Per stebuklą tiek jis, tiek jo mergina Sara Badel iš „Bataclan“ koncertų salės lygiai prieš metus ištrūko gyvi. 90 žmonių taip nepasisekė – jie žuvo nuo teroristų rankos.
Virėju dirbantis 31 metų M. O‘Connoras ir po šiai dienai tragiškus įvykius prisimena tarsi jie būtų vykę vakar ir sako išmokęs labai svarbią gyvenimo pamoką – kiekvieną dieną gyventi taip, tarsi ji būtų paskutinė.
Meiliai žvelgdamas į prancūzų kalbos mokytoja dirbančią 28 metų Sarą, jis teigia: „Tą naktį dėl jos būčiau paaukojęs savo gyvybę – žinau, kad ji būtų pasielgusi taip pat. Šie įvykiai mums padėjo suvokti, koks trapus yra gyvenimas, ir kaip viskas akimirksniu gali pasikeisti“.
Iš Saut Šildso Anglijoje kilęs Michaelas kartu su mylimąja šiuo metu gyvena jos gimtajame Lione. Po „Bataclan“ tragedijos pora nusprendė pakeliauti – aplinkos pakeitimas padėjo greičiau atsigauti po patirto siaubo, tačiau košmarai kankina ir po šiai dienai.
„Kelionės mums labai padėjo. Deja, blogų prisiminimų atsikratyti nepavyks, tačiau susikūrėme naujų džiugesnių. Jie mums primena, kad gyvenimas gražus, o žmonės iš prigimties geri“, – tvirtina britas.
Rugsėjį M. O‘Connoras pirmą kartą po „Islamo valstybės“ teroristų surengtų žudynių 2015 metų lapkritį per amerikiečių rokerių „Eagles of Death Metal“ koncertą apsilankė Prancūzijos sostinėje.
„Sara nebuvo pasirengusi sugrįžti į Paryžių, bet man reikėjo tai padaryti. Mačiau kulkų žymes sienose, padėjau gėlių. Labai jautri akimirka. Supratę, kokios stiprios emocijos mane užplūdo, mane apsikabino keturi nepažįstami žmonės. Vienas iš jų buvo musulmonas, kuris pabandė atsiprašyti. Apkabinau jį ir pasakiau: „Neturite už ką manęs atsiprašyti. Tie vyrai nebuvo musulmonai. Apsilankymas Paryžiuje man padėjo, savo akimis įsitikinau, kad gyvenimas nenustojo. Jie neleido teroristams pasijusti laimėtojais, nes gyvena toliau“, – pasakoja M. O‘Connoras.
Prisimena tragiškos nakties įvykius
„Sarai koncertas labai patiko. Turiu prisipažinti, kad tai nebuvo mano mėgstama muzika. Norėjau likti prie baro, bet ji mane nusitempė šokti. Pasirodo, tokiu elgesiu ji išgelbėjo mums gyvybę, nes būtent prie baro vyko baisiausi dalykai. Prisimenu, kaip šokome, ir pasigirdo šūvius primenantis garsas. Žmonės kaip lapai ėmė kristi ant grindų. Kilo panika, buvo sunku judėti. Girdėjau, kaip šūviai artėja. Čiupau Sarą, pargrioviau ją ant grindų ir pridengiau savo kūnu. Žmonės klykė. Turėjome apsimesti negyvais. Šūvių garsas paralyžiavo. Jie nesiliovė geras 90 minučių“, – prisimena šiurpių įvykių dalyvis.
„Visai šalia mūsų pirmyn atgal kuo ramiausiai vaikštinėjo vienas iš teroristų. Maniau, kad tik laiko klausimas, kada mirsiu. Pamenu šnabždėjęs Sarai: „Kai iš čia ištrūksi, perduok mano šeimai ir draugams, kad labai juos mylėjau. Ji man atsakiusi: „Nekalbėk tokių dalykų! Taip mes tikai nemirsime. Viskas bus gerai“. Ji buvo labai drąsi. Nenorėjau, kad matytų tas žudynes. Paliepiau užsimerkti ir įsivaizduoti, kad miega“, – pasakoja britas.
„Tada atvažiavo policija. Prasidėjo susišaudymas. Kažkas sušuko: „Jeigu yra gyvų, iškelkite rankas!“ Tik tada pamačiau, kiek daug žmonių iš tikrųjų žuvo. Ant grindų telkšojo kelių centimetrų gylio kraujo balos. Glėbesčiavomės, kabinomės vienas į kitą ir raudojome. Pamenu pasakęs Sarai: „Noriu, kad būtum mano žmona! Ji atsakė norinti to paties. Dar prisimenu pajuokavęs: „Tai paskutinis kartas, kai leidau tau išsirinkti koncertą!“, – pasakoja M. O‘Connoras.
Tą naktį Paryžiuje per teroristinius išpuolius iš viso žuvo 130 žmonių, 352 buvo sužeisti.
