D. Trumpas ketvirtadienį neleido žurnalistams lydėti jo į Vašingtoną, kur išrinktasis prezidentas susitiko su kadenciją baigiančiu valstybės vadovu Baracku Obama ir Kongreso lyderiais.
Respublikono vyriausieji patarėjai atmetė žiniasklaidos organizacijų prašymus leisti nedidelei grupei žurnalistų lydėti D. Trumpą per jo susitikimus Vašingtone.
Šis sprendimas yra dalis keistos D. Trumpo atsiribojimo nuo žiniasklaidos taktikos, kurios jis laikosi nuo antradienio, kai iškovojo pergalę.
Trečiadienį, kitą dieną po rinkimų, iš D.Trumpo nebuvo jokių žinių. Jo atstovai nurodė, kad išrinktasis prezidentas tariasi su patarėjais savo biure Niujorke. D.Trumpo komanda neskelbia jo darbotvarkės, taip pat nepateikia jokios informacijos apie tai, kaip jis leidžia laiką. Ji netgi nieko nepraneša apie išrinktojo prezidento pokalbius telefonu ar kitus kontaktus su pasaulio lyderiais.
Kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pasiuntė sveikinimo telegramą D.Trumpui, apie tai pranešė Maskva. Apie D.Trumpo pokalbį telefonu su Didžiosios Britanijos vyriausybės vadove Theresa May informavo Londonas. Analogiška situacija – po išrinktojo prezidento pokalbių su Izraelio, Egipto, Pietų Korėjos ir Australijos lyderiais.
Baltieji rūmai paprastai išplatina pranešimus apie prezidento pokalbius telefonu su užsienio valstybių vadovais ir pateikia tam tikrų pokalbio detalių.
Iki D.Trumpo buvo įprasta išrinktiesiems prezidentams jau pirmomis dienomis po rinkimų ar netgi praėjus vos kelioms valandoms po balsavimo pabaigos surengti spaudos konferenciją.
D.Trumpo atveju pirmieji ženklai rodo, kad respublikonas linkęs nepaisyti protokolo, susijusio su žiniasklaidos prieiga prie informacijos ir skaidrumu.
Rinkimų kampanijos metu D.Trumpas negailestingai pliekė žiniasklaidą ir vadino ją „šlykščia“ bei „nesąžininga“. Respublikonas neleisdavo kampaniją nušviečiantiems žurnalistams skristi drauge jo lėktuvu į agitacinius renginius.
Išrinktasis viceprezidentas Mike’as Pence’as neperėmė tokios praktikos – jį nuolat lydėdavo žurnalistai.
Naujienų organizacijos ne vieną savaitę siekė susitarti, kad žurnalistams iškart po rinkimų būtų leista lydėti D.Trumpą, jei šis laimės. Dėl to į D.Trumpo patarėjus kreipėsi ir naujienų agentūra „Associated Press“.
Baltųjų rūmų korespondentų asociacija, koordinuojanti ten dirbančius žurnalistus, paragino D.Trumpą leisti žurnalistams nušviesti jo susitikimus ir kitą veiklą.
„Dėl tokio sprendimo ištikus nacionalinei krizei amerikiečiai gali likt nežinioje, kur jis yra ir ar jam nieko nenutiko“, – sakė „Reuters“ korespondentas Baltuosiuose rūmuose ir Baltųjų rūmų korespondentų asociacijos vadovas Jeffas Masonas.
„Draudimas žurnalistams jį lydėti ir nušviesti būsimo Jungtinių Valstijų prezidento veiksmus yra nepriimtinas“, – pabrėžė jis.
D.Trumpo ketvirtadienio susitikimą su B. Obama Ovaliniame kabinete stebėjo Baltuosiuose rūmuose akredituoti reporteriai, fotografai ir televizijos žurnalistai, paprastai nušviečiantys prezidento veiklą.
Visi JAV vadovai, taip pat išrinktieji prezidentai darbinėse išvykose praktiškai visada būdavo lydimi akredituotų žurnalistų.
Žurnalistai ir fotografai važiavo prezidento korteže, kai Dalase buvo nušautas Johnas F.Kennedy . Jie buvo vos už kelių žingsnių nuo Ronaldo Reagano, kai prezidentas buvo pašautas prie viešbučio Kolumbijos apygardoje, ir budėjo prie ligoninės, kurioje jis buvo gydomas.
Akredituoti žurnalistai taip pat lydi prezidentą, kai jis keliauja atostogų metu ar viešnagių užsienyje metu, ir tokiu būdu turi galimybę įamžinti daug asmeninio pobūdžio ir istorinių momentų valstybės vadovo gyvenime.
Tokia praktika atveria galimybę žurnalistams tiesiogiai stebėti, kaip dirba prezidentas, užuot pasikliovus tik jo atstovų pateikiama informacija. Ji taip pat leidžia įamžinti mažiau formalius, šiltus momentus iš prezidento susitikimų.
Tuo tarpu Baltiesiems rūmams paranku, kad visada greta yra žurnalistų, kuriems galima iškart perduoti prezidento komentarą nutikus kokiam nors reikšmingam įvykiui.
Žiniasklaidos priemonės pakaitomis deleguoja nedidelę grupę žurnalistų darbui Baltuosiuose rūmuose ir dalijasi jų parengta medžiaga su kitais žiniasklaidos atstovais. Akredituotieji korespondentai taip pat nušviečia oficialius renginius Baltuosiuose rūmuose, kai dėl vietos stokos ten neįleidžiama daugiau žurnalistų.
Saugumo sumetimais prezidentai ir išrinktieji prezidentai keliauja itin griežtai saugomi, tikslus jų kelionių laikas neskelbiamas, o aplink vietas, kur vyksta renginiai, kuriuose dalyvauja valstybės vadovas, neretai blokuojamos gatvės. Dėl šios priežasties žiniasklaidos organizacijoms reikia Baltųjų rūmų pagalbos organizuojant akredituotiems korespondentams saugumo leidimus ir jų transportavimą.
Ketvirtadienį B. Obama taip pat ėmėsi žingsnių kiek suvaržyti Baltųjų rūmų korespondentų veiksmų laisvę. Fotografams nebuvo leista įamžinti pirmosios ponios Michelle Obamos ir Melanios Trump atlydėjusios savo vyrą į Baltuosius rūmus, susitikimo.
Baltieji rūmai išplatino jų etatinio fotografo darytą nuotrauką ir paskelbė ją socialiniuose tinkluose.
Baltuosiuose rūmuose akredituotiems fotografams prieš aštuonerius metus buvo leista įamžinti analogišką susitikimą tarp M.Obamos ir tuometinės pirmosios ponios Lauros Bush.