Gruzijoje įtempti rinkimai baigėsi taikiai, o buvusi vadovybė perdavė valdžią be didesnių protestų. Tačiau naujajai valdžiai įsitvirtinant valstybiniuose postuose senoji neapykanta niekur nedingo. Kaip pastebėjo JAV ambasadorius Gruzijoje Ričardas Norlandas, „nors rinkimai baigėsi, esame vis dar pereinamajame laikotarpyje ir tam tikra prasme politinė kampanija vis dar tęsiasi“.
Naujoji vyriausybė ryžtingai ėmėsi karpyti biudžetą, kovoti dėl įtakos su prezidentūra; keletas buvusių aukštų pareigūnų sulaikyti kaltinami piktnaudžiavimu valdžia. Demokratinių permainų tikėjęsi rinkėjai dabar laukia, ar rinkimus laimėjusi „Gruzijos svajonė“ vietoje žadėtų reformų nepradės keršyti Michailui Saakašviliui.
Stebės atidžiai
Porinkiminės peripetijos Gruzijoje susilaukė tarptautinės bendruomenės dėmesio. Briuselyje viešintis Gruzijos premjeras Bidzina Ivanišvilis buvo paragintas „vengti selektyvaus teisingumo situacijų“. NATO Generalinis Sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas prieš susitikimą su premjeru išreiškė „gilų susirūpinimą“ dėl ką tik įvykdytų „politinių oponentų“ suėmimų.
Tarp kaltinamųjų piktnaudžiavimu valdžia yra ir buvęs Gruzijos gynybos ministras Bačo Achalaja. A.F.Rasmussenas patikino, kad NATO „atidžiai stebės“ teismo procesą. „Demokratija – tai daugiau nei rinkimai“, – NATO generaliniam sekretoriui antrino Europos Komisijos pirmininkas José Manuelis Barroso.
Nors šalyje B.Ivanišvilis pasiekė didelio populiarumo, tarptautinėje arenoje jam bus sunku varžytis su charizmatišku ir aiškiai provakarietišku M.Saakašviliu. Visų pirma premjeras turės gerokai pasistengti, kad nusikratytų abejonių dėl pernelyg glaudžių ryšių su Maskva.
B.Ivanišvilis deklaruoja, jog NATO ir Europos Sąjunga (ES) išlieka užsienio politikos prioritetais – bet kartu ėmėsi stiprinti santykius su Rusija. Buvo įsteigtas specialaus atstovo ryšiams su Kremliumi postas; uždaryta Gruzijos rusakalbė televizija „Pik“ ir vietoje jos pradėti transliuoti nacionaliniai Rusijos kanalai; pradėta kalbėti apie glaudesnius prekybos ryšius su Rusija ir kt.
Tad siekdamas subalansuoti savo pirmuosius žingsnius politikoje, B.Ivanišvilis pirmai kelionei į užsienį pasirinko Briuselį.
Lapkričio 12–14 d. jis susitiko su ES ir NATO vadovais. J.M.Barroso patvirtino, jog aktyviai reformas vykdanti Gruzija gali tikėtis artimu metu užbaigti derybas dėl laisvos prekybos sutarties su ES. Ją tikimasi pasirašyti Rytų Partnerystės viršūnių susitikime Vilniuje 2013 m. Galimybė keliauti be vizų į ES Gruzijos piliečiams bus plačiau aptarinėjama gruodį. Gruzijos premjeras taip pat pareiškė, kad sieks Asociacijos sutarties su ES, laikomos pirmuoju žingsniu į narystę bendrijoje.
Ambicingi siekiai santykiuose su Vakarais atitinka B.Ivanišvilio, kaip ryžtingo ir pragmatiško politiko, reputaciją. Jeigu jam iš tiesų pavyktų įgyvendinti užsibrėžtus tikslus ir pasirašyti glaudesnio bendradarbiavimo sutartis su ES Vilniuje, tai būtų didelė politinė pergalė namuose. Iki šiol M.Saakašvilis buvo laikomas pagrindiniu Gruzijos derybininku ir tiltu su Vakarais. Dabar jis gali tik guostis, kad ES ir NATO vadovai vieningai kritikavo B.Ivanišvilį dėl jo veiksmų prieš M.Saakašvilį ir jo partiją.
Atsiskaitymo metas?
