„Susitarimas yra tikrai katastrofiškas, – savo „Telegram“ kanale pareiškė nacionalinio saugumo ministras Itamaras Ben Gviras. – Tai realiai ištrina sunkiai pasiektus karo laimėjimus, kurie buvo iškovoti didele mūsų karių kraujo kaina Gazoje.“
„Tai sąmoningas sprendimas sumokėti tą kainą daugelio kitų Izraelio piliečių gyvybėmis, kuriems, deja, teks prisiimti šio susitarimo naštą“, – pridūrė I. Ben Gviras.
I. Ben Gviras, tiesiai kalbantis B. Netanyahu vyriausybės narys, tvirtai pasisako prieš karo Gazoje sustabdymą. Jis yra antrasis ministras, viešai atmetęs susitarimą, dėl kurio deramasi Dohoje (Kataras) tarp Izraelio ir „Hamas“ per tarptautinius tarpininkus.
Pirmadienį kraštutinių dešiniųjų finansų ministras Bezalelis Smotrichas taip pat nepritarė jokiam susitarimui, kuris sustabdytų karą.
Šios pozicijos išryškina didelius nesutarimus valdančiojoje koalicijoje. Vis dėlto B. Netanyahu galėtų surinkti pakankamai paramos, kad susitarimas būtų patvirtintas jo kabinete net ir be jų pritarimo.
Jis yra įsitikinęs, kad gaus daugumą balsų 34 narių kabinete, palaikančiame susitarimą, net jei I. Ben Gviras ir B. Smotrichas, kurie kartu kontroliuoja šešis ministrus, balsuotų prieš.
Pagrindinis Izraelio opozicijos lyderis Yairas Lapidas taip pat viešai pareiškė, kad palaikys B. Netanyahu, siekdamas užtikrinti, kad vyriausybė nesugriūtų, jei I. Ben Gviras ir B. Smotrichas pasitrauktų.
Susitarimas jau „arti“
Izraelio vyriausybės atstovas spaudai teigė, kad tikimasi greitai užbaigti netiesiogines derybas su „Hamas“ dėl įkaitų paleidimo Gazos Ruože ir Izraelio laikomų palestiniečių kalinių išlaisvinimo.
„Mes labai tikimės, kad netrukus galėsime pranešti gerų naujienų, – sakė jis. – Esame arti, bet dar ne prie pabaigos“.
Jis pabrėžė svarbią pastarųjų savaičių, ypač pastarųjų dienų, pažangą, nes „Hamas“ rodo didesnį rimtumą nei anksčiau. Pasak jo, Dohoje derybos vyko „kritiškai svarbiu metu“.
Atstovas sakė, kad po to, kai spalio 16 dieną Gazos Ruože buvo nužudytas „Hamas“ lyderis Yehya al Sinwaras, sąlygos pasikeitė Izraelio naudai, taip pat susilpnėjo Irano ašis regione.
Gazos Ruožo gyventojai taip pat darė spaudimą, kad karas būtų nutrauktas, sakė atstovas, nurodydamas, kad, atsižvelgiant į pokyčius Artimuosiuose Rytuose, susidarė „optimalios sąlygos susitarimui“.
Arčiau nei bet kada anksčiau
Iš Kataro antradienį pranešama, kad susitarimas tarp Izraelio ir palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ dėl paliaubų Gazos ruože yra arčiau nei bet kada anksčiau.
„Galiu patvirtinti, kad derybos vyksta aukščiausiu lygiu čia, Dohoje, mums dabar kalbantis“, – sakė Kataro užsienio reikalų ministro atstovas Majedas al Ansaris per spaudos konferenciją Dohoje.
M. al Ansaris atsisakė pateikti daugiau informacijos apie derybų turinį, tačiau sakė, kad visi svarbiausi klausimai buvo „sureguliuoti“.
„Tikime, kad mums (Katarui) pavyko derybomis ir pasitelkus partnerius Egipte ir JAV sumažinti didžiąją dalį nesutarimų tarp abiejų šalių. Dabar vykstančiose derybose aptariamos galutinės susitarimo detalės“, – sakė jis.
Tačiau M. al Ansaris sakė, kad reikia palaukti, kol bus oficialiai paskelbta apie paliaubas.
„Tikrai manome, kad esame pažengusiame etape, tikrai manome, kad esame galutiniame etape, tačiau akivaizdu, kad kol nebus apie ką pranešti, tol pranešimo ir nebus“, – sakė jis.
„Todėl neturėtume pernelyg džiūgauti dėl to, kas dabar vyksta“, – pridūrė jis, tuo pat metu sakydamas: „Tačiau tikrai mes turime vilties“.
M. al Ansaris pabrėžė, kad karas Gazos Ruože, kurį sukėlė beprecedentis islamistų judėjimo „Hamas“ teroro išpuolis prieš Izraelį 2023 m. spalį, jau seniai turėjo baigtis.
„Humanitarinė tebesitęsiančio karo kaina yra nepakeliama ir ji tebėra nepakeliama Gazos gyventojams ir šio regiono saugumui bei stabilumui“, – sakė jis, pridurdamas, kad susitarimo projektai buvo pateikti abiem pusėms.