkai: yra užuominų, kad naujoji atmaina labiau užkrečia vaikus
Jungtinėje Karalystėje (JK) sparčiai plintanti nauja koronaviruso atmaina pasižymi mutacijomis, dėl kurių vaikai gali būti tokie pat imlūs infekcijai, kokie yra suaugusieji, pirmadienį pareiškė mokslininkai.
Naujų kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamajai grupei priklausantys mokslininkai, tiriantys naująją atmainą, reporteriams pranešė paskutines naujienas ir nurodė, kad naujoji atmaina sparčiai tapo dominuojančia Pietų Britanijoje ir kad netrukus gali įsitvirtinti visoje šalyje, skelbia „Reuters“.
„Esame stipriai įsitikinę, kad ši atmaina plinta greičiau, nei kiti šiuo metu JK esantys koronaviruso variantai“, – sakė Peteris Horby, naujų kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamosios grupės pirmininkas, Oksfordo universiteto naujų infekcinių ligų profesorius.
„Yra užuominų, jog naujoji atmaina labiau užkrečia vaikus“, – tvirtino naujų kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamajai grupei priklausantis Neilas Fergusonas, Londono imperatoriškojo koledžo profesorius, infekcinių ligų epidemiologas.
„Kol kas priežasčių nenustatėme, bet turimi duomenys patvirtina šį spėjimą, – paaiškino N. Fergusonas. – Reikės daugiau informacijos, kad galėtume pasakyti, kaip naujoji atmaina elgsis toliau.“
JK aptikus mutavusią koronaviruso atmainą, kuri, mokslininkų teigimu, pasižymi iki 70 proc. didesniu užkrečiamumu, nei kiti šalyje cirkuliuojantys viruso variantai, kai kurios valstybės suskubo uždaryti sienas su JK, o didelėje šalies dalyje per Kalėdas galios griežti apribojimai.
Wendy Barclay, dar viena naujų kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamajai grupei priklausanti profesorė, Londono imperatoriškojo koledžo virusologijos ekspertė, sakė, kad viena iš naujosios atmainos mutacijų yra susijusi su viruso patekimo į žmogaus ląsteles mechanizmo pokyčiais, todėl gali būti, jog „vaikai yra lygiai taip pat imlūs naujajam variantui kaip ir suaugusieji“.
„Taigi turėtume pamatyti didėjantį užsikrėtusių vaikų skaičių“, – prognozavo W. Barclay.
PSO kvies Europos valstybių narių posėdį naujai koronaviruso atmainai aptarti
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos skyrius antradienį pranešė pakviesiantis savo valstybes nares į pasitarimą, kaip kovoti su Jungtinėje Karalystėje aptiktos naujos koronaviruso atmainos protrūkiu.
PSO Europos departamento direktorius Hansas Kluge tviteryje nurodė, jog organizacija atidžiai stebi naujos užkrato atmainos plitimą ir „sukvies valstybių narių posėdį, siekdama aptarti testavimo, plitimo mažinimo bei pavojaus aiškinimo strategijas“, bet konkrečių datų nepateikė.
H. Kluge pridūrė, kad būtų „protinga riboti keleivių srautus, kol turėsime daugiau informacijos“, bet įspėjo, kad „būtinų prekių tiekimo grandinės ir būtinos kelionės turėtų būti įmanomos“.
PSO Europos regionui priskiriamos 53 šalys, tarp jų Rusija ir kelios Centrinės Azijos valstybės. Regione užregistruota kone 24 mln. COVID-19 atvejų ir daugiau kaip 500 tūkst. mirties nuo šios ligos atvejų.
Savaitgalį PSO Europos skyrius paragino savo nares stiprinti priemones prieš naujos atmainos virusą, „kiek įmanoma plėsti SARS-CoV-2 virusų sekoskaitą (sekvenavimą) ir skelbti gautus duomenis, ypač tais atvejais, kai randamos tos pačios susirūpinimą keliančios mutacijos“.
Dešimtys šalių nuo Indijos iki Argentinos baimindamosi naujos viruso atmainos, kurios užkrečiamumas, kaip manoma, gali būti iki 70 proc. didesnis negu iki šiol plitusių įprastesnių atmainų, uždraudė skrydžius iš JK.
Kaip nurodo PSO, šiuo metu nėra įrodymų, kad naujos atmainos virusas nulemia kitokį ligos sunkumo laipsnį.