Po pergalės spalio 1 d. rinkimuose B.Ivanišvilis viešai prisiekė imtis veiksmų prieš buvusius valdininkus, įtariamus piktnaudžiavimu valdžia. Po šio pareiškimo suimtas buvęs gynybos ir vidaus reikalų ministras B.Achalaja, kaltinamas 19 karių neteisėtu įkalinimu ir kankinimu.
Kartu su juo buvo suimti dabartinis armijos generalinio štabo vadas Georgijus Kalandadzė ir Gynybos ministerijos 4-osios brigados vadas Zurabas Šamatava.
Tarp kaltinamųjų galėjo būti ir daugiau buvusių pareigūnų. Buvęs gynybos ministras Dmitrijus Šaškinis išskrido į JAV iškart po rinkimų. Iš pradžių skelbta, kad tai – tik darbo vizitas, bet ministras į Gruziją nebegrįžo.
D.Šaškinis taip pat ėjo kalėjimų sistemos vadovo pareigas 2009 m., po to jis buvo paskirtas švietimo ir mokslo, o šiemet vasarą – gynybos ministru. Jis pasitraukė iš šalies tvirtindamas, jog nepasitiki naująja valdžia ir jos vykdomu teisingumu.
Kartu iš Gruzijos pasitraukė buvęs teisingumo ministras Zurabas Adeišvilis, geležinkelių vadovas Iraklis Ezugbaia bei keletas kitų aukštų valdininkų. Šie skandalai gerokai aptemdė parlamento rinkimus – prasidėjęs teismo procesas bus dar vienas testas demokratijai.
Priešprieša su Prezidentūra
Iki kitų metų spalio, kai įvyks Gruzijos prezidento rinkimai ir įsigalios Konstitucijos pataisos, dabartinis prezidentas M.Saakašvilis išlaikys turimas galias. Vis tik po rinkimų vyriausybės ir parlamento palaikymo netekusio M.Saakašvilio įtaka sumenko.
Valdžią perėmę jo oponentai suskubo pasinaudoti proga ir kaip įmanoma sumažinti jo veikimo galimybes. Vienas skandalingiausių pasiūlymų buvo iškelti prezidentą iš jo dabartinės rezidencijos, kuro išlaikymui neva išleidžiama per daug.
Patį pastatą, pastatytą po Rožių revoliucijos M.Saakašviliui atėjus į valdžią, siūloma paversti viešbučiu. Pasak B.Ivanišvilio, prezidentūra galėtų įsikurti valstybės kanceliarijos pastate. Nežinia, ar šis pasiūlymas bus įgyvendintas; kita vertus, kartu paviešinta informacija, jog prezidentūra turi du lėktuvus ir jų išlaikymui skiriama 484,000 JAV dolerių kas mėnesį. Tvirtinant kitų metų biudžetą, prezidentūros išlaidos neabejotinai bus ženkliai sumažintos.
Kai kurie „Gruzijos svajonės“ siūlomi teisės aktų projektai taip pat nukreipti Prezidentūros galioms apriboti. Vienas iš pasiūlymų – kai kurių postų skyrimą perleisti vyriausybei nelaukiant Konstitucijos pataisų įsigaliojimo kitais metais. Šiuo metu diskutuojama apie regionų gubernatorius, tvirtinant, jog jie atstovauja vyriausybę, tad turėtų būti skiriami premjero.
Pastarosiomis savaitėmis netrūksta vyriausybės ir prezidentūros priešpriešos pavyzdžių. Pats M.Saakašvilis po rinkimų pripažino pralaimėjimą ir be didesnių protestų perleido valdžią; tą pačią savaitę jis grąžino ir Gruzijos pilietybę savo oponentui.
B.Ivanišvilis jos neteko pradėjęs rinkiminę kampaniją, jis taip pat yra Prancūzijos pilietis. Tačiau nors prezidentas pastaruoju metu susilaukia didžiulio spaudimo iš naujosios vyriausybės, jis nežada lengvai pasiduoti.
Už užstatą paleidus armijos generalinio štabo vadą G.Kalandadzę, M.Saakašvilis paskyrė asmeninį susitikimą ir pavedė jam toliau eiti pareigas. „Karinės pajėgos turėtų būti atsietos nuo politikos“, – savo sprendimą aiškino prezidentas.
Premjerui išsiruošus pirmajai kelionei į užsienį, M.Saakašvilis taip pat suplanavo vizitą Prahoje ir Briuselyje lapkričio 12–14 d. Jis taip pat susitiko su NATO ir ES vadovais. Panašu, jog Gruzijos prezidentas nežada lengvai užleisti pozicijų.