M.Renzi kalbėjo po to, kai priėmė Egipto prezidentą Abdel Fattahą al Sisi, pradėjusį kelionę po Italiją ir Prancūziją, kuri yra buvusio generolo pirmasis oficialus vizitas Europoje nuo praeitų metų, kai buvo nuverstas demokratiškai išrinktas jo pirmtakas – islamiškų pažiūrų prezidentas Mohamed Mursi.
„Italija absoliučiai įsitikinusi, kad Viduržemio jūros regionas yra ne Europos pakraštys, o širdis, ir kad Egiptas turi būti laikomas strateginiu partneriu, kartu sprendžiant šio regiono problemas“, – pabrėžė M.Renzi.
„Vienintelis būdas išvengti jų eskalavimo – labai tvirtas bendradarbiavimas tarp Egipto ir Europos“, – pridūrė jis.
M.Renzi paskelbė, kad vasarį pasiųs į Egiptą didelę prekybos delegaciją, siekdamas sustiprinti abiejų šalių ekonominius ryšius. Taip pat bus surengta kasmetinių aukšto lygio susitikimų, kuriuose bus sprendžiami Romai ir Kairui aktualūs reikalai.
Vienas iš pagrindinių rūpesčių – didėjantis chaosas Egipto kaimynėje Libijoje, dėl kurio gausėja pabėgėlių, laivais atplaukiančių į Italijos teritoriją.
A.F.al Sisi išsakė panašią poziciją kaip M.Renzi, neslėpdamas, kad tikisi pagalbos atkuriant pašlijusią Egipto ekonomiką mainais į jo šalies pagalbą kovoje su islamo ekstremistais. Dėl šio Kairo vaidmens Vakarų šalių vyriausybės iš esmės atsisakė savo prieštaravimų dėl įvykių, iškėlusių į valdžią naująjį Egipto lyderį ir jo vykdytos griežtos politikos prieš nepaklusniuosius.
„Mes tikimės realaus atsako, – pabrėžė A.F.al Sisi. – Realaus Europos palaikymo Egiptui ateinančiame laikotarpyje.“
Panašu, kad per prezidento susitikimą su M.Renzi nebuvo kalbama apie abejotinus A.F.al Sisi veiksmus žmogaus teisių ir demokratijos atžvilgiu, tačiau ši tema buvo paliesta anksčiau pirmadienį, kai popiežius Pranciškus paragino Egipto lyderį sustiprinti konstitucijoje numatytus žmogaus teisių ir tikėjimo laisvės saugiklius, sakė Vatikano pareigūnai.