Bent jau tokią hipotezę pirmadienį kelia Pietų Korėjos žvalgyba, skelbia CNN.
Šiaurės Korėjos vadovo dėdė Jang Song Thaekas buvo laikomas žmogumi, padėjusiu Kim Jong Unui prieš dvejus metus perimti šalies valdžią. Tačiau savo globėjui ir mokytojui jaunasis vadas netikėtai atsuko nugarą – gruodį jis nurodė savo dėdei įvykdyti mirties bausmę, neva dėl bandymų nuversti valdžią.
Žinia apie Jang Song Thaeko mirtį šalyje buvo paskelbta su liguistu patosu.
Analitikai vardija ne vieną priežastį, kodėl Kim Jong Unas priėmė tokį keistą sprendimą – pražudyti savo dėdę ir paskelbti apie tai visam pasauliui. Yra manančių, jog tarp giminaičių prasidėjo nesutarimai dėl valdžios.
Išsiaiškinti tiesą Šiaurės Korėjoje – neįmanoma misija. Tačiau Pietų Korėjos nacionalinės žvalgybos agentūros, kuri pirmoji ir paskelbė apie Jang Song Thaeko tragediją, specialistai nepailstamai ieško atsakymų į svarbiausius klausimus.
Pirmadienį žvalgyba parlamento žvalgybos reikalų komitetą informavo, kokia, jų nuomone, gali būti Kim Jong Uno dėdės nuopuolio sūnėno akyse priežastis.
Pietų Korėjos žvalgybos agentūros vadovas Nam Jae Joonas atmeta teoriją, jog giminaičius supriešino valdžia, teigia Jungtinės demokratų partijos parlamentaras Jeong Chung Rae.
Remiantis žvalgybos atlikta analize, Jang Song Thaeko žmonės tam tikrose valdžios institucijoje buvo susiję su svarbiais verslo projektais, tarp kurių anglys ir prekyba. Esą jie viršijo savo įgaliojimus, prasidėjo konfliktai.
Agentūra mano, jog įsikišo Kim Jong Unas ir pareikalavo nesantaiką baigti – dėdė jo reikalavimui nepakluso.
Toks sprendimas Jang Song Thaekui kainavo ne tik gerą vardą, bet ir gyvybę.
„Jang Song Thaeko buvo atsikratyta, nes jis nepakluso aukščiausiajam vadui“, - sako parlamentaras.
Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida kelis kartus užsiminė apie Jang Song Thaeko klaidas verslo sektoriuje – tai tebuvo vienas iš gausybės jam inkriminuotų nusikaltimų.
„Jang Song Thaeko žmonės kontroliavo sferas, atliekančias itin svarbų vaidmenį šalies ekonomikos vystymesi ir šalies žmonių gyvenimo sąlygų gerinime, tad atsakingos institucijos, tarp kurių ir Kabinetas, negalėjo tinkamai atlikti savo pareigų“, - buvo teigiama oficialiame pareiškime dėl Kim Jong Uno dėdės mirties.
Esą Jang Song Thaekas apgailėtinai pigiai išpardavė didžiausius šalies turtus.
Analitikų nuomone, Kim Jong Uno dėdė, kuris artimai bendravo su Kinijos valdžios pareigūnais, ekonomikos vystymo klausimais buvo imlesnis naujovėms nei valdančiosios partijos dauguma.
Atmetę teoriją dėl nepasidalijimo valdžia, Pietų Korėjos žvalgybos pareigūnai tvirtina, jog Kim Jong Uno padėtis valdžioje yra stabili. Anot agentų, Šiaurės Korėjos režimas vis dar analizuoja Jang Song Thaekui pavaldžių agentūrų darbą.
Specialistai taip pat mano, jog nuotraukos, kuriose įamžinta, kaip uniformuoti pareigūnai jėga iš posėdžių salės išveda Kim Jong Uno dėdę, tebuvo gerai suplanuota viešųjų ryšių akcija, kuria norėta parodyti šalies lyderio galią.