Neskaitant 123 Socialistų partijos deputatų, tik vienas regioninio aljanso įstatymų leidėjas balsavo už P. Sanchezą, todėl 350 vietų parlamento žemuosiuose rūmuose jis nesurinko reikalingos paprastos balsų daugumos.
„Labai apgailestauju, bet tenka pripažinti, kad parlamentas tebėra užblokuotas“, – anksčiau ketvirtadienį parlamente kalbėjo P. Sanchezas ir pridūrė, kad susitarti su ultrakairiosios pakraipos partija „Podemos“ dėl koalicinės vyriausybės „nėra įmanoma“.
Vyriausybės vadovui neužsitikrinus pakankamo palaikymo per balsavimą, rengiamą po aiškaus nugalėtojo neturėjusių visuotinių rinkimų, Ispanija artėja prie ketvirtų parlamento rinkimų per tiek pat metų scenarijaus.
Dabar P. Sanchezas turės dar du mėnesius rasti būdą užsitikrinti parlamentarų paramą mažumos arba koalicinei vyriausybei.
Nepavykus pasiekti jokio susitarimo ispanams lapkritį tektų vėl rinkti parlamentą.
„Lygiagreti vyriausybė“
Socialistų partijos ir „Podemos“ atstovai stengėsi susitarti dėl Ispanijos pirmosios nuo diktatūros laikų koalicinės vyriausybės formavimo, tačiau derybos trečiadienį įstrigo.
Ketvirtadienį Ispanijos vicepremjerė Carmen Calvo pavadino „Podemos“ reikalavimus dėl postų ministrų kabinete „nerealistiškais“ ir apkaltino šią politinę jėgą siekiant suformuoti savo pačios „lygiagrečią vyriausybę“.
„Jei norėdamas būti ministras pirmininkas turiu išsižadėti savo principų, jei turiu formuoti vyriausybę žinodamas, kad ji nebus naudinga mano šaliai, tuomet dabar tikrai nebūsiu ministras pirmininkas“, – parlamente kalbėjo P. Sanchezas.
„Podemos“ vyriausiasis derybininkas Pablo Echenique pareiškė, kad socialistai tenorėjo suteikti ultrakairiesiems „dekoratyvinį vaidmenį, kuris gerai skamba, bet numato mažai realių galimybių pagerinti žmonių gyvenimą“.
„Podemos“ lyderis Pablo Iglesias „norėjo posto vyriausybėje, siekdamas ją kontroliuoti“, nors per balandį vyksiančius visuotinius rinkimus užėmė ketvirtą vietą, parlamente pareiškė P. Sanchezas.
Pasak premjero, šios politinės jėgos siūlymai suteiktų jai „80 proc. vyriausybės išlaidų kontrolę“.
„Labai sunku išsiderėti per 48 valandas tai, dėl ko nesinorėjo derėtis 80 dienų“, – pažymėjo jis.
Abi partijos sutarė, kad „Podemos“ atitektų vicepremjero postas, taip pat atsakomybė už socialinius reikalus ir sveikatos apsaugos ministro portfelis.
„Podemos“ savo ruožtu norėjo valdyti Mokslo ir Darbo ministerijas, bet Socialistų partija tam nepritarė ir pasiūlė būsto ir lygių galimybių ministrų portfelius.
Kad atlaikytų balsavimą dėl nepasitikėjimo, P. Sanchezui būtų užtekę paprastos balsų daugumos, bet jos negalėjo užsitikrinti neturėdamas „Podemos“ deputatų, kartu su savo partneriais iš judėjimo „Vieningieji kairieji“ turinčių 42 mandatus, palaikymo.
„Gailėsis“
Nors socialistai triumfavo per balandį vykusius nacionalinius rinkimus, jei užsitikrino tik 123 iš 350 vietų parlamente ir buvo priversti siekti kitų frakcijų paramos.
Ispanija, kur iki 2015 metų dominavo dvi pagrindinės partijos, dabar turi labai susiskaldžiusį parlamentą, kuriame mandatų taip pat gavo „Podemos“, liberaliosios partijos „Ciudadanos“ ir ultradešiniųjų judėjimo „Vox“ atstovai.
Dėl šios priežasties šalį pastaruoju metu valdo mažumos vyriausybės, kurioms nepavyksta imtis jokių esminių reformų. Pats P. Sanchezas vasario mėnesį buvo priverstas sušaukti pirmalaikius rinkimus, kai buvo atmestas jo pateiktas biudžeto projektas.
Be „Podemos“ palaikymo, P. Sanchezui taip pat reikėjo dar kelių regioninių partijų frakcijų paramos.
Tačiau premjeras pralaimėjo per balsavimą susilaikius svarbioms katalonų ir baskų separatistų partijoms ir dešiniosios pakraipos partijos balsavus prieš jį.
Tvyrant nepasitikėjimui tarp „Podemos“ ir Socialistų partijos, jos viena kitai pažėrė kaltinimų blokuojant derybas.
Tuo metu katalonų separatistų partijos ERC lyderis parlamente Gabrielis Rufianas griežtai sukritikavo abi šalis dėl žlugusių derybų ir pareiškė, jog tiek P. Sanchezas, tiek P. Iglesias dėl to „gailėsis“.