2012 metais su Sara susipažinęs Michaelas pasakojimą baigia optimistiniais žodžiais: „Kartais apima euforija, kad likome gyvi. Kartais kankina kaltės jausmas, kad mums pavyko išgyventi, o kitiems ne. Išmokome vertinti paprastus dalykus. Tie įvykiai sustiprino mūsų ryšį. Supratau, kokia svarbi man Sara. Žinau, koks esu laimingas“.
Prancūzija mini pirmąsias Paryžiaus išpuolių metines
Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as sekmadienį stadione „Stade de France“ pradėjo renginį, skirtą Paryžiaus teroro išpuolių aukoms atminti; jis atidengė paminklinę lentą mirtininkų sprogdintojų nužudytam vyrui pagerbti.
Tas vyras, Manuelis Diasas, žuvo 2015-ųjų lapkričio 13 dienos vakare prie nacionalinio stadiono, kuriame tuo metu rungėsi Prancūzijos ir Vokietijos futbolo rinktinės; per mirtininkų išpuolius Paryžiuje tada žuvo 30 žmonių.
F.Hollande'as ir Paryžiaus merė Anne Hidalgo dalyvauja atidengiant paminklines lentas prie madingų barų ir restoranų, kuriuose prieš metus penktadienį vakare švenčiančius žmones kulkomis suvarpė judėjimo „Islamo valstybė“ kareivos.
Pagrindinis renginys vyks Paryžiaus koncertų salėje „Bataclan“, kur trys užpuolikai sušaudė 90 žmonių.
Šeštadienį roko superžvaigždė Stingas atidarė atnaujintąjį „Bataclan“ pastatą simboliniu šou.
„Nous ne les oublierons jamais“ (Mes neužmiršime jų)“, – nepriekaištinga prancūzų kalba pasakė šis britų dainininkas prieš minutę tylos aukoms pagerbti.
„Šį vakarą turime pasiekti du tikslus: pirma, prisiminti tuos, kurie prarado savo gyvybes per išpuolį, o paskui – švęsti gyvenimą ir muziką šioje istorinėje vietoje“, – dar pasakė Stingas.
Jausmų kupiną koncertą jis pradėjo daina „Fragile“, dainuodamas: „Nothing comes from violence and nothing will“ („Iš smurto neatsiranda nieko, ir neatsiras“).
Daugelis minioje šluostėsi ašaras per pirmąją dainą, po kurios sekė linksmesnė „Message In a Bottle“ („Laiškas butelyje“).
„Aš pasiųsiu SOS pasauliu, – dainavo jis. – Tik viltis gali išlaikyti mus gyvus“.
Koncerto klausėsi ir nemažai išgyvenusiųjų per pernai buvusį išpuolį.
Tarp jų buvo ir Aurelienas, pasiryžęs sugrįžti į šią siaubo vietą.
„Pirmą kartą šiemet lankausi viešoje vietoje; nevaikščiojau nei į kiną, nei į koncertus, apsiperku su prekių pristatymu į namus, – visą laiką būnu vienas“, – pasakojo trisdešimtmetis vyras, nenorėjęs sakyti savo pavardės.
„Šįvakar aš sugrįžtu į gyvenimą, koks jis buvo anksčiau. Būti čia – pareiga, įpareigojimas, nes 90 žmonių čia grįžti nebegali“, – pridūrė jis, akivaizdžiai susijaudinęs, jo rankos drebėjo.
Vienas „Bataclan“ direktorių, Jules Frutos, sakė neleidęs JAV roko grupei „Eagles of Death Metal“ dalyvauti dėl jos pagrindinio dainininko Jesse Hughes prieštaringai vertinamų komentarų.
Nors prieš metus lapkričio 13-ąją „Eagles of Death Metal“ grojo koncertų rūmuose „Bataclan“, kai į salę įsiveržę džihadistai pradėjo šaudyti į beginklius klausytojus.
„Jie atėjo, bet aš juos išvariau – yra dalykų kuriu negalima atleisti“, – sakė J. Frutos apie šią grupę.
Tačiau „Eagles of Death Metal“ vadybininkas Marcas Pollackas neigė, kad grupės nariai ėjo į šią koncertų salę.
J. Hughes susilaukė prancūzų priekaištų anksčiau šiais metais, kai jis spėliojo, kad „Bataclan“ dirbę musulmonai buvo susiję su teroro išpuoliais.
Vis dėlto jo laukta sekmadienį prie koncertų rūmų lauke, kur buvo atidengta paminklinė lenta išpuolio aukoms.
Išpuolių banga stipriai sukrėtė Prancūziją, bet ministras pirmininkas Manuelis Vallsas šeštadienį pareiškė, kad „islamiškas terorizmas“ bus sunaikintas visiems laikams.
„Terorizmas smogs mums vėl, – perspėjo jis. – Tačiau mes patys turime visų išteklių pasipriešinti ir jėgų tam sutriuškinti“.