F. Mogherini ragina V. Putiną pakeisti savo požiūrį
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini ketvirtadienį paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną radikaliai pakeisti savo požiūrį į likusį pasaulį ir būti labiau linkusiu bendradarbiauti.
Rusijos finansų krizė nėra gera žinia nei Rusijos piliečiams, nei Ukrainai, nei Europai, nei likusiam pasauliui, F. Mogherini sakė žurnalistams prieš ES viršūnių sutikimą, kuriame bus kalbama apie Ukrainos konfliktą ir ES santykius su Rusija.
„Prezidentas Putinas ir Rusijos vadovybė turėtų rimtai pagalvoti apie poreikį radikaliai pakeisti jų požiūrį į likusį pasaulį ir persijungti į bendradarbiavimo režimą“, – kalbėjo ji.
„Pasaulis dar niekada nebuvo toks pavojingas ir nestabilus kaip dabar, ir būtų tik geriau, jeigu mes sugebėtumėme sukurti konstruktyvius santykius, spendžiant dalį šių krizių, žinoma, pradedant Ukraina“, – sakė F. Mogherini.
D. Tuskas nori „griežtos ir atsakingos“ strategijos Rusijos atžvilgiu
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pareiškė, kad viršūnių susitikime Briuselyje dalyvaujantys lyderiai turi susitarti dėl „griežtos ir atsakingos“ strategijos Rusijos atžvilgiu po jos įvykdytos Ukrainos Krymo aneksijos.
Buvęs Lenkijos premjeras, kuriam šis ES viršūnių susitikimas yra pirmas nuo gruodžio 1 dienos, kai jis perėmė pirmininkavimą iš Hermano Van Rompuy, sakė, kad nori skatinti investicijas Europoje.
Europos Sąjunga ketvirtadienį įvedė papildomas sankcijas Krymui, uždrausdama visas investicijas, kruizinių laivų lankymąsi ir suvaržydama prekybą, kad pasiųstų žinią, jog Bendrija nepripažins Rusijos kovo mėnesį įvykdyto neteisėto dalies Ukrainos teritorijos aneksavimo.
D.Tuskas, kurio šalis nerimauja dėl Kremliaus veiksmų prie ES rytinių sienų, Maskvą ištikus finansinei krizei, sakė, kad surengs specialią diskusiją dėl strategijos per vakarienę.
„Tokia padėtis reikalauja nedelsiamnt reaguoti, bet mes tikrai nerasime... ilgalaikio sprendimo Ukrainai, be atitinkamos ir nuoseklios – griežtos ir atsakingos – strategijos Rusijos atžvilgiu“, – kalbėjo jis.
D.Tuskas taip pat paragino lyderius palaikyti Europos Komisijos vadovo Jeano-Claude'o Junckerio didžiulį 315 mlrd. eurų investicijų projektą.
„Šiandien mums reikia daugiau investicijų, daugiau struktūrinių reformų ir patikimo valstybinio finansavimo visoje Europoje“, – sakė D.Tuskas.
Vykdamas į viršūnių susitikimą D.Tuskas pajuokavo, kad, nepaisant dalyvavimo tokiuose susitikimuose patirties, būnant Lenkijos premjeru, jis jaučiasi „kaip scenos baimę patiriantis debiutantas“.
Prancūzija: ES galėtų „deeskaluoti“ sankcijas Rusijai, jeigu ši pakeistų savo poziciją
„Aš manau, kad jeigu šiandien Rusija pasiųstų signalų, kurių mes tikimės, naujų sankcijų nebereikėtų“, – sakė F.Hollande'as, atvykęs į ES viršūnių susitikimą Briuselyje.
„Priešingu atveju, mes patys turėtume pagalvoti, kaip galėtume pradėti deeskalavimą“, – pridūrė jis.