„Manome, kad iš pagarbos lietuviams ir estams būtų neprotinga imtis minėtų veiksmų. Nusprendėme likti prie vienašalės draugystės su abiem valstybėmis, kad iš savo pusės nesužlugdytume tradicinės Sakartvelo, Estijos ir Lietuvos žmonių draugystės“, – sakoma pranešime.
Jame priduriama, kad Estijos ir Lietuvos suverenumas neva yra mažiausias visoje Europos Sąjungoje, o jų vyriausybės veikia „pagal užsienio jėgos instrukcijas“.
Kokia tai jėga, nepasakyta.
Lietuvai ir Estijai prikišama, esą nepaisant 33 metus trunkančios nepriklausomybės, jos „vis dar neišsivadavo iš sovietinio mentaliteto“, o „draugiškiems“ Estijos ir Lietuvos žmonėms linkima „didesnio suvereniteto“.
Lietuva įtraukė į sankcionuojamų politikų sąrašą dar 16 pareigūnų, politikų ar verslo atstovų, tiesiogiai prisidėjusių prie šiurkščių ir sistemingų žmogaus teisių pažeidimų Sakartvele, brutaliai malšinant protestus, į Lietuvą nebegalės atvykti ir į sąrašą įtrauktas Sakarvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė.
Estija sekmadienį paskelbė sankcijas dar 14-ai Sakartvelo teisėjų ir pareigūnų, įskaitant premjerą I. Kobachidzę, jiems draudžiama atvykti į Estiją.
Sakartvelo valdančioji partija šeštadienį kontroversiško rinkimų proceso metu paskyrė kraštutinių dešiniųjų pažiūrų lojalistą šalies prezidentu.
Toks žingsnis žengtas gilėjant konstitucinei krizei ir jau kelias savaites tęsiantis masiniams proeuropietiškiems protestams. Sumaištis kilo po to, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalio mėnesį vykusiuose ginčijamuose rinkimuose. Praėjusį mėnesį ji priėmė sprendimą atidėti derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą, o tai sukėlė naują masinių mitingų bangą.
„Sakartvelo svajonės“ kontroliuojama ir opozicijos boikotuojama rinkikų komisija išrinko Micheilą Kavelašvilį kitu šalies lyderiu penkerių metų kadencijai, pranešė centrinės rinkimų komisijos pirmininkas Giorgis Kalandarišvilis.
Opozicija pasmerkė šeštadienį vykusius rinkimus kaip neteisėtus ir pareiškė, kad dabartinė prezidentė Salomė Zurabišvili išlieka vienintele teisėta šalies lydere. Provakarietiška valstybės vadovė, kuri vaidijasi su „Sakartvelo svajone“, atsisakė atsistatydinti ir reikalauja naujų parlamento rinkimų.
Šeštadienio rytą protestuotojai prieš vakare numatytą mitingą pradėjo rinktis prie parlamento pastato, kurį policija atitvėrė.
53-ejų M. Kavelašvilis, kuris buvo vienintelis kandidatas į prezidento postą, yra žinomas dėl savo prieš Vakarus nukreiptų tiradų ir prieštaravimo LGBTQ teisėms.
„Sakartvelo svajonė“ 2017 m. panaikino tiesioginius prezidento rinkimus.